t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) tryb i warunki nadawania i uchylania przydziałów mobilizacyjnych oraz pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych; 2) warunki, jakie powinni spełniać żołnierze rezerwy, pracownicy lub inne osoby niebędące pracownikami do przezna- czenia ich do służby wojskowej lub pracy w jednostkach wojskowych albo komórkach organizacyjnych w razie ogło- szenia mobilizacji lub w czasie wojny; 3) wzory kart mobilizacyjnych.
Warunkami nadania przydziału mobilizacyjnego żołnierzowi rezerwy są: 1) niepełnienie przez żołnierza rezerwy innego rodzaju czynnej służby wojskowej, z wyjątkiem ćwiczeń wojskowych; 2) brak możliwości uzupełnienia jednostki wojskowej żołnierzami rezerwy o wyższych kwalifikacjach lub predyspozy- cjach do zajmowania określonego stanowiska służbowego lub do pełnienia określonej funkcji wojskowej.
1. Nadanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy następuje po uprzednim: 1) złożeniu przez dowódcę jednostki wojskowej właściwemu miejscowo szefowi wojskowego centrum rekrutacji, zwa- nemu dalej „szefem WCR”, zapotrzebowania na uzupełnienie potrzeb mobilizacyjnych jednostki wojskowej – po przeprowadzonej analizie potrzeb mobilizacyjnych; 2) wytypowaniu przez szefa WCR w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej żołnierzy pasywnej rezerwy, zwanych dalej „żołnierzami PR”, spełniających wymagania do przeznaczenia ich do służby wojskowej na określone stanowiska służbowe lub do pełnienia określonych funkcji wojskowych; 3) skierowaniu, jeżeli zachodzi taka potrzeba lub na wniosek żołnierza PR, wytypowanych żołnierzy PR na badania le- karskie do właściwej wojskowej komisji lekarskiej, w celu określenia zdolności do czynnej służby wojskowej; 4) wezwaniu wytypowanych żołnierzy PR do wojskowego centrum rekrutacji w celu nadania przydziału mobilizacyjnego. 2. Przydziały mobilizacyjne nadaje się w pierwszej kolejności: 1) żołnierzom PR najmłodszym wiekiem, zamieszkałym najbliżej miejsca dyslokacji jednostki wojskowej, do której przewiduje się ich powołać w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny; 2) żołnierzom PR będącym ochotnikami.
Nadanie przydziału mobilizacyjnego szef WCR odnotowuje w ewidencji wojskowej i w książeczce wojskowej, jeżeli żołnierz ją posiada, a dowódca jednostki wojskowej stwierdza ten fakt w rozkazie dziennym. Dziennik Ustaw – 2 – Poz.823
1. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, przeniesionemu do pasywnej rezerwy, przydział mo- bilizacyjny nadaje szef WCR właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania żołnierza lub miejsce pobytu czasowe- go trwającego ponad 3 miesiące, a w przypadku stanowisk określonych w etacie komórek organizacyjnych, w porozumieniu z Dyrektorem Generalnym urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej z dniem następującym po dniu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, na podstawie informacji o planowanym zwolnieniu żołnierza z zawodowej służby wojsko- wej przekazanej w terminie 30 dni przed planowanym terminem zwolnienia żołnierza przez dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz pełnił służbę. 2. Wręczenie karty mobilizacyjnej następuje w ostatnim dniu pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Przydziały mobilizacyjne nadaje się żołnierzom rezerwy, którzy spełniają łącznie następujące warunki: 1) posiadają odpowiednie wyszkolenie wojskowe lub kwalifikacje lub wykształcenie dla zajmowanego stanowiska służ- bowego w danej specjalności wojskowej lub dla pełnionej funkcji; 2) posiadają odpowiednią kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej; 3) nie mieszkają stale za granicą; 4) nie osiągnęli ustalonej górnej granicy wieku, określonej w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej „ustawą”; 5) posiadają obywatelstwo polskie; 6) nie zostali skazani prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
Warunkami nadania pracowniczego przydziału mobilizacyjnego pracownikom lub innym osobom niebędącym pracownikami są: 1) występowanie stanowiska służbowego lub funkcji wojskowej w etacie jednostki wojskowej albo komórki organiza- cyjnej występujących w czasie wojny albo stanowiska pracowniczego w etacie jednostki wojskowej występującego w czasie wojny; 2) niepełnienie czynnej służby wojskowej.
1. Pracownicze przydziały mobilizacyjne nadaje oraz uchyla, w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej, szef WCR właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której nadaje się pracowniczy przydział mobilizacyjny, a w przypadku stanowisk określonych w etacie komórek organizacyjnych – w porozumieniu z Dyrektorem Generalnym urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej. 2. Jeżeli szef WCR, do którego jest składane zapotrzebowanie, o którym mowa w § 9 ust. 2, nie jest właściwy do nada- nia pracowniczego przydziału mobilizacyjnego, przesyła zapotrzebowanie albo wyciąg z zapotrzebowania do właściwego szefa WCR. 3. Nadanie pracowniczego przydziału mobilizacyjnego szef WCR odnotowuje w ewidencji wojskowej, a dowódca jed- nostki wojskowej albo kierownik komórki organizacyjnej, do której przydział nadano, stwierdza ten fakt w rozkazie dzien- nym tej jednostki albo komórki. 4. Datą nadania pracowniczego przydziału mobilizacyjnego jest data potwierdzenia odbioru karty mobilizacyjnej.
1. Przed nadaniem pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych pracownikom resortu obrony narodowej, dowódca jednostki wojskowej albo kierownik komórki organizacyjnej albo Dyrektor Generalny urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej ustala, czy jest zapotrzebowanie w zakresie przeznaczenia osób do pracy na stanowiska pracownicze w etacie występujące w czasie wojny, oraz typuje te osoby spośród pracowników resortu obrony narodowej zatrudnionych w tej jednostce wojskowej albo komórce organizacyjnej. 2. W przypadku stwierdzenia konieczności nadania pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych dowódca jednostki wojskowej albo kierownik komórki organizacyjnej składa do szefa WCR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownika zapotrzebowanie, które obejmuje: 1) wykaz stanowisk określonych w etacie jednostki wojskowej albo komórki organizacyjnej występujących w czasie wojny, z uwzględnieniem kwalifikacji i umiejętności wymaganych do ich zajmowania, oraz sześciocyfrowy symbol klasyfikacji zawodów i specjalności, wynikający z załącznika do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej sto- sowania (Dz. U. z 2018 r. poz. 227, z 2021 r. poz. 2285 oraz z 2022 r. poz. 853), dla każdego stanowiska; Dziennik Ustaw – 3 – Poz.823 2) wykaz pracowników resortu obrony narodowej, zatrudnionych w jednostce wojskowej albo komórce organizacyjnej, którym proponuje się nadać pracownicze przydziały mobilizacyjne – ze wskazaniem stanowiska wymienionego w wykazie, o którym mowa w pkt 1; 3) wykaz pozostałych pracowników resortu obrony narodowej, zatrudnionych w jednostce wojskowej albo komórce or- ganizacyjnej, którym nie planuje się nadać pracowniczego przydziału mobilizacyjnego. 3. Wykazy, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, zawierają dane identyfikacyjne pracowników resortu obrony narodowej: imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, zajmowane stanowisko, wykształcenie oraz kwalifikacje za- wodowe.
Pracownicze przydziały mobilizacyjne nadaje się pracownikom lub innym osobom niebędącym pracownikami, którzy spełniają łącznie następujące warunki: 1) nie pełnią czynnej służby wojskowej; 2) posiadają obywatelstwo polskie; 3) nie mieszkają stale za granicą; 4) nie zostali skazani prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wyko- nania.
1. Jeżeli nie ma możliwości uzupełnienia stanowisk pracowniczych osobami zatrudnionymi w uzupełnianej jed- nostce wojskowej, szef WCR w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej albo z Dyrektorem Generalnym urzędu ob- sługującego Ministra Obrony Narodowej nadaje pracowniczy przydział mobilizacyjny wytypowanym pracownikom resortu obrony narodowej zatrudnionym w innych jednostkach wojskowych – na podstawie złożonego zapotrzebowania. 2. Jeżeli nie ma możliwości uzupełnienia stanowisk pracowniczych osobami zatrudnionymi w uzupełnianej jednostce wojskowej, szef WCR zwraca się do innych pracodawców lub kierowników powiatowych urzędów pracy, aby wskazali osoby, które spełniają warunki do nadania pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych, w celu nadania pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych pracownikom zatrudnionym u innych pracodawców. 3. Osobom, o których mowa w ust. 2, nadaje się pracownicze przydziały mobilizacyjne, jeżeli posiadają kwalifikacje wymagane na stanowiskach pracowniczych określonych w etacie jednostki wojskowej albo komórki organizacyjnej występu- jących w czasie wojny oraz zamieszkują w pobliżu miejsca dyslokacji tej jednostki wojskowej albo komórki organizacyjnej. 4. W przypadku uzupełnienia stanowisk pracowniczych osobami, które są zatrudnione w uzupełnianej jednostce woj- skowej, szef WCR na podstawie uzyskanych danych oraz danych zawartych w ewidencji wojskowej, w porozumieniu z do- wódcą jednostki wojskowej, a w przypadku stanowisk określonych w etacie komórek organizacyjnych w porozumieniu z Dyrektorem Generalnym urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej, nadaje wytypowanym osobom pracownicze przydziały mobilizacyjne.
1. Doręczenie karty mobilizacyjnej następuje za potwierdzeniem odbioru, przez złożenie podpisu przez osobę, której nadano przydział mobilizacyjny albo pracowniczy przydział mobilizacyjny. 2. Jeżeli doręczenie nastąpi w trybie art. 531 ust. 12 ustawy, szef WCR przekazuje dowódcy jednostki wojskowej albo kierownikowi komórki organizacyjnej, po pokwitowaniu przez nich, dwa egzemplarze karty mobilizacyjnej – jeden prze- znaczony dla osoby, której nadano przydział, a drugi podlegający zwrotowi do szefa WCR po potwierdzeniu jej odbioru. 3. W pokwitowaniu, o którym mowa w ust. 2, ujmuje się liczbę kart mobilizacyjnych oraz ich serie i numery.
1. Warunkiem uchylenia przydziału mobilizacyjnego jest: 1) osiągnięcie przez żołnierza rezerwy górnej granicy wieku, określonego w art. 5 ustawy; 2) zgon żołnierza rezerwy; 3) utrata przez żołnierza rezerwy obywatelstwa polskiego; 4) uznanie żołnierza rezerwy za trwale niezdolnego do czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobiliza- cji i w czasie wojny; Dziennik Ustaw – 4 – Poz.823 5) wyłączenie żołnierza rezerwy od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny; 6) powołanie żołnierza rezerwy do czynnej służby wojskowej, z wyjątkiem ćwiczeń wojskowych żołnierzy oraz pełnie- nia służby w aktywnej rezerwie; 7) stwierdzenie nieprzydatności żołnierza rezerwy na określonym stanowisku służbowym lub do pełnienia określonej funkcji wojskowej – w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny; 8) skreślenie stanowiska służbowego lub funkcji wojskowej w etacie jednostki wojskowej i występujących w czasie wojny; 9) wyjazd żołnierza rezerwy na stałe za granicę; 10) zmiana miejsca zamieszkania żołnierza rezerwy poza obszar będący we właściwości miejscowej szefa WCR, z wyjąt- kiem sytuacji, które mają negatywny wpływ na zapewnienie mobilizacyjnego rozwinięcia jednostki wojskowej; 11) zaistnienie możliwości uzupełnienia jednostki wojskowej żołnierzami rezerwy, którzy mają wyższe kwalifikacje lub predyspozycje do zajmowania określonego stanowiska służbowego lub do pełnienia określonej funkcji wojskowej; 12) skazanie żołnierza rezerwy prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania; 13) posiadanie przez małżonka żołnierza rezerwy przydziału mobilizacyjnego, pracowniczego przydziału mobilizacyjne- go lub przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, o ile małżonkowie wspólnie sprawują bezpośrednią opiekę nad członkiem rodziny, który nie ukończył 18 roku życia lub który został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji, przy czym okoliczności te muszą zostać udokumentowane. 2. Szef WCR, działając w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej albo kierownikiem komórki organizacyjnej, a w przypadku stanowisk określonych w etacie komórek organizacyjnych w porozumieniu z Dyrektorem Generalnym urzę- du obsługującego Ministra Obrony Narodowej, na jego wniosek albo wniosek żołnierza rezerwy może w uzasadnionych przypadkach uchylić przydział mobilizacyjny, jeżeli nie ma to negatywnego wpływu na zapewnienie mobilizacyjnego uzu- pełnienia jednostki wojskowej.
1. W przypadku uchylenia przydziału mobilizacyjnego szef WCR: 1) niezwłocznie zawiadamia o tym dowódcę jednostki wojskowej; 2) odbiera od żołnierza PR, któremu uchylono przydział mobilizacyjny, kartę mobilizacyjną i niszczy ją protokolarnie oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej. 2. Dowódca jednostki wojskowej po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stwierdza w rozkazie dziennym fakt uchylenia przydziału mobilizacyjnego oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej pro- wadzonej w tej jednostce wojskowej.
Warunkiem uchylenia pracowniczego przydziału mobilizacyjnego jest: 1) powołanie do czynnej służby wojskowej; 2) utrata obywatelstwa polskiego; 3) wyjazd na stałe za granicę; 4) wystąpienie przesłanek, o których mowa w art. 531 ust. 7 pkt 2–7 ustawy; 5) zmiana miejsca zamieszkania poza obszar będący we właściwości miejscowej szefa WCR, z wyjątkiem sytuacji, które mają negatywny wpływ na zapewnienie mobilizacyjnego uzupełnienia jednostki wojskowej; 6) skazanie prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania; 7) udokumentowana konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad wspólnie zamieszkującym członkiem rodziny, który nie ukończył 16 roku życia lub który został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzy- stencji albo który ukończył 75 rok życia, jeżeli nie ma innego pełnoletniego członka rodziny, bliższego lub równego stopniem pokrewieństwa, obowiązanego do sprawowania tej opieki, albo ze względu na obowiązek sprawowania opieki wynikający z prawomocnego orzeczenia sądu. Dziennik Ustaw – 5 – Poz.823
1. Szef WCR, działając w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej albo kierownikiem komórki organizacyj- nej, a w przypadku stanowisk określonych w etacie komórek organizacyjnych w porozumieniu z Dyrektorem Generalnym urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej, na jego wniosek albo na wniosek osoby, której nadano pracowniczy przydział mobilizacyjny, może w uzasadnionych przypadkach uchylić pracowniczy przydział mobilizacyjny, jeżeli nie ma to negatywnego wpływu na zapewnienie mobilizacyjnego uzupełnienia jednostki wojskowej. 2. W przypadku uchylenia pracowniczego przydziału mobilizacyjnego szef WCR niezwłocznie zawiadamia o tym właś- ciwego dowódcę jednostki wojskowej albo kierownika komórki organizacyjnej. 3. Osoba, której uchylono pracowniczy przydział mobilizacyjny, dokonuje zwrotu karty mobilizacyjnej za pośrednic- twem dowódcy jednostki wojskowej albo kierownika komórki organizacyjnej albo bezpośrednio do szefa WCR, który nadał ten przydział. 4. Dowódca jednostki wojskowej albo kierownik komórki organizacyjnej po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mo- wa w ust. 2, stwierdza w rozkazie dziennym fakt uchylenia pracowniczego przydziału mobilizacyjnego. 5. W przypadkach, o których mowa w § 15 pkt 7, przydziały są uchylane w następującej kolejności: przydział organiza- cyjno-mobilizacyjny, pracowniczy przydział mobilizacyjny, przydział mobilizacyjny.
Przydziały mobilizacyjne nadaje się żołnierzom rezerwy, którzy spełniają łącznie następujące warunki: 1) posiadają odpowiednie wyszkolenie wojskowe lub kwalifikacje lub wykształcenie dla zajmowanego stanowiska służ- bowego w danej specjalności wojskowej lub dla pełnionej funkcji; 2) posiadają odpowiednią kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej; 3) nie mieszkają stale za granicą; 4) nie osiągnęli ustalonej górnej granicy wieku, określonej w art. 5 ustawy; 5) posiadają obywatelstwo polskie; 6) nie zostali skazani prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
1. W przypadku uchylenia przydziału mobilizacyjnego albo pracowniczego przydziału mobilizacyjnego żołnie- rze PR, pracownicy albo inne osoby niebędące pracownikami, którzy posiadają nadane przydziały mobilizacyjne albo pra- cownicze przydziały mobilizacyjne, są obowiązani do zwrócenia karty mobilizacyjnej szefowi WCR. 2. W przypadku żołnierzy PR odbywających ćwiczenia wojskowe kartę mobilizacyjną może odebrać właściwy dowód- ca jednostki wojskowej po udzieleniu informacji przez właściwego szefa WCR. 3. Dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie przekazuje odebraną kartę mobilizacyjną do właściwego szefa WCR.
Określa się następujące rodzaje kart mobilizacyjnych: 1) karta mobilizacyjna z czerwonym paskiem, której wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia – przezna- czona dla żołnierza PR, który jest obowiązany stawić się do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny; 2) karta mobilizacyjna z zielonym paskiem, której wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia – przeznaczona dla żołnierza PR powołanego do czynnej służby wojskowej za pomocą karty powołania lub w drodze obwieszczenia; 3) karta mobilizacyjna z niebieskim paskiem, której wzór jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia – przeznaczo- na dla pracowników resortu obrony narodowej lub innych osób niebędących pracownikami resortu obrony narodowej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.1) Minister Obrony Narodowej: z up. P. Bejda 1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przy- działów mobilizacyjnych i pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych (Dz. U. poz. 725), które utraciło moc z dniem 24 paździer- nika 2023 r. zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248). Dziennik Ustaw – 6 – Poz.823
Załączniki do rozporządzenia
Mu/13 Seria Nr Nr mobilizacyjny ............................................................... lub oddział*) (cid:3) (pieczęć wojskowego centrum rekrutacji) (cid:3) Pododdział, lp. ................................., dnia ....................... 20…… r. (cid:3) KARTA MOBILIZACYJNA(cid:3) Na podstawie art. 531 ust. 1, 8 i 9 w związku z art. 533 ust. 1, art. 535 oraz art. 532 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248), zwanej dalej „ustawą”: Panu (Pani) ......................................................................................................................................................................................... (stopień wojskowy, imię i nazwisko) nr PESEL posiadającemu (posiadającej) książeczkę wojskową ......................................................................................................................... (seria, numer) nadaje się przydział mobilizacyjny na ............................................................................................................................................... (stanowisko służbowe lub funkcja wojskowa oraz numer specjalności wojskowej) w ........................................................................................................................................................................................................ (numer lub nazwa i adres jednostki wojskowej) Wyżej wymieniony (wymieniona) jest obowiązany (obowiązana) w razie ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny stawić się do czynnej służby wojskowej w terminie „NATYCHMIAST”*) albo „ ....................................................................... dnia mobilizacji do godz. .......................... ”*) w ........................................................................................................................................................................................................ (adres jednostki wojskowej) miejsce zbiórki**) .............................................................................................................................................................................. (adres miejsca zbiórki) POUCZENIE 1. O utracie karty mobilizacyjnej należy niezwłocznie zawiadomić szefa wojskowego centrum rekrutacji, zwanego dalej „szefem WCR”, który wystawił tę kartę. Utrata karty mobilizacyjnej nie zwalnia powołanego (powołanej) od obowiązku stawienia się do czynnej służby wojskowej w określonym terminie i miejscu. Jeżeli po ogłoszeniu mobilizacji lub w czasie wojny utraci się kartę mobilizacyjną, w której termin stawiennictwa określono jako „NATYCHMIAST”, fakt ten zgłasza się dowódcy jednostki wojskowej po stawieniu się do czynnej służby wojskowej. 2. Jeżeli nie ma możliwości stawienia się do czynnej służby wojskowej w miejscu i w terminie określonym w tej karcie, posiadacz karty mobilizacyjnej jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie dowódcę jednostki wojskowej wskazanej w tej karcie mobilizacyjnej lub szefa WCR, który wystawił tę kartę mobilizacyjną. Gdy ustanie przyczyna uniemożliwiająca stawienie się do służby, należy niezwłocznie zgłosić się do dowódcy jednostki wojskowej wskazanej w tej karcie mobilizacyjnej, a w razie zmiany dyslokacji jednostki wojskowej – do szefa WCR, który wystawiał tę kartę mobilizacyjną, wraz z kartą mobilizacyjną. 3. Posiadacz karty mobilizacyjnej, stawiając się do czynnej służby wojskowej, zabiera ze sobą kartę mobilizacyjną, książeczkę wojskową (a w przypadku jej braku – dowód osobisty lub paszport), a także inne, wybrane dokumenty, które mają wpływ na przebieg jego służby. Jest wskazane, aby posiadacz karty mobilizacyjnej, stawiając się do jednostki wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, zabrał ze sobą niezbędne rzeczy osobiste (np. przybory toaletowe, zapasową bieliznę, przybory do pisania) i dzienną rację żywności. 4. Kto w czasie mobilizacji lub wojny będąc powołany do czynnej służby wojskowej nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 687 ustawy). 5. Kto w czasie mobilizacji lub wojny w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej będąc powołany do czynnej służby wojskowej nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 (art. 688 ust. 1 pkt 6 ustawy). odcisk pieczęci ..................................................................................................................................... (stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, podpis) Otrzymują: egz. nr 1 ............................................................................................................................................................................. (stopień, imię, nazwisko żołnierza rezerwy) egz. nr 2 a/a Potwierdzam odbiór karty mobilizacyjnej ............................................................................................................................................ (data i czytelny podpis przyjmującego/przyjmującej) Dziennik Ustaw – 7 – Poz.823 INFORMACJA DLA POSIADACZA KARTY MOBILIZACYJNEJ 1. W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny poniesione koszty przejazdu z miejsca pobytu (stałego albo czasowego trwającego ponad 3 miesiące) do miejsca pełnienia czynnej służby wojskowej, określonego w karcie mobilizacyjnej, na żądanie wezwanego są zwracane przez organ wzywający (art. 6 ust. 3 ustawy). Zwrot tych kosztów następuje na podstawie udokumentowanego oświadczenia osoby wzywanej. 2. Osoba posiadająca kartę mobilizacyjną jest obowiązana niezwłocznie powiadomić szefa WCR, który wystawił tę kartę, o: 1) zmianie imienia, nazwiska, wykształcenia i zawodu; 2) zmianie miejsca pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące lub adresu do korespondencji; 3) wyjeździe za granicę na okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz powrotu z tego wyjazdu. 3. Termin „NATYCHMIAST” oznacza, że posiadacz karty mobilizacyjnej powinien nie później niż w ciągu 6 godzin od powzięcia informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny stawić się w miejscu stawiennictwa określonym w tej karcie. 4. Termin stawiennictwa określony np. jako „drugiego dnia mobilizacji do godz. 12.00” oznacza, że posiadacz karty mobilizacyjnej jest obowiązany stawić się w miejscu, które jest określone w karcie mobilizacyjnej, w kolejnym dniu mobilizacji powszechnej liczonym samodzielnie od pierwszego dnia mobilizacji powszechnej. 5. Ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio w razie ogłoszenia mobilizacji częściowej, jeżeli z treści aktu o jej zarządzeniu wynika, że posiadacz karty mobilizacyjnej ma obowiązek stawienia się w terminie i miejscu określonych w karcie mobilizacyjnej, lub jeżeli taki obowiązek wynika z podania informacji o powołaniu do publicznej wiadomości. 6. Osobie powołanej do czynnej służby wojskowej oraz jej rodzinie przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia określone w przepisach działu XII rozdziału 3 ustawy. Organy, osoby lub inne podmioty, którym zostanie okazana karta mobilizacyjna, są proszone o umożliwienie w pierwszej kolejności dowozu osoby, która jest powołana do czynnej służby wojskowej, do miejsca przeznaczenia. *) Niepotrzebne skreślić. **) Wypełnia się w przypadku, gdy jest organizowany dowóz do jednostki wojskowej. Dziennik Ustaw – 8 – Poz.823
WZÓR KARTY MOBILIZACYJNEJ Z ZIELONYM PASKIEM Mu/13a S eria Nr Nr mobilizacyjny (cid:3) lub oddział*) ................................................... (pieczęć wojskowego centrum rekrutacji) Pododdział, lp. (cid:3) ................................. , dnia ....................... 20…… r. (cid:3) KARTA MOBILIZACYJNA Na podstawie art. 531 ust. 1, 8 i 9 w związku z art. 533 ust. 1, art. 535 oraz art. 532 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248), zwanej dalej „ustawą”: Panu (Pani) ...................................................................................................................................................................................... (stopień wojskowy, imię i nazwisko) nr PESEL posiadającemu (posiadającej) książeczkę wojskową ....................................................................................................................... (seria, numer) nadaje się przydział mobilizacyjny na ............................................................................................................................................. (stanowisko służbowe lub funkcja wojskowa oraz nr specjalności wojskowej) w ...................................................................................................................................................................................................... (numer lub nazwa i adres jednostki wojskowej) Wyżej wymieniony (wymieniona) jest obowiązany (obowiązana) w razie ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny, po otrzymaniu karty powołania lub powołania w drodze obwieszczenia, stawić się w miejscu i terminie, które są określone w karcie powołania lub w obwieszczeniu, w celu pełnienia czynnej służby wojskowej. POUCZENIE 1. O utracie karty mobilizacyjnej należy niezwłocznie zawiadomić szefa wojskowego centrum rekrutacji, zwanego dalej „szefem WCR”, który wystawił tę kartę. Utrata karty mobilizacyjnej nie zwalnia od obowiązku stawienia się na wezwanie szefa WCR. 2. Jeżeli nie ma możliwości stawienia się do czynnej służby wojskowej w miejscu i w terminie określonym w karcie powołania (obwieszczeniu), posiadacz karty mobilizacyjnej jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie dowódcę jednostki wojskowej wskazanej w tej karcie mobilizacyjnej lub szefa WCR, który wystawił tę kartę mobilizacyjną. Gdy ustanie przyczyna uniemożliwiająca stawienie się do służby, należy niezwłocznie zgłosić się do dowódcy jednostki wojskowej wskazanej w tej karcie mobilizacyjnej, a w razie zmiany dyslokacji jednostki wojskowej – do szefa WCR, który wystawiał tę kartę mobilizacyjną, wraz z kartą mobilizacyjną. 3. Posiadacz karty mobilizacyjnej, stawiając się do czynnej służby wojskowej, zabiera ze sobą kartę mobilizacyjną, książeczkę wojskową (a w przypadku jej braku – dowód osobisty lub paszport), a także inne, wybrane dokumenty, które mogą mieć wpływ na przebieg jego służby. Jest wskazane, aby posiadacz karty mobilizacyjnej, stawiając się do jednostki wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, zabrał ze sobą niezbędne rzeczy osobiste (np. przybory toaletowe, zapasową bieliznę, przybory do pisania) i dzienną rację żywności. 4. Kto w czasie mobilizacji lub wojny będąc powołany do czynnej służby wojskowej nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 687 ustawy). 5. Kto w czasie mobilizacji lub wojny w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej będąc powołany do czynnej służby wojskowej nie zgłasza się do tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 (art. 688 ust. 1 pkt 6 ustawy). odcisk pieczęci ...................................................................................................................................... (stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, podpis) Otrzymują: egz. nr 1 ........................................................................................................................................................................ (stopień, imię, nazwisko żołnierza rezerwy) egz. nr 2 a/a Potwierdzam odbiór karty mobilizacyjnej ....................................................................................................................................... (data i czytelny podpis przyjmującego/przyjmującej) Dziennik Ustaw – 9 – Poz.823 INFORMACJA DLA POSIADACZA KARTY MOBILIZACYJNEJ 1. W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny poniesione koszty przejazdu z miejsca pobytu (stałego albo czasowego trwającego ponad 3 miesiące) do miejsca pełnienia czynnej służby wojskowej, określonego w karcie mobilizacyjnej, na żądanie wezwanego są zwracane przez organ wzywający (art. 6 ust. 3 ustawy). Zwrot tych kosztów następuje na podstawie udokumentowanego oświadczenia osoby wzywanej. 2. Osoba posiadająca kartę mobilizacyjną jest obowiązana niezwłocznie powiadomić szefa WCR, który wystawił tę kartę, o: 1) zmianie imienia, nazwiska, wykształcenia i zawodu; 2) zmianie miejsca pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące lub adresu do korespondencji; 3) wyjeździe za granicę na okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz powrotu z tego wyjazdu. 3. Jeżeli po ogłoszeniu mobilizacji i w czasie wojny posiadacz karty mobilizacyjnej zmieni miejsce pobytu, które powoduje zmianę właściwości miejscowej szefa WCR, niezwłocznie zgłasza się osobiście w wojskowym centrum rekrutacji właściwym terytorialnie ze względu na nowe miejsce pobytu lub zawiadamia o tym fakcie właściwego wójta, burmistrza (prezydenta miasta). 4. Osobie powołanej do czynnej służby wojskowej oraz jej rodzinie przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia określone w przepisach działu XII rozdziału 3 ustawy. Organy, osoby lub inne podmioty, którym zostanie okazana karta mobilizacyjna, są proszone o umożliwienie w pierwszej kolejności dowozu osoby, która jest powołana do czynnej służby wojskowej, do miejsca przeznaczenia. *) Niepotrzebne skreślić. Dziennik Ustaw – 10 – Poz.823
WZÓR KARTY MOBILIZACYJNEJ Z NIEBIESKIM PASKIEM Mu/13b Nr mobilizacyjny Seria Nr lub oddział*) .......................................................... Pododdział, lp. (pieczęć wojskowego centrum rekrutacji) Specjalność (zawód) .............................. , dnia .................... 20……r. Symbol stanowiska (cid:3) KARTA MOBILIZACYJNA Na podstawie art. 531 ust. 5, 6, 8 i 9 w związku z art. 535 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248), zwanej dalej „ustawą”: Panu (Pani) ................................................................................................................................................................................... (imię i nazwisko) nr PESEL nadaje się pracowniczy przydział mobilizacyjny na stanowisko .................................................................................................. do jednostki wojskowej ................................................................................................................................................................ (nazwa lub numer jednostki wojskowej) w ................................................................................................................................................................................................... (adres jednostki wojskowej) Wyżej wymieniony (wymieniona) jest obowiązany (obowiązana) w razie ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny stawić się do jednostki wojskowej w terminie „NATYCHMIAST”*) lub „ ................................................................ dnia mobilizacji do godz. ..................... ” w ................................................................................................................................................................................................... (numer lub nazwa i adres jednostki wojskowej) miejsce zbiórki**) ......................................................................................................................................................................... (adres miejsca zbiórki) POUCZENIE 1. O utracie karty mobilizacyjnej należy niezwłocznie zawiadomić szefa wojskowego centrum rekrutacji, zwanego dalej „szefem WCR”, który wystawił tę kartę. Utrata karty mobilizacyjnej nie zwalnia posiadacza tej karty od obowiązku stawienia się w miejscu i czasie określonym w karcie mobilizacyjnej. Jeżeli po ogłoszeniu mobilizacji lub w czasie wojny utraci się kartę mobilizacyjną, w której termin stawiennictwa określono jako „NATYCHMIAST”, fakt ten zgłasza się dowódcy jednostki wojskowej, wymienionej w tej karcie, po stawieniu się do tej jednostki. 2. Jeżeli nie ma możliwości stawienia się do jednostki wojskowej w miejscu i w terminie określonym w tej karcie, posiadacz karty mobilizacyjnej jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie dowódcę jednostki wojskowej wskazanej w tej karcie lub szefa WCR, który wystawił tę kartę mobilizacyjną. Gdy ustanie przyczyna uniemożliwiająca stawienie się do jednostki wojskowej, należy niezwłocznie zgłosić się do dowódcy jednostki wojskowej wskazanej w tej karcie, a w razie zmiany dyslokacji jednostki wojskowej – do szefa WCR, który wystawił tę kartę mobilizacyjną, wraz z kartą mobilizacyjną. 3. Posiadacz karty mobilizacyjnej, stawiając się w miejscu i czasie określonym w karcie mobilizacyjnej, zabiera ze sobą kartę mobilizacyjną, dokument tożsamości, a także inne, wybrane dokumenty, które mogą mieć wpływ na świadczenie pracy w jednostce wojskowej. 4. Kto wbrew obowiązkom wynikającym z ustawy: 1) nie zgłasza się w określonym terminie i miejscu na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących obowiązku obrony oraz odmawia poddania się badaniom lekarskim, 2) odmawia udzielenia właściwym organom prowadzącym ewidencję wojskową informacji w zakresie danych jego dotyczących i przetwarzanych w ewidencji wojskowej – podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny (art. 681 pkt 3 i 4 ustawy). 5. Kto w celu trwałego uchylenia się od obowiązku służby wojskowej albo innej formy spełniania obowiązku obrony przewidzianej w ustawie dopuszcza się czynu określonego w art. 681 podlega karze pozbawienia wolności do lat 2 (art. 685 ustawy). odcisk pieczęci ............................................................................................................................... (stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, podpis) Otrzymują: egz. nr 1 ..................................................................................................................................................................... (imię i nazwisko osoby, której nadano pracowniczy przydział mobilizacyjny) egz. nr 2 a/a Potwierdzam odbiór karty mobilizacyjnej .................................................................................................................................... (data i czytelny podpis przyjmującego/przyjmującej) Dziennik Ustaw – 11 – Poz.823 INFORMACJA DLA POSIADACZA KARTY MOBILIZACYJNEJ 1. W razie ogłoszenia mobilizacji w czasie stanu wojennego i w czasie wojny poniesione koszty przejazdu z miejsca pobytu (stałego albo czasowego trwającego ponad 3 miesiące) do miejsca stawiennictwa, określonego w karcie mobilizacyjnej, na żądanie wezwanego są zwracane przez organ wzywający (art. 6 ust. 3 ustawy). Zwrot tych kosztów następuje na podstawie udokumentowanego oświadczenia osoby wzywanej. 2. Osoba posiadająca kartę mobilizacyjną jest obowiązana niezwłocznie powiadomić szefa WCR, który wystawił tę kartę, o: 1) zmianie imienia, nazwiska, wykształcenia i zawodu; 2) zmianie miejsca pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące lub adresu do korespondencji; 3) wyjeździe za granicę na okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz powrotu z tego wyjazdu. 3. Termin „NATYCHMIAST” oznacza, że posiadacz karty mobilizacyjnej powinien nie później niż w ciągu 6 godzin od powzięcia informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny stawić się w miejscu stawiennictwa określonym w tej karcie. 4. Termin stawiennictwa określony np. jako „drugiego dnia mobilizacji do godz. 12.00” oznacza, że posiadacz karty mobilizacyjnej jest obowiązany stawić się w miejscu, które jest określone w karcie mobilizacyjnej, w kolejnym dniu mobilizacji powszechnej liczonym samodzielnie od pierwszego dnia mobilizacji powszechnej. 5. Ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio w razie ogłoszenia mobilizacji częściowej, jeżeli z treści aktu o jej zarządzeniu wynika, że posiadacz karty mobilizacyjnej ma obowiązek stawienia się w terminie i miejscu określonym w karcie mobilizacyjnej, lub jeżeli taki obowiązek wynika z podania informacji o powołaniu do publicznej wiadomości. Organy, osoby lub inne podmioty, którym zostanie okazana karta mobilizacyjna, są proszone o umożliwienie w pierwszej kolejności dowozu posiadacza karty do miejsca przeznaczenia. *) Niepotrzebne skreślić. **) Wypełnia się w przypadku, gdy jest organizowany dowóz do jednostki wojskowej.