w sprawie współpracy podmiotów leczniczych prowadzących leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (DU/2024/748)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) zakres i tryb współpracy podmiotów leczniczych prowadzących leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych, zwanych dalej „podmiotami leczniczymi”, z Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, zwanym dalej „Centrum”;         2) sposób gromadzenia, przechowywania, przetwarzania i tryb przekazywania informacji na temat osób zgłaszających się do leczenia z powodu używania środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psycho- aktywnych lub środków zastępczych;         3) wzór indywidualnego kwestionariusza sprawozdawczego osoby zgłaszającej się do leczenia z powodu używania środ- ków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych, zwa- nego dalej ,,kwestionariuszemˮ.

    1. Kierownik podmiotu leczniczego wyznacza osobę odpowiedzialną za bieżący kontakt z Centrum w zakresie gro- madzenia i przekazywania informacji na temat osób zgłaszających się do leczenia z powodu używania środków odurzają- cych, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych.     2. Kierownik podmiotu leczniczego przekazuje do Centrum informację o osobie, o której mowa w ust. 1, zawierającą jej imię i nazwisko, numer telefonu służbowego oraz adres poczty elektronicznej.     3. Kierownik podmiotu leczniczego powiadamia Centrum o zmianach danych, o których mowa w ust. 2, nie później niż w terminie 7 dni od dnia ich zmiany.

    1. Informacje na temat osób zgłaszających się do leczenia z powodu używania środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych, o których mowa w art. 24b ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, podmioty lecznicze gromadzą w kwestionariuszu.     2. Kwestionariusz wypełnia osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych, na podstawie wywiadu przeprowadzanego z pa- cjentem w czasie jego pierwszej wizyty w podmiocie leczniczym, w warunkach zapewniających ochronę prywatności i po- szanowanie godności pacjenta.         1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).     3. Osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych informuje pacjenta o możliwości odmowy wzięcia udziału w wywiadzie w celu wypełnienia kwestionariusza albo odmowy udzielenia odpowiedzi na poszczególne pytania zawarte w kwestionariu- szu, jeżeli udzielenie odpowiedzi naruszałoby, w ocenie pacjenta, jego poczucie prywatności lub godności.     4. Jeżeli ze względu na stan pacjenta lub potrzebę zapewnienia prawidłowego przebiegu leczenia nie jest możliwe wy- pełnienie kwestionariusza w czasie pierwszej wizyty w podmiocie leczniczym, osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych wypełnia go w trakcie dwóch kolejnych wizyt.     5. Kwestionariusz wypełnia się ponownie w przypadku, gdy pacjent:         1) zakończy leczenie w danym podmiocie leczniczym i po raz kolejny zgłasza się do leczenia lub do tego samego pod- miotu leczniczego;         2) zgłasza się na leczenie do podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjne świad- czenia zdrowotne po co najmniej sześciomiesięcznej przerwie w leczeniu.     6. Kwestionariusz wypełnia się w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej za pośrednictwem dedykowanych serwisów internetowych lub usług informatycznych udostępnionych podmiotom leczniczym przez Centrum.     7. Wzór kwestionariusza określa załącznik do rozporządzenia.     8. Wypełnione kwestionariusze podmioty lecznicze przekazują do Centrum kwartalnie, w terminie do końca miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, w którym informacje zostały zgromadzone.

    1. Podmioty lecznicze opracowują odrębne zestawienie identyfikatorów, o których mowa w art. 24b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, pacjentów, którzy byli w trakcie leczenia w danym podmio- cie leczniczym w dniu 31 grudnia roku poprzedniego, i przekazują to zestawienie do Centrum w terminie do dnia 31 stycz- nia każdego roku.     2. Podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjne świadczenia zdrowotne inne niż rea- lizowane w warunkach dziennych lub podmioty prowadzące leczenie substytucyjne przekazują do Centrum zestawienie, o którym mowa w ust. 1, w terminie do dnia 31 lipca każdego roku.     3. Podmioty lecznicze przekazują do Centrum informacje o każdym przypadku zakończenia leczenia nie później niż 14 dni od dnia jego zakończenia.     4. Informacje, o których mowa w ust. 3, zawierają: resortowy kod identyfikacyjny podmiotu leczniczego, dwie pierwsze litery imienia pacjenta, dwie pierwsze litery nazwiska pacjenta, datę urodzenia, płeć, informację o zakończeniu albo konty- nuacji leczenia, powód zakończenia leczenia, datę kontaktu pacjenta z podmiotem leczniczym oraz datę zakończenia leczenia.

Kwestionariusze, zestawienia, o których mowa w § 4 ust. 1, oraz informacje, o których mowa w § 4 ust. 3, podmio- ty lecznicze przekazują za pośrednictwem:         1) dedykowanych serwisów internetowych lub usług informatycznych udostępnionych podmiotom leczniczym przez Centrum albo         2) elektronicznej skrzynki podawczej w rozumieniu art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji dzia- łalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 307), albo         3) przesyłki poleconej w rozumieniu art. 3 pkt 22 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640 oraz z 2024 r. poz. 467), albo         4) adresu do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).

    1. Podmioty lecznicze oraz Centrum przechowują kwestionariusze, zestawienia, o których mowa w § 4 ust. 1, oraz informacje, o których mowa w § 4 ust. 3, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych albo w swojej siedzibie.     2. Informacje na temat osób zgłaszających się do leczenia z powodu używania środków odurzających, substancji psycho- tropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych przetwarza się w sposób zapewniający ich bez- pieczeństwo, w tym ochronę przed przypadkowym lub niezgodnym z prawem zniszczeniem, utratą, modyfikacją lub nie- uprawnionym ujawnieniem albo dostępem.

Kwestionariusze wypełnione zgodnie z wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie współpracy podmiotów leczniczych prowadzących leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii (Dz. U. poz. 689) i nieprzekazane do Centrum przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz zestawienia identyfikatorów, o których mowa w art. 24b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, pacjentów, którzy byli w trakcie leczenia w dniu 31 grudnia 2023 r., podmioty lecz- nicze przekażą do Centrum w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2) Minister Zdrowia: wz. W. Konieczny         2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie współpracy pod- miotów leczniczych prowadzących leczenie lub rehabilitację osób używających środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii (Dz. U. poz. 689), które utraciło moc z dniem 2 stycznia 2024 r. zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2469 oraz z 2023 r. poz. 1972).

Załączniki

Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

z dnia 2 maja 2024 r. (Dz. U. poz. 748) WZÓR WZÓR Indywidualny kwestionariusz sprawozdawczy osoby zgłaszającej się do leczenia z powodu używania środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych Informacja dla osoby przeprowadzającej wywiad Przed przystąpieniem do realizacji wywiadu proszę poinformować pacjenta o anonimowości, celu i sposobie wykorzystania informacji gromadzonych w ramach wywiadu oraz o możliwości odmowy wzięcia udziału w wywiadzie w celu wypełnienia kwestionariusza albo odmowy udzielenia odpowiedzi na poszczególne pytania zawarte w kwestionariuszu, jeżeli udzielenie odpowiedzi naruszałoby, w ocenie pacjenta, jego poczucie prywatności lub godności. Informacje zbierane w kwestionariuszu są wykorzystywane wyłącznie w celach analiz statystycznych w sposób zapewniający pełną anonimowość pacjenta. Anonimowe dane przekazywane są do Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w celu dalszej analizy zbiorczej. Analiza danych o populacji osób zgłaszających się do leczenia z powodu używania środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych pozwala śledzić trendy w zakresie używania narkotyków oraz aktualnej sytuacji osób uzależnionych. Pozwala to na lepsze dostosowanie oferty do aktualnej sytuacji pacjentów. Pytanie Odpowiedzi     1. Identyfikator pacjenta pierwsza druga pierwsza druga dzień miesiąc rok zakodowana litera litera litera litera informac ja imienia imienia nazwiska nazwiska data urodzenia – dzień, miesiąc, rok o płci1)     2. Data kontaktu z placówką – dzień, miesiąc, dzień miesiąc rok rok     1. sąd/prokurator/kurator/policja 5. placówka opiekuńczo-wychowawcza     6. sam, rodzina, znajomi (bez udziału     2. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej żadnej instytucji)     3. Kto skierował     3. inny podmiot leczniczy prowadzący pacjenta? leczenie lub rehabilitację osób 7. inne uzależnionych     4. inny podmiot leczniczy lub jednostka     0. nie ustalono pomocy społecznej     4. Czy pacjent     1. nigdy nie był leczony w żadnej placówce kiedykolwiek był leczony w jakimkolwiek     2. był poprzednio leczony w jakiejkolwiek placówce podmiocie (cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)         1) 1. mężczyzna, 2. kobieta, 0. nie ustalono. leczniczym z powodu używania środków odurzających lub substancji     0. nie ustalono psychotropowych,(cid:3) nowych substancji psychoaktywnych lub środków zastępczych?     5. Rok pierwszego Należy wpisać cztery cyfry roku podjęcia pierwszego leczenia; jeżeli nie ustalono roku lub jeżeli pacjent nie był w życiu leczenia leczony, nic nie wpisywać (zostawić puste).     5. w noclegowniach lub w innych     1. sam instytucjach     6. Z kim pacjent     2. z rodziną pochodzenia (np. rodzice) 6. inne mieszka? (dotyczy     3. z partnerem/partnerką ostatnich 30 dni)     0. nie ustalono     4. u znajomych (brak pokrewieństwa)     1. bezdzietny     2. posiadający dzieci2):     0. nie ustalono     7. Posiadanie dzieci 2.1. posiadający dzieci 2.2. posiadający dzieci i z nimi niezamieszkujący i z nimi zamieszkujący     8. Status 1. miejsce zamieszkania 3. inne zamieszkania (dotyczy 2. miejsce pobytu inne niż miejsce     0. nie ustalono ostatnich 30 dni) zamieszkania lub bezdomność     9. Miejsce zamieszkania/ pobytu – nazwa Nazwa województwa Nazwa powiatu miejscowości, gminy, powiatu i województwa3) (dotyczy ostatnich 30 dni) Nazwa gminy Nazwa miejscowości     10. Miejsce Wpisać identyfikator miejsca zamieszkania (gminy) zamieszkania/ pobytu –     0000000. nie ustalono identyfikator jednostki podziału     9999999. inne kraje niż Polska terytorialnego (cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)         2) W przypadku gdy pacjent posiada dzieci, należy wybrać jedną z poniższych kategorii, tj. określić, czy w okresie ostatnich 30 dni pacjent zamieszkiwał lub nie zamieszkiwał z dziećmi.         3) W przypadku wersji elektronicznej kwestionariusza wypełnienie pól dotyczących miejsca zamieszkania spowoduje automatyczne wygenerowanie identyfikatora z Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju TERYT. zgodnie z rejestrem TERYT4) (dotyczy ostatnich 30 dni)     3. państwa innego niż państwo     1. polskie członkowskie Unii Europejskiej     11. Obywatelstwo     2. innego państwa członkowskiego Unii     0. nie ustalono Europejskiej     5. ekonomicznie nieaktywny (rencista,     1. zatrudnienie tymczasowe / praca emeryt, prowadzący gospodarstwo domowe     12. Aktywność dorywcza itp.) zawodowa (dotyczy 2. zatrudnienie stałe 6. inne ostatnich 30 dni) 3. uczeń/student     0. nie ustalono     4. bezrobotny     1. podstawowe nieukończone lub bez     6. średnie policealne wykształcenia szkolnego     2. podstawowe 7. wyższe – licencjat     13. Poziom wykształcenia     3. gimnazjalne 8. wyższe – magisterskie (najwyższe ukończone) 4. zasadnicze zawodowe / zasadnicze branżowe     0. nie ustalono     5. średnie / średnie branżowe / średnie maturalne     14. Używanie substancji (dotyczy wyłącznie pozamedycznego używania substancji w okresie ostatnich 30 dni5)) Wiek Wiek Sposób Częstość rozpoczęcia Status6) pierwszego przyjmowania używania regularnego użycia używania 1 – podstawowy 1 – iniekcje 1 – codziennie Rodzaj 2 – pierwszy 2 – palenie/ 2 – używał 4–6 00 – nie dodatkowy wdychanie dni na tydzień ustalono 00 – nie 3 – kolejne 3 – używał 2–3 ustalono 3 – jedzenie/picie dodatkowe dni na tydzień 4 – wciąganie 4 – używał raz 99 – nie 0 – nie ustalono przez nos na tydzień lub używał (sniff) rzadziej regularnie (cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)         4) W przypadku wersji papierowej kwestionariusza należy samodzielnie wprowadzić identyfikator zgodnie z Krajowym Rejestrem Urzędowym Podziału Terytorialnego Kraju TERYT.         5) W przypadku gdy pacjent w okresie ostatnich 30 dni był poddawany detoksykacji, nie używał substancji lub był pozbawiony wolności, należy zebrać informacje o używaniu substancji w okresie 30 dni przed wystąpieniem tych okoliczności. Wyjątek ten dotyczy tylko substancji, które stwarzają pacjentowi najwięcej problemów.         6) W tej kolumnie powinna być wprowadzona jedna wartość „1”, nie więcej niż jedna wartość „2” i dowolna liczba wartości „3”. 5 – nie używał w okresie 5 – inne ostatnich 30 dni 0 – nie ustalono 0 – nie ustalono         1) heroina         2) metadon         3) buprenorfina         4) fentanyl         5) inne pochodne fentanylu (nowe fentanyle) (jakie?)         6) opiaty produkowane domowym sposobem (kompot)         7) inne opioidy (jakie?)         8) kokaina         9) crack         10) inne formy kokainy (jakie?)         11) amfetamina         12) metamfetamina         13) MDMA (ecstasy)         14) inne fenetylaminy o działaniu stymulującym (jakie?)         15) syntetyczne katynony (jakie?)         16) inne stymulanty (jakie?)         17) barbiturany         18) benzodiazepiny         19) inne leki uspokajające i nasenne (jakie?)         20) inne leki (jakie?)         21) GHB/GBL         22) LSD         23) ketamina         24) grzyby halucynogenne         25) fenetylaminy o działaniu(cid:3) halucynogennym (jakie?)         26) inne halucynogeny (jakie?)         27) substancje wziewne         28) marihuana         29) genetycznie zmienione konopie (skun)         30) haszysz         31) syntetyczne kannabinoidy (jakie?)         32) inne formy konopi (jakie?)         33) alkohol         34) inne substancje7) (jakie?)     15. Czy więcej niż jedna     1. tak substancja mogłaby     0. nie ustalono posiadać status     2. nie podstawowej?     1. nigdy nieotrzymywane 3. obecnie (w okresie ostatnich 30 dni)     16. Leczenie substytucyjne otrzymywane – metadon     2. kiedykolwiek w życiu, ale     0. nie ustalono nie obecnie (cid:3)     17. Leczenie substytucyjne 1. nigdy nieotrzymywane 3. obecnie (w okresie ostatnich 30 dni) otrzymywane – buprenorfina8)     2. kiedykolwiek w życiu, ale nie obecnie     0. nie ustalono     1. nigdy nieotrzymywane 3. obecnie (w okresie ostatnich 30 dni) (cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)         7) W tej kategorii należy wskazać używanie substancji niewymienionych w kategoriach powyżej, w tym środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Należy także podać ich nazwy chemiczne lub potoczne.         8) W tej kategorii należy także wskazać przypadki leczenia substytucyjnego z zastosowaniem preparatów zawierających buprenorfinę wraz z innymi substancjami czynnymi.     18. Leczenie substytucyjne otrzymywane – inne     2. kiedykolwiek w życiu, ale substancje (jakie?) 0. nie ustalono nie obecnie     19. Wiek, w którym pacjent Wpisać wiek pierwszego leczenia substytucyjnego rozpoczął pierwsze     00. nie ustalono w życiu leczenie substytucyjne 99. nigdy nie otrzymywał leczenia substytucyjnego     1. nigdy nie używał w iniekcjach     20. Używanie środków odurzających lub 2. kiedykolwiek używał w iniekcjach9): substancji psychotropowych, 2.1. używał w iniekcjach, 2.2. używał w iniekcjach 2.3. obecnie używa ale nie w okresie ostatnich w okresie ostatnich 12 miesięcy, w iniekcjach (dotyczy ostatnich 30 nowych substancji 12 miesięcy ale nie w okresie ostatnich 30 dni dni) psychoaktywnych lub środków zastępczych 3. odmowa odpowiedzi w iniekcjach     0. nie ustalono Wpisać wiek pierwszej w życiu iniekcji     00. nie ustalono     21. Wiek pierwszej iniekcji     99. nigdy nie używał w iniekcjach     1. nigdy nie dzielił się igłami lub strzykawkami     2. kiedykolwiek dzielił się igłami lub strzykawkami10): 2.1. dzielił się igłami lub 2.2. dzielił się igłami lub     22. Dzielenie się igłami lub strzykawkami, ale nie strzykawkami w okresie 2.3. obecnie dzieli się igłami lub strzykawkami w okresie ostatnich ostatnich 12 miesięcy, ale nie strzykawkami (dotyczy ostatnich 30 dni) 12 miesięcy w okresie ostatnich 30 dni     3. odmowa odpowiedzi     0. nie ustalono     1. nigdy nie był badany     2. kiedykolwiek był badany11): 2.1. badany, ale nie w okresie ostatnich 2.2. badany w okresie ostatnich     23. Test w kierunku HIV 12 miesięcy 12 miesięcy     3. odmowa odpowiedzi     0. nie ustalono     4. nie był badany w okresie ostatnich     1. badany – wynik dodatni 12 miesięcy     24. Status HIV     2. badany w okresie ostatnich     0. nie ustalono 12 miesięcy – ostatni wynik ujemny (cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)         9) W przypadku gdy pacjent kiedykolwiek używał środków odurzających lub substancji psychotropowych w iniekcjach, należy wybrać jedną z poniższych kategorii.         10) W przypadku gdy pacjent kiedykolwiek dzielił się igłami lub strzykawkami, należy wybrać jedną z poniższych kategorii.         11) W przypadku gdy pacjent był kiedykolwiek badany w kierunku HIV, należy wybrać jedną z poniższych kategorii.     3. badany w okresie ostatnich 12 miesięcy – ostatni wynik nieznany     1. nigdy nie był badany     2. kiedykolwiek był badany12):     25. Test w kierunku HCV 2.1. badany, ale nie w okresie ostatnich 12 miesięcy 2.2. badany w okresie ostatnich 12 miesięcy     3. odmowa odpowiedzi     0. nie ustalono     4. nie był badany w okresie ostatnich     1. badany – wynik dodatni 12 miesięcy     2. badany w okresie ostatnich     26. Status HCV 12 miesięcy – ostatni wynik ujemny     0. nie ustalono     3. badany w okresie ostatnich 12 miesięcy – ostatni wynik nieznany     1. podjęto leczenie w podmiocie 4. nie podjęto leczenia, ponieważ pacjent leczniczym nie zdecydował się na leczenie     2. skierowano do innego     27. Wynik zgłoszenia 5. nie podjęto leczenia z innego powodu podmiotu leczniczego     3. nie podjęto leczenia, ponieważ     0. nie ustalono pacjent nie potrzebował leczenia     28. R poo dz sp to az wn oa wn eie w edług F .     0. nie W ICp Di -s 1a 0ć (s ky am żdb ao l cc yh fro ar o wb y o sz oa bs na ed jn kic rz ae tcj ew ) e lud błu g ustalono ICD-10 zaznaczyć nie ustalono     6. F10 – zaburzenia psychiczne     1. F60–F69 – zaburzenia i zaburzenia zachowania spowodowane osobowości używaniem alkoholu     7. F11–F16, F18, F19 – zaburzenia     2. F32, F33 – zaburzenia spowodowane używaniem narkotyków i innych depresyjne substancji psychoaktywnych     29. Diagnoza dodatkowa     3. F30, F31, F34–F39 – inne 8. F00–F09, F42–F48, F50–F59, F70–F99 według ICD-10 zaburzenia afektywne – pozostałe zaburzenia psychiczne     4. F40, F41 – zaburzenia lękowe 9. inne schorzenia     5. F20–F29 – schizofrenia,     0. brak choroby dodatkowej lub nie zaburzenia typu schizofrenii ustalono [schizotypowe] i urojeniowe     30. Kontynuacja leczenia Zaznaczyć, jeżeli pacjent kontynuuje leczenie z poprzedniego roku. z poprzedniego roku Zostawić puste, jeżeli jest to nowy epizod leczenia.     31. Zakończenie leczenia – dzień, miesiąc, rok dzień miesiąc rok (cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)(cid:3)         12) W przypadku gdy pacjent był kiedykolwiek badany w kierunku HCV, należy wybrać jedną z poniższych kategorii.     4. zakończenie leczenia z powodu zgonu     1. planowe zakończenie leczenia pacjenta     5. zakończenie leczenia z powodu     32. Powód zakończenia 2. zakończenie leczenia skierowania na leczenie w innym podmiocie leczenia z powodów dyscyplinarnych leczniczym     3. zakończenie leczenia na     0. nie ustalono żądanie pacjenta (cid:3)