w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy (DU/2024/616)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa sposób i tryb ustalania i wypłacania żołnierzom obrony terytorialnej, zwanym dalej „żoł- nierzami OT”, którzy pełnili terytorialną służbę wojskową rotacyjnie, żołnierzom aktywnej rezerwy, zwanym dalej „żołnie- rzami AR”, oraz żołnierzom pasywnej rezerwy, zwanym dalej „żołnierzami PR”, świadczenia pieniężnego rekompensują- cego utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód lub przychód dla żołnierzy rozlicza- jących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie pełnienia czynnej służby wojskowej, zwanego dalej „świadczeniem pieniężnym”.

Czas:         1) pełnienia przez żołnierzy OT terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie,         2) pełnienia przez żołnierzy AR służby w rezerwie aktywnej,         3) odbywania przez żołnierzy PR ćwiczeń wojskowych – za który wypłaca się im świadczenie pieniężne, dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej, wskazując daty i liczbę dni pełnienia tej służby w danym miesiącu.

    1. Podstawę ustalenia świadczenia pieniężnego stanowią odpowiednio:         1) kwota miesięcznego wynagrodzenia brutto otrzymanego przez żołnierza OT, żołnierza AR i żołnierza PR, zwanych dalej „żołnierzami”, ze stosunku pracy lub stosunku służbowego uzyskanego za miesiąc poprzedzający miesiąc, w któ- rym była pełniona służba;         2) średnia miesięczna kwota dochodu lub przychodu dla żołnierzy rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjono- wanych uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej działalności gospodarczej w roku poprzedzającym okres pełnienia służby;         3) kwota uzyskana z pomnożenia liczby hektarów przeliczeniowych, w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333 oraz z 2023 r. poz. 1450), gospodarstwa rolnego, w którym żołnierz pro- wadzi działalność rolniczą, przez miesięczną wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodar- stwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego ogłoszoną na podstawie art. 18 tej ustawy; w przypadku współwłasności gos- podarstwa rolnego dochód z pracy współwłaściciela liczy się zgodnie z jego udziałem we współwłasności.     2. W przypadku gdy okresy pozostawania w stosunku pracy lub stosunku służbowym albo prowadzenia działalności gospodarczej są krótsze niż okresy, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub 2, podstawę wymiaru świadczenia pieniężnego ustala się proporcjonalnie.

    1. Na wniosek żołnierza, zawierający imię, nazwisko i numer PESEL:         1) pracodawca – w przypadku żołnierza pozostającego w stosunku pracy lub w stosunku służbowym,         2) naczelnik urzędu skarbowego – w przypadku żołnierza prowadzącego działalność gospodarczą,         3) wójt, burmistrz lub prezydent miasta – w przypadku żołnierza prowadzącego działalność rolniczą – wydaje temu żołnierzowi zaświadczenie, w którym podaje jego imię, nazwisko i numer PESEL oraz wysokość kwot, o których mowa w § 3 ust 1.     2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, wysokość świadczenia pieniężnego ustala się za liczbę dni przebywania żołnierza na urlopie bezpłatnym stwierdzonym w zaświadczeniu wystawionym przez pracodawcę, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.     3. Podmioty, o których mowa w ust. 1, wydają zaświadczenie niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku przez żołnierza.

Do wniosku o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia pieniężnego, zawierającego imię, nazwisko, stopień woj- skowy oraz numer PESEL, dołącza się zaświadczenie, o którym mowa w § 4.

Jeżeli kwota dziennego świadczenia pieniężnego jest wyższa niż kwota określona na podstawie art. 312 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, żołnierzowi wypłaca się świadczenie pieniężne w wysokości stanowią- cej iloczyn kwoty określonej na podstawie art. 312 ust. 3 tej ustawy i liczby dni pełnienia czynnej służby wojskowej w da- nym miesiącu.

Świadczenie pieniężne może być wypłacone łącznie z uposażeniem należnym żołnierzowi z tytułu pełnienia służby.

Do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.1) Minister Obrony Narodowej: z up. P. Bejda         1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 maja 2022 r. w sprawie świad- czenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy (Dz. U. poz. 1112), które utraciło moc z dniem 30 marca 2024 r. zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872).