w sprawie potwierdzania znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (DU/2024/429)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) zakres znajomości języka polskiego w mowie i w piśmie niezbędny do wykonywania zawodu ratownika medycznego;         2) sposób przeprowadzania egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie, zwanego dalej „egzaminem”, oraz wzór zaświadczenia o pozytywnym złożeniu egzaminu;         3) wysokość opłaty za egzamin, o której mowa w art. 4 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, zwanej dalej „opłatą”.

Zakres znajomości języka polskiego w mowie i w piśmie niezbędny do wykonywania zawodu ratownika medycz- nego obejmuje:         1) umiejętność czytania i rozumienia tekstu pisanego, w szczególności w zakresie literatury i piśmiennictwa z zakresu świadczeń zdrowotnych udzielanych osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1541, 1560 i 1972) lub pacjentowi, w tym z zakresu medycznych czynności ratunkowych w rozumieniu art. 3 pkt 4 tej ustawy oraz przepisów regulujących wykonywanie zawodu ratownika medycznego w Rzeczypospolitej Polskiej;         2) umiejętność porozumiewania się – w związku z wykonywaniem zawodu ratownika medycznego – z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratow- nictwie Medycznym, pacjentami, ratownikami medycznymi, dyspozytorami medycznymi oraz przedstawicielami innych zawodów medycznych, w szczególności poprawne udzielanie porad i informacji zrozumiałych dla pacjentów i osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;         3) umiejętność formułowania wypowiedzi ustnej, w szczególności w związku z uczestniczeniem w naradach i szkoleniach zawodowych;         4) umiejętność pisania zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii języka polskiego, w szczególności w zakresie prawidło- wego prowadzenia dokumentacji medycznej związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w tym medycznych czynności ratunkowych w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

    1. Egzamin przeprowadza się na pisemny wniosek składany do Krajowej Rady Ratowników Medycznych, zwanej dalej „Krajową Radą”, po uiszczeniu przez wnioskodawcę opłaty.         1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).     2. Wniosek zawiera:         1) imię (imiona) i nazwisko wnioskodawcy;         2) numer PESEL wnioskodawcy, a w przypadku jego braku – serię i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdza- jącego tożsamość;         3) obywatelstwo (obywatelstwa) wnioskodawcy;         4) adres do korespondencji, a także – jeżeli wnioskodawca posiada – numer telefonu i adres poczty elektronicznej;         5) własnoręczny podpis wnioskodawcy – w przypadku wniosku w postaci papierowej albo kwalifikowany podpis elek- troniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty – w przypadku wniosku w postaci elektronicznej.     3. Do wniosku wnioskodawca dołącza potwierdzenie uiszczenia opłaty.     4. Krajowa Rada powiadamia wnioskodawcę o terminie i miejscu składania egzaminu przesyłką rejestrowaną, telefo- nicznie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej, nie później niż 14 dni przed tym terminem.     5. W przypadku niekompletności wniosku, nieuiszczenia opłaty albo niedołączenia do wniosku potwierdzenia uiszcze- nia opłaty Krajowa Rada wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych w terminie 7 dni od dnia doręczenia we- zwania z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

    1. Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej „komisją”.     2. W skład komisji wchodzi czterech członków powoływanych i odwoływanych przez Krajową Radę, w tym:         1) trzech ratowników medycznych, w tym jeden wskazany przez Krajową Radę;         2) osoba posiadająca wykształcenie wyższe w zakresie filologii polskiej.     3. Komisja działa na podstawie regulaminu organizacyjnego opracowanego przez tę komisję i zatwierdzonego przez Krajową Radę.

    1. Egzamin składa się z czterech części: dwóch części pisemnych (A i B) i dwóch części ustnych (C i D).     2. Część A obejmuje napisanie ze słuchu dyktanda odtwarzanego dwukrotnie z nośnika magnetycznego lub elektro- nicznego.     3. Część B obejmuje rozwiązanie testu składającego się z 10 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru, sprawdzają- cego rozumienie wysłuchanego dwukrotnie tekstu odtwarzanego z nośnika magnetycznego lub elektronicznego.     4. Część C obejmuje sprawdzenie umiejętności czytania i zrozumienia tekstu.     5. Część D obejmuje sprawdzenie umiejętności praktycznych w ramach symulowanego udzielania porad pacjentom, w szczególności poprawnego formułowania pytań i wypowiedzi na podstawie wybranych zagadnień z zakresu ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.

    1. Komisja ocenia każdą część egzaminu, przyznając odpowiednią liczbę punktów.     2. Komisja przyznaje maksymalnie z części:         1) A – 8 punktów;         2) B – 10 punktów;         3) C – 12 punktów;         4) D – 10 punktów.

    1. Do złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym niezbędne jest uzyskanie z każdej części egzaminu co najmniej 60% liczby punktów możliwych do uzyskania, łącznie nie mniej niż 24 punktów.     2. Krajowa Rada wydaje wnioskodawcy, który pozytywnie złożył egzamin, zaświadczenie o pozytywnym złożeniu egzaminu, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.

    1. Wnioskodawca, który nie uzyskał pozytywnego wyniku z egzaminu, może ponownie przystąpić do egzaminu w kolejnym terminie wyznaczonym przez Krajową Radę. Przepisy § 3 stosuje się.     2. W przypadku gdy wnioskodawca ponownie przystąpi do egzaminu, za zaliczone uznaje się te części egzaminu, które wnioskodawca zaliczył podczas poprzedniego egzaminu.

    1. Z przeprowadzonego egzaminu komisja sporządza protokół, który zawiera:         1) datę i miejsce przeprowadzenia egzaminu;         2) imiona i nazwiska członków komisji;         3) imiona i nazwiska wnioskodawców;         4) liczbę punktów uzyskanych z każdej części egzaminu przez wnioskodawców;         5) podpisy członków komisji.     2. Wnioskodawcy, na podstawie wniosku złożonego do komisji, przysługuje prawo wglądu do części protokołu, która go dotyczy, w miejscu i czasie wyznaczonym przez komisję. Wniosek składa się w postaci papierowej lub elektronicznej.

    1. Krajowa Rada niezwłocznie powiadamia przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektro- nicznej wnioskodawcę albo osobę przez niego upoważnioną o wyniku egzaminu.     2. Upoważnienie do otrzymania wyniku egzaminu zawiera:         1) imię (imiona) i nazwisko osoby upoważnionej;         2) numer PESEL osoby upoważnionej, a w przypadku jego braku – serię i numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;         3) własnoręczny podpis wnioskodawcy – w przypadku upoważnienia w postaci papierowej albo kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty – w przypadku upoważnienia w postaci elektronicznej.

    1. Wnioskodawca może wnieść do Prezesa Krajowej Rady na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elek- tronicznej odwołanie od wyniku egzaminu, w tym od liczby punktów uzyskanej z każdej części egzaminu, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku egzaminu.     2. Prezes Krajowej Rady rozpatruje odwołanie w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. Przepisy § 10 stosuje się odpowiednio.

    1. Ustala się opłatę w wysokości 500 zł.     2. W przypadku ponownego przystąpienia do egzaminu za przeprowadzenie każdej z części egzaminu wnioskodawca ponosi opłatę w wysokości 100 zł.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Minister Zdrowia: wz. W. Konieczny

Załączniki

Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

WZÓR ................................................................................................... (pieczątka, nadruk lub naklejka Krajowej Rady Ratowników Medycznych zawierające informacje o nazwie, adresie, numerze telefonu, NIP i REGON)* ZAŚWIADCZENIE O POZYTYWNYM ZŁOŻENIU EGZAMINU ZE ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO Pan (Pani) .................................................................................... urodzony(-na) ...................................................................... (imię (imiona) i nazwisko) (data i miejsce urodzenia) złożył(a) w dniu ....................................................... z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości języka polskiego przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Krajową Radę Ratowników Medycznych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2024 r. w sprawie potwierdzania znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 429). ......................................................................................................................... (pieczątka lub nadruk zawierające imię (imiona) i nazwisko Prezesa Krajowej Rady Ratowników Medycznych oraz jego podpis)* .......................................................... (miejscowość i data) * Opatrzenie pieczątką dotyczy jedynie postaci papierowej zaświadczenia. W przypadku wniosku w postaci elektronicznej dokument jest opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.