t.j.
status: obowiązujący
Minister do spraw Równości, zwany dalej „ministrem”, wykonuje zadania wyznaczone przez Prezesa Rady Ministrów.
1. Do zakresu działania ministra należy w szczególności: 1) realizowanie polityki rządu w zakresie problematyki równości, w tym przeciwdziałania dyskryminacji, w szczególności ze względu na tożsamość płciową, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną; 2) podejmowanie, wspieranie lub koordynowanie zadań związanych z przeciwdziałaniem naruszeniom równości; 3) analiza potrzeb i przygotowanie propozycji kierunków działań z zakresu przeciwdziałania naruszeniom równości; 4) monitorowanie dobrych praktyk oraz rozwiązań dotyczących problematyki równości; 5) inicjowanie i prowadzenie dialogu społecznego w sprawach z zakresu przeciwdziałania naruszeniom równości; 6) promowanie, upowszechnianie i propagowanie zasady równości; 7) realizacja zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej. 2. Minister, w zakresie realizacji zadań określonych w ust. 1, opracowuje i opiniuje projekty aktów prawnych i innych dokumentów rządowych.
1. Minister, w zakresie realizacji zadań określonych w § 2 ust. 1, może z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów żądać informacji, dokumentów i sprawozdań okresowych lub dotyczących poszczególnej sprawy albo rodzaju spraw od organów administracji rządowej. 2. Minister, w zakresie realizacji zadań określonych w § 2 ust. 1, współdziała w szczególności z właściwymi ministrami, kierownikami urzędów centralnych, wojewodami i innymi organami administracji rządowej oraz organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.
W zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań minister może: 1) powoływać zespoły do opracowania określonych zagadnień; 2) zlecać sporządzanie ekspertyz oraz innych opracowań.
Obsługę ministra zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 13 grudnia 2023 r. Prezes Rady Ministrów: D. Tusk