t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa sposób i tryb zwalniania żołnierzy z zawodowej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
1. W przypadkach, o których mowa w art. 556 ust. 2 pkt 1, 3, 5–7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej „ustawą”, po otrzymaniu dokumentów, informacji o ich wydaniu lub informacji o uprawomocnieniu się orzeczeń, stanowiących podstawę zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny, albo w przypadku wystąpienia okoliczności uzasadniających zwolnienie żołnierza z zawodowej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny lub skutkujących tym zwolnie- niem, o których mowa w art. 556 ust. 2 pkt 2 i 4 ustawy, dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni zawodową służbę wojskową: 1) jeżeli jest organem uprawnionym do wyznaczenia na stanowisko służbowe – prowadzi postępowanie w sprawie zwol- nienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny oraz wydaje decyzję, o której mowa w art. 557 ust. 1 ustawy; 2) jeżeli nie jest organem uprawnionym do wyznaczenia na stanowisko służbowe – występuje do organu uprawnionego do wyznaczenia na stanowisko służbowe z wnioskiem o zwolnienie żołnierza z zawodowej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny. 2. W przypadku, o którym mowa w art. 556 ust. 3 pkt 1 ustawy, po otrzymaniu odpowiedniego dokumentu lub infor- macji o jego wydaniu, stanowiących podstawę zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej w razie ogłoszenia mo- bilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny, albo w przypadku wystąpienia okoliczności uzasadniającej to zwol- nienie, o którym mowa w art. 556 ust. 3 pkt 2 ustawy, dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni zawodową służbę wojskową: 1) jeżeli jest organem uprawnionym do wyznaczenia na stanowisko służbowe – może przeprowadzić postępowanie w sprawie zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny oraz wydać decyzję, o której mowa w art. 557 ust. 1 ustawy; 2) jeżeli nie jest organem uprawnionym do wyznaczenia na stanowisko służbowe – może wystąpić do organu uprawnio- nego do wyznaczenia na stanowisko służbowe z wnioskiem o zwolnienie żołnierza z zawodowej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
1. Do czasu wydania decyzji o zwolnieniu żołnierza z zawodowej służby wojskowej, jeżeli jest to uzasadnione dobrem służby lub dobrem żołnierza zawodowego, dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni zawodową służbę wojskową, zwalnia tego żołnierza z wykonywania obowiązków służbowych. 2. Po wydaniu przez organ uprawniony decyzji, o której mowa w art. 557 ust. 1 ustawy, dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni zawodową służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny: 1) dokonuje odpowiedniego wpisu w ewidencji wojskowej; 2) wydaje żołnierzowi dokument potwierdzający zwolnienie z zawodowej służby wojskowej; 3) powiadamia niezwłocznie właściwego szefa wojskowego centrum rekrutacji o zwolnieniu żołnierza z zawodowej służby wojskowej.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1) Minister Obrony Narodowej: z up. W. Skurkiewicz 1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie zwal- niania żołnierzy z zawodowej służby wojskowej i służby kandydackiej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny (Dz. U. poz. 71 oraz z 2007 r. poz. 1849), które utraciło moc z dniem 24 października 2023 r. zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).