t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) sposób i tryb powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się; 2) sposób i tryb łącznego powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się; 3) rodzaje mienia, które może być łącznie powierzane żołnierzom; 4) tryb zawierania i rozwiązywania umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy oraz wzór tej umowy.
1. Powierzenie oraz zdanie (zwrot) mienia żołnierzom następuje za pokwitowaniem, z zastrzeżeniem § 3. 2. W pokwitowaniu określa się w szczególności rodzaj, ilość, stan (kategorię) oraz w miarę potrzeby indywidualne cechy mienia powierzonego żołnierzowi. 3. Żołnierz, któremu powierzono mienie, zwraca je w terminie i w należytym stanie albo wylicza się ze sposobu zuży- cia lub wydania tego mienia.
1. Powierzenie żołnierzowi środków i wartości pieniężnych albo mienia w magazynie, innym zamykanym po- mieszczeniu lub w miejscu przystosowanym do przechowywania mienia pod bezpośrednim nadzorem tego żołnierza, nastę- puje na podstawie protokołu przyjęcia albo na podstawie spisu stanu rzeczywistego składników majątkowych (inwentary- zacji) przeprowadzonego na pisemne polecenie dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych lub na żądanie żołnierza. 2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi można powierzyć mienie, które nie jest przechowywane w sposób określony w ust. 1, na podstawie protokołu przyjęcia albo inwentaryzacji przeprowadzonej na pisemne polecenie dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych lub na żądanie żołnierza. 3. Inwentaryzację przeprowadza się z udziałem żołnierza, któremu ma być powierzone mienie, w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o planowanym powierzeniu mu mienia lub, w uzasadnionych przypadkach, w innym terminie umoż- liwiającym prawidłowe powierzenie mienia temu żołnierzowi. 4. Żołnierzowi, któremu powierzono mienie w sposób określony w ust. 1 i 2, przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne w zakresie dotyczącym rozliczania powierzonego mu mienia.
W razie przewidywanego zwolnienia żołnierza, któremu powierzono mienie w sposób, o którym mowa w § 3, ze służby wojskowej lub przeniesienia go do innej jednostki organizacyjnej inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie i kończy ją nie później niż w ostatnim dniu pełnienia służby przez żołnierza w dotychczasowej jednostce.
1. W razie przebywania żołnierza, któremu powierzono mienie, na zwolnieniu lekarskim albo nieobecności z innej ważnej przyczyny uniemożliwiających jego udział w inwentaryzacji, o której mowa w § 3 ust. 1–3, § 4 lub w § 8 ust. 1, żoł- nierz ten może pisemnie upoważnić innego żołnierza lub pracownika resortu obrony narodowej z tej samej jednostki (ko- mórki) organizacyjnej, który, za zgodą dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnie- nia dysponenta środków budżetowych, będzie uczestniczył w inwentaryzacji. 2. Jeżeli żołnierz, o którym mowa w ust. 1, nie bierze udziału w przeprowadzeniu inwentaryzacji i nie wskaże osoby lub nie zostanie udzielona zgoda, dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dys- ponenta środków budżetowych powołuje komisję, która przeprowadza inwentaryzację powierzonego mienia.
1. Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za mienie powierzone im łącznie, zwana dalej „umową”, może być zawarta z dowódcą jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dys- ponenta środków budżetowych, jeżeli na przyjęcie wspólnej odpowiedzialności majątkowej wyrażą zgodę wszyscy żołnie- rze, którym mienie zostało powierzone. 2. Każda zmiana żołnierzy objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową wymaga zawarcia nowej umowy w for- mie pisemnej, pod rygorem nieważności. 3. Umowy nie zawiera się z żołnierzami pozostającymi między sobą w podległości służbowej. 4. Przy zawieraniu umowy uwzględnia się posiadane przez żołnierza kwalifikacje i pełnioną przez niego funkcję. 5. Przed zawarciem umowy przeprowadza się z żołnierzami szkolenie w zakresie przepisów dotyczących gospodaro- wania mieniem. 6. Wzór umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za powierzone mienie jest określony w załącz- niku do rozporządzenia.
1. Żołnierzom może być łącznie powierzone następujące mienie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się: 1) przedmioty umundurowania i wyekwipowania wojskowego; 2) uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz sprzęt powszechnego użytku; 3) zapasy materiałów i towarów przechowywane w magazynie i innym zamykanym pomieszczeniu; 4) środki i wartości pieniężne; 5) inne mienie, które jest niezbędne do wykonywania przez żołnierzy ich zadań służbowych. 2. Przepis ust. 1 stosuje się do powierzenia mienia, o którym mowa w rozdziale 2.
1. W razie ustanowienia wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy powierzenie mienia łącznie wszystkim żołnierzom, którzy mają być objęci taką odpowiedzialnością, następuje na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej z udziałem tych żołnierzy. Żołnierze są uprawnieni do zgłaszania wniosków i zastrzeżeń w związku z przebiegiem i wyni- kami inwentaryzacji. 2. Żołnierzowi objętemu wspólną odpowiedzialnością majątkową przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewiden- cyjne, w zakresie dotyczącym rozliczenia powierzonego mienia, przez porównanie spisu tego mienia z księgami rachunko- wymi, a także prawo do uczestnictwa w przyjmowaniu i wydawaniu mienia. 3. Za pisemną zgodą żołnierzy, którzy przyjęli wspólną odpowiedzialność majątkową, w miejscu przechowywania po- wierzonego im mienia zadania służbowe lub pracę mogą wykonywać inne osoby wykonujące czynności niezwiązane z dys- ponowaniem tym mieniem.
1. Żołnierz ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową może, w formie pisemnej, zgłosić dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającemu uprawnienia dysponenta środków budżetowych żądanie przeprowa- dzenia inwentaryzacji w razie stwierdzenia nieprawidłowego wykonywania obowiązków związanych z pieczą nad powie- rzonym mieniem przez innego żołnierza objętego taką odpowiedzialnością. 2. Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku zarzutów zgłoszonych wobec osób, o których mowa w § 8 ust. 3, i cofnięcia im zgody na dalsze wykonywanie czynności w miejscu przechowywania powierzonego mienia.
1. Dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków bud- żetowych oraz żołnierz ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową mogą wypowiedzieć umowę o wspólnej odpowie- dzialności majątkowej z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia. 2. W przypadku wypowiedzenia umowy inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie, nie później jednak niż w ter- minie 7 dni od dnia wypowiedzenia umowy, i kończy się najpóźniej w dniu rozwiązania umowy. 3. Wypowiedzenie umowy następuje w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.
1. Inwentaryzację, o której mowa w § 3 ust. 1–3, § 4, § 8 ust. 1 oraz w § 10 ust. 2, przeprowadza komisja wyzna- czona przez dowódcę jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków bud- żetowych spośród żołnierzy lub pracowników resortu obrony narodowej posiadających wiedzę z działu gospodarki mieniem wojskowym objętym inwentaryzacją. 2. Protokół inwentaryzacji zatwierdza dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający upraw- nienia dysponenta środków budżetowych.
Dokumenty dotyczące powierzania mienia żołnierzom, w szczególności pokwitowania, protokoły, spisy inwen- taryzacyjne oraz umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy, sporządzone lub zawarte do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują ważność.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 października 2023 r.1) Minister Obrony Narodowej: z up. W. Skurkiewicz 1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 listopada 2001 r. w sprawie od- powiedzialności majątkowej żołnierzy za wyrządzone przez nich szkody (Dz. U. poz. 1557), które w zakresie dotyczącym spraw ure- gulowanych w niniejszym rozporządzeniu traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).
WZÓR UMOWA O WSPÓLNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI MAJĄTKOWEJ ŻOŁNIERZY ZA POWIERZONE MIENIE zawarta w dniu ................................................................ między: ..................................................................................................................................................................................................1), reprezentowaną przez: ..................................................................................................................................................................................................... (stopień, imię i nazwisko, stanowisko służbowe) – zwanym dalej „dowódcą”, a pełniącymi służbę w jednostce organizacyjnej: 1) ..........................................................................................................................................................................................., (stopień, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, adres zamieszkania, nr PESEL) 2) ..........................................................................................................................................................................................., (stopień, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, adres zamieszkania, nr PESEL) 3) ............................................................................................................................................................................................ (stopień, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, adres zamieszkania, nr PESEL) – zwanymi dalej „żołnierzami”.
1. Dowódca powierza łącznie żołnierzom na podstawie inwentaryzacji mienie znajdujące się w ............................... .......................................................................................... wymienione w spisie inwentaryzacyjnym w arkuszach nr ............... z dnia ........................., sporządzonych na dzień ................................, stanowiących załączniki do tej umowy, znajdujących się w ...................................................................................................................... . 2. Żołnierze oświadczają, że zgodnie z art. 502 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305, z późn. zm.) przyjmują wspólną odpowiedzialność majątkową za powierzone mienie, o którym mowa w ust. 1. 3. Żołnierze stwierdzają, że: 1) przed zawarciem umowy odbyli szkolenie przeprowadzone przez ............................................... w dniu ......................... w zakresie przepisów dotyczących gospodarowania mieniem i przyjmują wspólną odpowiedzialność majątkową za po- wierzone mienie, o którym mowa w ust. 1; 2) posiadają wiedzę i doświadczenie niezbędne do realizacji zadań wynikających z zawartej umowy; 3) nie mają żadnych zastrzeżeń co do warunków wykonywania zadań służbowych w miejscu powierzenia mienia.
1. Żołnierze przyjmują łącznie wspólną odpowiedzialność majątkową za szkody w mieniu powierzonym z obo- wiązkiem wyliczenia albo zwrotu2), o którym mowa w § 1 ust. 1. 2. Żołnierze są zobowiązani do: 1) pieczy nad powierzonym im mieniem, o którym mowa w § 1 ust. 1; 2) rozliczenia się z powierzonego mienia na każde żądanie dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych; 3) naprawienia wszelkich szkód w powierzonym im mieniu; 4) niezwłocznego informowania dowódcy o wszelkich okolicznościach, które utrudniają lub mogą wystąpić i utrudniać wykonywanie przez nich zadań służbowych w miejscu powierzenia mienia. 1) Nazwa jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie będącej dysponentem środków budżetowych. 2) Niepotrzebne skreślić, w przypadku gdy dopuszcza się tylko wyliczenie albo zwrot. 3. Żołnierze ponoszą odpowiedzialność w częściach określonych procentowo lub w ułamku w odniesieniu do każdego z nich: 1) ...........................................................................................................................................................................................; (stopień, imię i nazwisko, zakres odpowiedzialności) 2) ...........................................................................................................................................................................................; (stopień, imię i nazwisko, zakres odpowiedzialności) 3) ........................................................................................................................................................................................... . (stopień, imię i nazwisko, zakres odpowiedzialności)
1. Każda zmiana żołnierzy objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową lub każda zmiana w zakresie części, o których mowa w § 2 ust. 3, wymaga zawarcia nowej umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej na piśmie, pod rygorem nieważności. 2. Niewykonywanie przez żołnierza obowiązków służbowych w okresie wynoszącym .................... nie ma wpływu na zakres jego odpowiedzialności. Jednak w razie przedłużenia tej nieobecności poza wymieniony okres strony przystąpią nie- zwłocznie lub najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia upływu tego okresu do przeprowadzenia inwentaryzacji. 3. W razie powrotu żołnierza do wykonywania zadań służbowych przed rozpoczęciem lub zakończeniem inwentaryzacji jest on nadal związany tą umową. W razie powrotu do wykonywania zadań służbowych po zakończeniu inwentaryzacji żołnierz jest związany tą umową do dnia zakończenia inwentaryzacji.
Żołnierze są uprawnieni do: 1) uczestniczenia w inwentaryzacji mienia osobiście, a w razie niemożności wzięcia udziału z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim albo nieobecności z innej ważnej przyczyny – wskazania na piśmie żołnierza lub pracownika resortu obrony narodowej, który za zgodą dowódcy weźmie udział w inwentaryzacji; 2) wglądu w księgi rachunkowe w zakresie ewidencji dotyczącej powierzonego mienia; 3) uczestniczenia w przyjmowaniu i wydawaniu mienia; 4) zgłaszania dowódcy żądania przeprowadzenia inwentaryzacji w razie stwierdzenia nieprawidłowego wykonania obo- wiązków związanych z pieczą nad powierzonym mieniem przez innego żołnierza odpowiedzialnego, o którym mowa w § 2 ust. 3; 5) wypowiedzenia umowy, jeżeli w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania przeprowadzenia inwentaryzacji nie zosta- nie ona rozpoczęta lub nie nastąpi odsunięcie od wykonywania zadań w miejscu powierzenia mienia żołnierza, którego dotyczą zarzuty wymienione w pkt 4.
Dowódca jest obowiązany zapewnić żołnierzom możliwość sprawowania osobistego nadzoru nad powierzonym mieniem przez zapewnienie swobodnego dostępu do mienia w czasie wykonywania zadań służbowych w miejscu powie- rzenia mienia.
1. Dowódca oraz żołnierz mogą wypowiedzieć umowę na piśmie z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowie- dzenia. 2. W przypadku wypowiedzenia umowy dowódca zobowiązuje się do niezwłocznego przeprowadzenia inwentaryzacji, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wypowiedzenia umowy, i zakończenia jej najpóźniej w dniu rozwiązania umowy. 3. W razie wypowiedzenia umowy przez dowódcę jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych lub przez żołnierza żołnierz ponosi odpowiedzialność majątkową za szkodę w mieniu, której powstanie stwierdzono do dnia zakończenia inwentaryzacji, jeżeli inwentaryzacja ta została rozpoczęta nie później niż w terminie 7 dni od dnia wypowiedzenia umowy. 4. W razie upływu terminu rozpoczęcia inwentaryzacji, o którym mowa w ust. 3, żołnierz jest zwolniony od odpowie- dzialności w zakresie określonym w art. 502 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny od dnia, w którym przestała wiązać go umowa. 5. Do dnia zawarcia nowej umowy w przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4, żołnierze objęci wspólną odpowie- dzialnością majątkową nie ponoszą tej odpowiedzialności za część szkody w mieniu powstałą w czasie obowiązywania po- przednio zawartej umowy, za którą odpowiada żołnierz, którego ta umowa przestała wiązać.
Wszelkie zmiany i uzupełnienia umowy wymagają zachowania formy pisemnej, pod rygorem nieważności.
W sprawach nieuregulowanych w umowie mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przepisy wydane na podstawie art. 504, art. 505 ust. 3 i art. 506 ust. 7 tej ustawy oraz przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610, z późn. zm.).
Umowę zawarto na czas nieokreślony, jednakże nie dłużej niż na okres pełnienia przez żołnierza służby w jednostce organizacyjnej na stanowisku służbowym wskazanym w niniejszej umowie.
Umowę sporządzono w .............. jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla dowódcy i każdego żołnierza. ......................................................... (podpis dowódcy) ......................................................... (podpis żołnierza) ......................................................... (podpis żołnierza) ......................................................... (podpis żołnierza)