w sprawie warunków technicznych dla obiektów budowlanych niebędących budynkami, służących obronności Państwa (DU/2023/1916)

t.j.

status: obowiązujący

Rozdział 1

Przepisy ogólne

Rozporządzenie określa warunki techniczne dla obiektów budowlanych niebędących budynkami służących obron- ności państwa, zwanych dalej „obiektami budowlanymi”, które są przeznaczone do szkolenia wojsk oraz ich logistycznego zabezpieczenia.

Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:         1) obiekt eksploatowany z użyciem środków bojowych – wyznaczony obszar wraz z budowlami, wyposażeniem, instala- cjami i zabezpieczeniami balistycznymi, na którym:             a) jest realizowane szkolenie z wykorzystaniem amunicji i materiałów wybuchowych,             b) może być realizowane niszczenie niewybuchów i niewypałów (jeżeli taki obiekt został wytypowany);         2) obiekt szkoleniowy – obiekt budowlany, stały albo tymczasowy, przeznaczony do szkolenia i logistycznego zabezpie- czenia szkolenia wojsk, w tym także wyposażony w instalacje zapewniające możliwość prowadzenia szkolenia pro- gramowego;         3) poligon – wydzielony i odpowiednio przygotowany teren wraz ze znajdującymi się na nim ośrodkami szkolenia spe- cjalistycznego i zabezpieczenia logistycznego;         4) regulamin obiektu – dokument regulujący zasady bezpiecznego użytkowania obiektu szkoleniowego, w szczególności:             a) wszelkie istotne parametry oraz jego charakterystykę,             b) zasady bezpiecznego korzystania,             c) informacje na temat szkoleń programowych lub dopuszczalnych ilości i rodzaju środków bojowych,             d) warunki jednoczesnego prowadzenia szkolenia oraz ograniczenia z tym związane;         5) rzutnia granatów – przygotowany i zabezpieczony obiekt przeznaczony do ćwiczeń w rzucaniu granatami ręcznymi;         6) rykoszet – odbicie się pocisku lub odłamków, w przypadku amunicji specjalnej od przeszkody powodujące zmianę kierunku jego dalszego lotu;         1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 553, 967, 1506, 1597, 1681, 1688, 1762 i 1890.         7) strefa ochronna – minimalny obszar terenu, na którym występują zagrożenia dla bezpieczeństwa przebywających w nim osób i mienia w wyniku oddziaływania środków bojowych;         8) strefa strzelań – teren między pierwszą linią otwarcia ognia liczoną od linii wyjściowej a ostatnią linią celów;         9) strzelnica – przygotowany i zabezpieczony obiekt przeznaczony do ćwiczeń w strzelaniu;         10) zabezpieczenia balistyczne – elementy zabudowy strzelnicy lub obiektu szkoleniowego przeznaczonego do szkolenia z użyciem środków bojowych, zabezpieczające przed wydostaniem się pocisków, odłamków lub innych przedmiotów będących efektem wybuchu poza teren strzelnicy lub obiektu szkoleniowego.

Rozdział 2

Strzelnice i rzutnie granatów

Strzelnice i rzutnie granatów projektuje się lub organizuje z uwzględnieniem parametrów technicznych wykorzy- stywanej broni i amunicji, ukształtowania terenu oraz warunków bezpieczeństwa.

    1. Strzelnica składa się ze:         1) stanowisk strzeleckich i ogniowych;         2) stanowisk celów (tarczociągu);         3) strefy strzelań;         4) strefy ochronnej.     2. Rzutnia granatów składa się ze:         1) stanowisk ogniowych (stanowiska ogniowego);         2) stanowisk celów;         3) strefy ochronnej.     3. Strzelnica i rzutnia granatów mogą być wyposażone w elementy dodatkowe, w szczególności:         1) zabezpieczenia balistyczne;         2) urządzenia do zasilania i sterowania urządzeniami strzelnicy oraz urządzenia sygnalizacyjne;         3) punkt amunicyjny;         4) stanowisko dowodzenia;         5) stanowisko obsługi;         6) punkty nauczania;         7) punkt medyczny;         8) punkty obserwacyjne;         9) polowe elementy zabezpieczenia logistycznego, w tym zaplecze magazynowe, warsztatowe i sanitarne.

Stanowiska strzeleckie mogą być wyznaczane w granicach strefy strzelań.

    1. Powierzchnia strefy strzelań nie zawiera żadnych przeszkód utrudniających obserwację celów, a w szczególności drzew i krzewów, z wyłączeniem przeszkód przewidzianych w procesie szkolenia.     2. Powierzchnię strefy strzelań wykonuje się z materiałów umożliwiających pochłonięcie energii kinetycznej pocisku i zminimalizowanie rykoszetowania.     3. W strefie strzelań nie znajdują się elementy lub przedmioty powodujące rykoszety pocisków lub odbicie odłamków.

    1. Wymagania dla zabezpieczeń balistycznych:         1) konstrukcję kulochwytu głównego, kulochwytów mobilnych i bocznych (jeżeli występują) oraz zastosowane materiały dobiera się, uwzględniając graniczną energię kinetyczną amunicji dopuszczonej do strzelania na strzelnicy oraz odpor- ność na powstawanie rykoszetów zagrażających użytkownikowi i dostosowując do tych uwarunkowań rozmiar strefy ochronnej;         2) trwałość kulochwytów określa się na etapie projektowania, uwzględniając intensywność planowanego szkolenia;         3) wymagane zabezpieczenia boczne wykonuje się jako obwałowania ziemne lub z elementów budowlanych osłoniętych materiałami ograniczającymi powstawanie rykoszetów, usytuowane równolegle do osi strzelań; zabezpieczenia boczne wykonuje się na odcinku od pierwszej linii otwarcia ognia do kulochwytu głównego;         4) liczbę i usytuowanie przesłon pionowych wyznacza się w zależności od długości osi strzelnicy oraz wielkości możliwej do wyznaczenia strefy ochronnej, z założeniem, że ich usytuowanie nie wpłynie na obniżenie wymogów szkolenia z użyciem broni, amunicji i środków bojowych;         5) ustalenie niezbędnej liczby przesłon dodatkowych wyznacza się, biorąc pod uwagę:             a) rozmiar możliwej do wyznaczenia strefy ochronnej strzelnicy,             b) długość osi strzelnicy,             c) szerokość strzelnicy,             d) konstrukcję kulochwytu głównego,             e) rodzaj strzelań, jakie mają być przeprowadzane na strzelnicy,             f) parametry broni i amunicji, jakie mają być użyte do strzelań;         6) dopuszcza się wykonywanie przesłon na strzelnicy o długości osi strzeleckiej do 100 m;         7) przesłony (jeżeli występują) wykonuje się w sposób umożliwiający obserwację i prowadzenie ognia do wszystkich celów.     2. Do zabezpieczenia balistycznego strzelnicy (kulochwyt główny, zabezpieczenia boczne) mogą być wykorzystane naturalne parametry i ukształtowanie terenu.

Na strzelnicach o długości osi powyżej 100 m, w strefie strzelań, wzdłuż zabezpieczenia bocznego dopuszcza się wykonanie, bez użycia materiałów mogących powodować rykoszety, pasa o szerokości nie mniejszej niż 3 m, służącego do dojścia lub dojazdu pojazdów do kulochwytu głównego.

Konstrukcja obiektów strzelnicy zapewnia nieprzekraczanie stanów granicznych nośności oraz stanów granicz- nych użytkowania.

Rozdział 3

Strefy ochronne

    1. Strefy ochronne obiektów eksploatowanych z użyciem środków bojowych wyznacza się i wytycza w terenie w wielkości zależnej od:         1) parametrów broni i amunicji stosowanej podczas strzelań;         2) rodzaju strzelań;         3) rodzaju i ilości środków bojowych planowanych do użycia;         4) wyposażenia w elementy zabezpieczenia balistycznego;         5) ukształtowania terenu i warunków środowiskowych;         6) ustaleń określonych w regulaminie obiektu i programie strzelań.     2. Parametry strefy ochronnej obiektów nowo budowanych wyznacza się na etapie planowania ich lokalizacji, projek- towania i budowy.     3. Do strzelań na odległość do 25 m na strzelnicy broni strzeleckiej określa się strefę ochronną mieszczącą się w gra- nicach jej zabezpieczenia balistycznego.     4. Do strzelań na odległość od 25 m do 100 m na strzelnicy broni strzeleckiej określa się strefę ochronną o wymiarach:         1) 50 m od skrajnych zewnętrznych krawędzi podstawy kulochwytu głównego i prawego zabezpieczenia bocznego;         2) 50 m od skrajnych zewnętrznych krawędzi podstawy lewego zabezpieczania bocznego i linii otwarcia ognia.     5. Dla rzutni granatów określa się strefę ochronną o promieniu większym o 20% od maksymalnego parametru rażenia danego typu granatu planowanego do wykorzystywania na danym obiekcie.     6. Dla obiektów szkoleniowych niewymienionych w ust. 4 i 5 indywidualnie wyznacza się strefę ochronną z uwzględ- nieniem warunków terenowych oraz wyposażenia w zabezpieczenia balistyczne.     7. Na całym obwodzie strefy ochronnej, z wyjątkiem obiektów znajdujących się na poligonie, umieszcza się tablice ostrzegawcze, usytuowane w szczególności w następujących miejscach:         1) przy wjeździe na teren strefy;         2) przy załamaniach obwodu granicy strefy;         3) w punktach charakterystycznych takich jak wierzchołek wzniesienia, przecinka leśna czy inne;         4) na całym obwodzie granicy strefy w odstępach nieprzekraczających 50 m.     8. W przypadku przebiegania obwodu granicy strefy przez akwen tablice ostrzegawcze umieszcza się na bojach dosto- sowanych do ich wielkości w sposób umożliwiający czytelność liter.

Rozdział 4

Przepis końcowy

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2) Minister Obrony Narodowej: z up. M. Wiśniewski         2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 sierpnia 1996 r. w sprawie warun- ków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane niebędące budynkami, służące obronności Państwa oraz ich usy- tuowanie (Dz. U. z 2017 r. poz. 711) oraz rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2001 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać strzelnice garnizonowe oraz ich usytuowanie (Dz. U. poz. 1479, z 2008 r. poz. 380, z 2016 r. poz. 363 oraz z 2018 r. poz. 113), które tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2240).