w sprawie wysokości wynagrodzenia przysługującego członkom Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej i ekspertom powołanym do udziału w działaniach Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (DU/2023/1913)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa wysokość wynagrodzenia:         1) będących członkami Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, zwanego dalej „ZPHM”:             a) lekarzy, lekarzy dentystów, ratowników medycznych, pielęgniarek, położnych oraz diagnostów laboratoryjnych,             b) osób wykonujących zawody medyczne w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o dzia- łalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991 i 1675) innych niż wymienione w lit. a,             c) ratowników lub innych osób niezbędnych do realizowania zadań ZPHM, posiadających zaświadczenie o ukończe- niu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy;         2) ekspertów, o których mowa w art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu, rozumie się przez to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Za pozostawanie w gotowości do podjęcia się realizacji zadań ZPHM członkom ZPHM przysługuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Za każdy dzień udziału w działaniach ZPHM, polegających na realizacji zadań członka ZPHM, członkowi ZPHM przysługuje wynagrodzenie obliczane jako procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w wysokości:         1) lekarzowi – 50%;         2) lekarzowi dentyście – 50%;         3) ratownikowi medycznemu – 40%;         4) pielęgniarce – 40%;         5) położnej – 40%;         6) diagnoście laboratoryjnemu – 35%;         7) osobie wykonującej zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej inny niż wymienione w pkt 1–6 – 40%;         8) ratownikowi posiadającemu zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy – 30%;         9) innej niż określona w pkt 1–8 osobie niezbędnej do realizowania zadań ZPHM posiadającej zaświadczenie o ukończe- niu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy – 30%.

Za każdy dzień udziału w działaniach ZPHM, polegających na realizacji zadań Szefa ZPHM albo zastępcy Szefa ZPHM, członkowi ZPHM pełniącemu funkcję Szefa ZPHM albo zastępcy Szefa ZPHM przysługuje wynagrodzenie obli- czane jako procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w wysokości:         1) Szefowi ZPHM – 7%;         2) zastępcy Szefa ZPHM – 5%.

Ekspertowi, o którym mowa w art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej, za każdy dzień udziału w działaniach ZPHM przysługuje wynagrodzenie w wysokości 30% przeciętnego miesięcznego wy- nagrodzenia.

Rozporządzenie stosuje się do wynagrodzenia członków ZPHM i ekspertów, o których mowa w art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej, począwszy od dnia 12 września 2023 r.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.1) Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki         1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia przysługującego członkom Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (Dz. U. poz. 1588), które utraciło moc z dniem 12 września 2023 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o Zespole Pomocy Humani- tarno-Medycznej oraz ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 1717).