w sprawie nadania Głównemu Instytutowi Górnictwa statusu państwowego instytutu badawczego (DU/2023/1579)

t.j.

status: obowiązujący

    1. Głównemu Instytutowi Górnictwa z siedzibą w Katowicach, utworzonemu na podstawie zarządzenia Ministra Górnictwa z dnia 24 kwietnia 1950 r. w sprawie utworzenia Głównych Instytutów: Górnictwa, Naftowego i Torfowego (M.P. poz. 722), zarządzenia nr 102/Org/94 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 10 listopada 1994 r. w sprawie dostosowa- nia organizacji instytutu naukowo-badawczego o nazwie Główny Instytut Górnictwa do przepisów ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, zmienionego zarządzeniem nr 94/Org/96 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 grudnia 1996 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie dostosowania organizacji instytutu naukowo-badawczego o nazwie Główny Instytut Górnictwa do przepisów ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2016 r. w sprawie reorganizacji Głównego Instytutu Górnictwa (Dz. U. poz. 1445), zwanemu dalej „Instytutem”, nadaje się status państwowego instytutu badawczego.     2. Instytut używa nazwy „Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy”.     3. Nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin.

    1. Przedmiotem działalności Instytutu jest:         1) prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych dotyczących:             a) bezpieczeństwa w przemyśle, ochrony załóg i środowiska pracy,             b) technologii eksploatacji, wzbogacania i przetwórstwa kopalin oraz poprawy efektywności przemysłu wydobywczego,             c) czystych technologii węglowych,             d) efektywnego wytwarzania i wykorzystywania energii,             e) ochrony środowiska,             f) rozwijania i wdrażania technologii i urządzeń ochrony środowiska,             g) materiałów i wyrobów specjalnych zastosowań,             h) gospodarki zasobami kopalin, wodami powierzchniowymi i podziemnymi oraz odpadami,             i) budownictwa podziemnego, lądowego i hydrotechnicznego,             j) rozwoju lokalnego i regionalnego, z uwzględnieniem problemów wynikających ze społecznych, ekonomicznych i gospodarczych skutków restrukturyzacji przemysłu,             k) wychwytywania i wykorzystania metanu uwalnianego i ujmowanego przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego,         2) przystosowywanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki,         3) wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych – w dziedzinach nauk: inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych oraz humanistycznych i społecznych.     2. Instytut może prowadzić działalność gospodarczą.

Do zadań Instytutu, szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki państwa, których wykonywanie jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego oraz poprawy jakości życia obywateli, w zakresie ochrony środowiska, gospodarki bogactwami i zasobami naturalnymi, bezpieczeństwa technicznego oraz energetycznego, wykonywanych w sposób ciągły, należy monitorowanie zagrożeń geodynamicznych i hydrogeologicznych na terenach górniczych i pogórniczych w Gór- nośląskim Zagłębiu Węglowym oraz zagrożeń radiacyjnych, w tym:         1) monitorowanie sejsmiczności indukowanej;         2) monitorowanie i prowadzenie bazy terenów o potencjalnym zagrożeniu zapadliskowym;         3) monitorowanie deformacji terenu w obszarach górniczych i pogórniczych;         4) monitorowanie i prowadzenie bazy danych o obszarach zalewisk i podtopień;         5) monitorowanie hydrogeologiczne i raportowanie stanu zawodnienia i zmian odwadniania wyrobisk górniczych czyn- nych i zlikwidowanych kopalń;         6) opracowywanie zintegrowanych map zagrożeń geodynamicznych i hydrogeologicznych na terenach górniczych i pogór- niczych;         7) monitorowanie tła promieniotwórczego oraz potencjalnych skażeń promieniotwórczych powodowanych działalnością obiektów jądrowych oraz powstałych w wyniku działalności górniczej.

Źródłem finansowania działalności Instytutu są środki finansowe:         1) uzyskane z przychodów własnych w związku z prowadzoną działalnością, w szczególności badawczo-rozwojową oraz gospodarczą;         2) pozyskiwane ze źródeł, o których mowa w art. 18 ust. 8 oraz art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytu- tach badawczych;         3) z realizacji projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki;         4) pozyskiwane na realizację projektów międzynarodowych oraz prac i projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz z innych źródeł zagranicznych;         5) pozyskiwane z innych źródeł.

Dysponentem środków budżetowych przeznaczonych na realizację zadań, o których mowa w § 3, jest minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki