t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób: 1) finansowego wyodrębnienia kas mieszkaniowych; 2) rozliczeń między bankiem, który zaprzestał prowadzenia kasy mieszkaniowej, a bankiem przejmującym tę działalność.
Finansowe wyodrębnienie kasy mieszkaniowej w banku następuje przez: 1) prowadzenie, w ramach ksiąg rachunkowych banku prowadzącego kasę mieszkaniową, ewidencji zapewniającej reje- strowanie wszystkich operacji związanych z działalnością kasy mieszkaniowej; 2) prowadzenie wydzielonego rachunku kasy mieszkaniowej w ramach rachunku banku prowadzącego kasę mieszkaniową; 3) prowadzenie gospodarki finansowej na podstawie sporządzanego planu finansowego kasy mieszkaniowej; 4) pokrywanie kosztów działalności kasy mieszkaniowej z uzyskanych przez tę kasę przychodów; 5) podejmowanie przez bank na rachunek kasy mieszkaniowej decyzji w przedmiocie: a) wysokości oprocentowania kredytów na cele mieszkaniowe i oszczędności gromadzonych w kasie mieszkaniowej oraz wysokości prowizji i opłat manipulacyjnych, b) sposobów i miejsc lokowania nadwyżek środków finansowych kasy mieszkaniowej.
Bank, który zaprzestaje prowadzenia kasy mieszkaniowej, przekazuje bankowi przejmującemu tę działalność: 1) dokumentację zdawczo-odbiorczą, obejmującą: a) bilans kasy na dzień przekazania, b) rachunek zysków i strat za okres od początku roku kalendarzowego albo od początku roku obrotowego, w przypadku banku, który rozpoczął prowadzenie kasy mieszkaniowej w danym roku kalendarzowym, do dnia przekazania, c) dokumentację i ewidencję księgową oraz pozaksięgową, dotyczącą: − imiennych rachunków oszczędnościowo-kredytowych, − umów o kredyty kontraktowe, − umów o kredyty na cele mieszkaniowe, 1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939). − zabezpieczeń spłaty kredytów wykorzystanych, − należności klientów lub kasy z tytułu odsetek, prowizji i opłat manipulacyjnych, − wykazów należności kasy od kredytobiorców z tytułu wykorzystanego kredytu na cele mieszkaniowe z terminami dalszych jego spłat, − innych aktywów i pasywów kasy mieszkaniowej z podaniem ich tytułów; 2) w uzgodnionym terminie, środki finansowe kasy mieszkaniowej znajdujące się na rachunku w banku, który zaprzestaje prowadzenia kasy mieszkaniowej.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Minister Finansów: M. Rzeczkowska