w sprawie zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem przekazywania państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca (DU/2023/1380)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) wykaz zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem przekazywania danych o wynikach leczenia lub o wyklu- czeniu nosicielstwa u ozdrowieńca;         2) zakres danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca objętych obowiązkiem przekazania danych oraz okoliczności, termin i sposób ich przekazywania;         3) właściwość państwowego inspektora sanitarnego w zakresie otrzymania danych o wynikach leczenia lub o wyklucze- niu nosicielstwa u ozdrowieńca.

Obowiązkiem przekazywania danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca są objęte następujące zakażenia i choroby zakaźne:         1) błonica;         2) cholera;         3) dur brzuszny;         4) dur rzekomy A, B lub C;         5) ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis).

    1. Dane osoby zakażonej lub chorej na chorobę zakaźną lub podejrzanej o zakażenie lub zachorowanie albo ozdro- wieńca, dotyczące wyników leczenia albo wykluczenia nosicielstwa u ozdrowieńca, zwanego dalej „pacjentem”, obejmują:         1) imię i nazwisko;         2) datę urodzenia;         3) numer PESEL, a w przypadku gdy osobie nie nadano tego numeru – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego toż- samość;         4) płeć;         5) adres miejsca zamieszkania;         6) dane dotyczące wyników leczenia albo informację o wykluczeniu zakażenia lub choroby zakaźnej, o której mowa w § 2.         1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).     2. Dane, o których mowa w ust. 1, są przekazywane w przypadku:         1) wykluczenia u pacjenta zakażenia lub choroby zakaźnej, o której mowa w § 2 – niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzeniu tego faktu, albo         2) zakończenia hospitalizacji pacjenta z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, o której mowa w § 2 – w dniu wysta- wienia karty informacyjnej z leczenia szpitalnego określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2022 r. poz. 1876, 2280 i 2705 oraz z 2023 r. poz. 605).

Dane, o których mowa w § 3 ust. 1, są przekazywane państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu właś- ciwemu dla miejsca zakończenia leczenia pacjenta lub wykluczenia zakażenia lub choroby zakaźnej:         1) za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w którym podmiot leczniczy prowadzi dokumentację medyczną pacjenta, do prowadzonego w postaci elektronicznej rejestru przypadków zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – jeżeli pozwalają na to możliwości techniczne nadawcy i odbiorcy, lub         2) telefonicznie na numer telefonu alarmowego opublikowany na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na inny numer telefonu wskazany podmiotom wykonującym działal- ność leczniczą przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego jako numer właściwy do zgłaszania rozpoznań lub podejrzeń zakażeń i chorób zakaźnych.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Minister Zdrowia: A. Niedzielski