w sprawie Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy Domowej (DU/2023/1161)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) tryb powołania członków Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy Domowej, zwanego dalej „Zespołem”;         2) organizację i tryb działania Zespołu;         3) sposób uczestnictwa w pracach Zespołu.

    1. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego zamieszcza ogłoszenie o rozpoczęciu procedury po- wołania członków Zespołu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właś- ciwego do spraw zabezpieczenia społecznego oraz na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, wyznaczając termin na zgłaszanie kandydatów, o których mowa art. 10b ust. 1 pkt 2–4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej, zwanej dalej „ustawą”.     2. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego rozpatruje zgłoszone kandydatury na członków Zespołu, biorąc pod uwagę w szczególności:         1) zakres realizowanych przez kandydata zadań na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej;         2) doświadczenie kandydata w zakresie prowadzenia działań na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej;         3) wdrażanie przez kandydata nowatorskich rozwiązań w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej;         4) osiągnięcia kandydata w zakresie realizowanych zadań na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.     3. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza skład Zespołu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego oraz na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

    1. W przypadkach, o których mowa w art. 10b ust. 2 i 3 ustawy, oraz zgodnie z art. 10b ust. 4 ustawy minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego zamieszcza ogłoszenie o rozpoczęciu procedury uzupełniającej w zakresie powołania nowego członka Zespołu w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właści- wego do spraw zabezpieczenia społecznego oraz na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, wyznaczając termin na zgłaszanie kandydatów.     2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, przepisy § 2 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.         1) Minister Rodziny i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 416).

    1. Przewodniczący Zespołu kieruje pracami Zespołu i reprezentuje Zespół na zewnątrz.     2. Do zadań Przewodniczącego Zespołu należy w szczególności:         1) zwoływanie posiedzeń Zespołu;         2) przewodniczenie posiedzeniom Zespołu;         3) wyznaczanie Sekretarza Zespołu;         4) określanie harmonogramu prac Zespołu;         5) powierzanie wyznaczonym członkom Zespołu wykonania prac niezbędnych do realizacji zadań Zespołu;         6) zapraszanie do udziału w posiedzeniach Zespołu z głosem doradczym innych osób, niebędących członkami Zespołu, reprezentujących organy i instytucje lub organizacje właściwe w sprawach będących przedmiotem prac Zespołu.     3. Przewodniczący Zespołu, w przypadku braku możliwości przewodniczenia posiedzeniom Zespołu, może upoważnić kierownika lub zastępcę kierownika komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zabezpie- czenia społecznego odpowiedzialnej za realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej do przewodniczenia posiedzeniom Zespołu, bez prawa udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć.     4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, w sprawach, w których o wyniku głosowania decyduje głos Przewodniczą- cego Zespołu, rozstrzygnięcie następuje na kolejnym posiedzeniu Zespołu odbywającym się z udziałem Przewodniczącego Zespołu.

Do zadań Sekretarza Zespołu należy w szczególności:         1) zapewnienie prawidłowego przepływu informacji i obiegu dokumentów w zakresie posiedzeń Zespołu oraz podejmo- wanych przez Zespół uchwał i decyzji;         2) organizacja bieżących prac Zespołu;         3) sporządzanie protokołów posiedzeń Zespołu.

    1. Posiedzenia Zespołu są zwoływane nie rzadziej niż w terminach określonych w art. 10c ust. 2 ustawy, w zależ- ności od potrzeb wynikających z realizacji zadań ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego z zakresu prze- ciwdziałania przemocy domowej, zgodnie z harmonogramem prac Zespołu określanym przez Przewodniczącego Zespołu.     2. Wniosek o zwołanie posiedzenia Zespołu złożony przez co najmniej jedną czwartą liczby członków Zespołu jest przekazywany z wykorzystaniem poczty elektronicznej Przewodniczącemu Zespołu, za pośrednictwem Sekretarza Zespołu.     3. Przewodniczący Zespołu informuje członków Zespołu o wyznaczonym terminie posiedzenia nie później niż na 14 dni przed planowanym posiedzeniem Zespołu.     4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin, o którym mowa w ust. 3, może zostać skrócony przez Przewod- niczącego Zespołu.     5. Zawiadomienie o posiedzeniu Zespołu jest przekazywane przez Przewodniczącego Zespołu z wykorzystaniem poczty elektronicznej. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek członka Zespołu, zawiadomienie o posiedzeniu Zespołu może być przekazane także w postaci papierowej.     6. Zawiadomienie o posiedzeniu Zespołu zawiera w szczególności:         1) informację o miejscu, trybie i terminie posiedzenia;         2) porządek obrad posiedzenia;         3) niezbędne informacje i materiały dotyczące przedmiotu posiedzenia.     7. Zespół może odbywać posiedzenia z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających poro- zumiewanie się na odległość.     8. Przewodniczący Zespołu może, na wniosek członka Zespołu albo z własnej inicjatywy, zarządzić rozpatrzenie sprawy w drodze korespondencyjnego uzgadniania stanowisk (tryb obiegowy).     9. Za udział w pracach Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie.

    1. Posiedzenia Zespołu odbywają się zgodnie z porządkiem obrad posiedzenia przekazanym w zawiadomieniu o posiedzeniu Zespołu.     2. Zmiana porządku obrad posiedzenia Zespołu może nastąpić, za zgodą Przewodniczącego Zespołu, na uzasadniony wniosek członka Zespołu, złożony z wykorzystaniem poczty elektronicznej Przewodniczącemu Zespołu, za pośrednictwem Sekretarza Zespołu, w terminie nie krótszym niż 3 dni robocze przed planowanym posiedzeniem Zespołu.     3. O zmianie lub uzupełnieniu porządku obrad decyduje Przewodniczący Zespołu, o czym zawiadamia członków Ze- społu.     4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach każdy członek Zespołu ma prawo wystąpienia z wnioskiem o zmianę lub uzupełnienie porządku obrad również w trakcie posiedzenia Zespołu.     5. Zmianę, o której mowa w ust. 4, przyjmuje się w drodze jawnego głosowania bezwzględną większością głosów.

Członek Zespołu, który nie może uczestniczyć w posiedzeniu Zespołu, informuje, z wykorzystaniem poczty elek- tronicznej, Przewodniczącego Zespołu, za pośrednictwem Sekretarza Zespołu, o przyczynach swojej nieobecności nie póź- niej niż w terminie co najmniej 2 dni roboczych przed posiedzeniem Zespołu.

    1. Przewodniczący Zespołu może powoływać grupy robocze do realizacji poszczególnych zadań należących do zakresu działania Zespołu. Grupy robocze mogą być powoływane z wykorzystaniem poczty elektronicznej.     2. Członek Zespołu ma prawo zgłosić swój udział w pracach grupy roboczej w terminie 5 dni roboczych od daty okreś- lenia zadania grupy roboczej.     3. Przewodniczący Zespołu określa skład grupy roboczej i wyznacza Kierownika grupy roboczej.     4. Tryb pracy grupy roboczej ustala Kierownik grupy roboczej.     5. Do prac grupy roboczej może dołączyć w każdym czasie członek Zespołu, po uprzednim zgłoszeniu swojego udziału Kierownikowi grupy roboczej i zaakceptowaniu przez Przewodniczącego Zespołu jego udziału w pracy grupy roboczej.     6. Za zgodą Przewodniczącego Zespołu w pracach grupy roboczej mogą uczestniczyć osoby, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 6.     7. Przewodniczący Zespołu może przekazać sprawy do prac grupy roboczej ze wskazaniem terminu na zajęcie stano- wiska.

    1. Sekretarz Zespołu przekazuje Przewodniczącemu Zespołu sprawy wymagające opinii Zespołu wraz z materia- łami.     2. Sekretarz Zespołu, na wniosek Przewodniczącego Zespołu, przekazuje członkom Zespołu materiały w sprawach, o których mowa w ust. 1, wraz ze wskazaniem terminu na zajęcie stanowiska.

    1. W sprawach merytorycznych Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w drodze uchwał.     2. Uchwały Zespołu zapadają zwykłą większością głosów.     3. W przypadku nieosiągnięcia większości głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu.     4. Uchwała zawiera w szczególności:         1) numer, datę i tytuł;         2) podstawę prawną;         3) treść sprawy;         4) uzasadnienie.     5. Uchwały Zespołu podpisuje Przewodniczący Zespołu.     6. Uchwały Zespołu są dołączane do protokołów posiedzeń, na których zostały podjęte.     7. W sprawach o charakterze organizacyjnym Zespół podejmuje decyzje w drodze jawnego głosowania zwykłą więk- szością głosów. Wynik głosowania jest odnotowywany w protokole posiedzenia Zespołu.     8. Tryb przyjmowania uchwał i podejmowania decyzji, o których mowa w ust. 1 i 7, ma zastosowanie także podczas posiedzeń Zespołu odbywających się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumie- wanie się na odległość.     9. Uchwałę uważa się za przyjętą w drodze korespondencyjnego uzgadniania stanowisk (tryb obiegowy) po upływie okresu przewidzianego – w zależności od pilności sprawy – przez Przewodniczącego, o ile żaden członek Zespołu nie wniósł sprzeciwu.

    1. Każdy członek Zespołu, w sprawach dotyczących zadań Zespołu, ma prawo przedłożenia projektu uchwały.     2. Członek Zespołu przekazuje projekt uchwały wraz z uzasadnieniem Przewodniczącemu Zespołu za pośrednictwem Sekretarza Zespołu, z wykorzystaniem poczty elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 10 dni roboczych przed planowa- nym posiedzeniem Zespołu.     3. Sekretarz Zespołu, z wykorzystaniem poczty elektronicznej, przekazuje członkom Zespołu przedłożony projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

    1. Z posiedzenia Zespołu Sekretarz Zespołu sporządza protokół.     2. Treść protokołu z posiedzenia Zespołu jest uzgadniana ze wszystkimi członkami Zespołu z wykorzystaniem poczty elektronicznej.     3. Członkowie Zespołu mogą zgłaszać uwagi do treści protokołu z posiedzenia Zespołu.     4. Przewodniczący Zespołu podpisuje, uzgodniony z członkami Zespołu, protokół z posiedzenia Zespołu.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 22 czerwca 2023 r.2) Minister Rodziny i Polityki Społecznej: M. Maląg         2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 czerwca 2021 r. w spra- wie Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Dz. U. poz. 1107), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu prze- mocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 535).