w sprawie badań funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej na zawartość w organizmie alkoholu lub obecność środka działającego podobnie do alkoholu (DU/2023/1051)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) warunki i metody przeprowadzania badania na zawartość w organizmie alkoholu lub badania na obecność w organi- zmie innego podobnie działającego środka;         2) sposób dokumentowania badania na zawartość w organizmie alkoholu lub badania na obecność w organizmie innego podobnie działającego środka, w tym wzory protokołów z przeprowadzonych badań;         3) wykaz środków działających podobnie do alkoholu.

    1. Badanie wydychanego powietrza przeprowadza się metodą spektrometrii w podczerwieni lub utleniania elektro- chemicznego przy użyciu urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, zwanego dalej „analizatorem wydechu”.     2. Badania analizatorem wydechu nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektro- nicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez badanego funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej, zwa- nego dalej „funkcjonariuszem”.     3. Badanie analizatorem wydechu przeprowadza się przed badaniem krwi, jeżeli stan funkcjonariusza na to pozwala.

    1. Pomiaru analizatorem wydechu dokonuje się z użyciem ustnika. Ustnik podlega wymianie każdorazowo przed przeprowadzeniem pomiaru. Opakowanie ustnika otwiera się w obecności badanego funkcjonariusza.     2. W przypadku wykonania pierwszego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu metodą spektrometrii w podczerwieni oraz uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm3, dokonuje się niezwłocznie drugiego pomiaru.     3. W przypadku wykonania pierwszego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu metodą utleniania elektro- chemicznego oraz uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm3, dokonuje się drugiego pomiaru po upływie 15 minut.     4. Na żądanie badanego funkcjonariusza wynik badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu dokonanego meto- dą utleniania elektrochemicznego, wynoszący ponad 0,00 mg/dm3, należy zweryfikować badaniem metodą spektrometrii w podczerwieni, przez dokonanie dwóch pomiarów. Drugiego pomiaru dokonuje się niezwłocznie po dokonaniu pierwsze- go pomiaru.     5. W przypadku wykonania pierwszego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu i uzyskania wyniku rów- nego 0,10 mg/dm3 lub większego od 0,10 mg/dm3, a w drugim pomiarze wyniku 0,00 mg/dm3, dokonuje się niezwłocznie trzeciego pomiaru tą samą metodą. Jeżeli wynik trzeciego pomiaru wynosi 0,00 mg/dm3 stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, to badanie nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu.

    1. Badanie wydychanego powietrza może być przeprowadzone przy użyciu analizatora wydechu niewyposażonego w cyfrową prezentację wyniku pomiaru, a także bez użycia ustnika, jeżeli producent analizatora wydechu przewiduje taki sposób jego eksploatacji.     2. Jeżeli badanie, o którym mowa w ust. 1, wykaże obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, niezwłocznie prze- prowadza się badanie analizatorem wydechu wyposażonym w ustnik oraz cyfrową prezentację wyniku pomiaru. Przepisy § 3 stosuje się.

    1. Badanie krwi funkcjonariusza polega na przeprowadzeniu co najmniej dwóch analiz laboratoryjnych krwi metodą:         1) chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym;         2) spektrofotometryczną z użyciem dehydrogenazy alkoholowej (metodą enzymatyczną);         3) chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym przy użyciu dwóch różnych warunków analitycznych;         4) wysokosprawnej chromatografii cieczowej;         5) chromatografii gazowej połączonej ze spektrometrią masową;         6) wysokosprawnej chromatografii cieczowej połączonej ze spektrometrią masową.     2. Do oznaczenia zawartości alkoholu stosuje się metody, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3, natomiast do oznaczenia obecności środka działającego podobnie do alkoholu stosuje się metody, o których mowa w ust. 1 pkt 4–6.     3. Krew do badania jest pobierana do dwóch probówek, w objętości co najmniej po 5 cm3 do każdej z nich, z zachowa- niem następujących warunków:         1) do pobrania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku;         2) do probówek, do których pobiera się krew, nie dodaje się jakichkolwiek substancji, poza środkami zapobiegającymi krzepnięciu i rozkładowi krwi umieszczonymi w każdej probówce przez producenta;         3) do dezynfekcji skóry używa się środków odkażających niezawierających alkoholu.

Środkami działającymi podobnie do alkoholu są:         1) opioidy;         2) amfetamina i jej analogi;         3) kokaina;         4) kannabinoidy;         5) benzodiazepiny.

W wyniku badania pobranej krwi oznacza się:         1) zawartość alkoholu;         2) co najmniej następujące środki działające podobnie do alkoholu:             a) morfinę (LOQ – 10 ng/ml),             b) amfetaminę i jej analogi, w tym metylenodioksymetamfetaminę (MDMA), (LOQ – 25 ng/ml),             c) kokainę (LOQ – 10 ng/ml) i jej metabolit – benzoiloekgoninę (LOQ – 50 ng/ml),             d) delta-9-tetrahydrokannabinol (LOQ – 1 ng/ml),             e) benzodiazepiny.

    1. Badanie śliny polega na nieinwazyjnym pobraniu próbki śliny przy użyciu jednorazowego próbnika i umieszcze- niu jej w urządzeniu do oznaczania metodą immunologiczną na zawartość środka działającego podobnie do alkoholu, zgod- nie z instrukcją obsługi tego urządzenia.     2. Do próbki, o której mowa w ust. 1, nie wolno dodawać jakichkolwiek substancji, poza znajdującymi się w zestawie urządzenia do oznaczania metodą immunologiczną środków działających podobnie do alkoholu.     3. Badanie śliny przeprowadza się w miarę możliwości przed innymi badaniami na zawartość w organizmie środka działającego podobnie do alkoholu.

    1. Badanie moczu polega na analizie moczu metodą:         1) wysokosprawnej chromatografii cieczowej;         2) chromatografii gazowej połączonej ze spektrometrią masową;         3) wysokosprawnej chromatografii cieczowej połączonej ze spektrometrią masową.     2. Mocz do badania laboratoryjnego pobiera się do dwóch pojemników, w objętości co najmniej 5 cm3 do każdego z nich, z zachowaniem następujących warunków:         1) do pobrania moczu używa się pojemnika jednorazowego użytku, uniemożliwiającego zamianę, rozcieńczenie lub do- danie do niego innych substancji po jego zamknięciu;         2) do pojemnika, do którego pobiera się mocz, nie dodaje się jakichkolwiek substancji.     3. W pobranym moczu oznacza się co najmniej następujące środki działające podobnie do alkoholu:         1) morfinę (LOQ – 200 ng/ml) i 6-acetylomorfinę (LOQ – 20 ng/ml);         2) amfetaminę i jej analogi, w tym metylenodioksymetamfetaminę (MDMA), (LOQ – 250 ng/ml);         3) kokainę (LOQ – 50 ng/ml) i jej metabolit – benzoiloekgoninę (LOQ – 100 ng/ml);         4) 11-nor-9-karboksy-delta-9-tetrahydrokannabinol (LOQ – 15 ng/ml);         5) benzodiazepiny.

Naczynia zawierające krew lub mocz do badania oznacza się imieniem i nazwiskiem badanego funkcjonariusza, od którego zostały pobrane krew lub mocz, a także zabezpiecza się w sposób uniemożliwiający zmianę ich zawartości przed dokonaniem badania oraz zniszczenie w czasie przechowywania lub transportu. Czynności te wykonuje się w obecności badanego funkcjonariusza, jeżeli jest to możliwe.

    1. Do czasu rozpoczęcia badań laboratoryjnych pobrane krew oraz mocz przechowuje się w temperaturze od 2°C do 6°C.     2. Krew pobrana do badania może być transportowana w temperaturze od 0°C do 25°C nie dłużej niż 72 godziny od momentu pobrania.

    1. Badanie potu polega na nieinwazyjnym pobraniu próbki potu, z części ciała zakrytej odzieżą, przy użyciu jedno- razowego próbnika i umieszczeniu tej próbki w urządzeniu do oznaczania metodą immunologiczną na zawartość środka działającego podobnie do alkoholu, zgodnie z instrukcją obsługi tego urządzenia.     2. Do próbki, o której mowa w ust. 1, nie wolno dodawać jakichkolwiek substancji, poza znajdującymi się w zestawie urządzenia do oznaczania metodą immunologiczną środków działających podobnie do alkoholu.

    1. Z badania wydychanego powietrza, śliny oraz potu sporządza się protokół, który zawiera dane, o których mowa w art. 50a ust. 12 pkt 1–5, 7 i 8 oraz ust. 13 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej, oraz:         1) informację o ilości, rodzaju, dacie i godzinie spożycia napojów alkoholowych przez funkcjonariusza w ciągu ostatnich 24 godzin lub informację o przyjęciu albo nieprzyjęciu środka działającego podobnie do alkoholu – na podstawie oświadczenia badanego funkcjonariusza, jeżeli złożenie tego oświadczenia jest możliwe;         2) informacje o przeprowadzonym badaniu z wyszczególnieniem rodzaju przeprowadzonego badania;         3) w przypadku badania wydychanego powietrza:             a) nazwę, model i numer fabryczny, datę ważności dokumentu potwierdzającego kalibrację lub wzorcowanie anali- zatora wydechu, którym przeprowadzono badanie,             b) wskazanie, czy jest to badanie pierwsze, drugie czy trzecie,             c) informację o żądaniu przez badanego funkcjonariusza przeprowadzenia badania analizatorem wydechu dokonu- jącym pomiaru metodą spektrometrii w podczerwieni,             d) informację o żądaniu przez badanego funkcjonariusza przeprowadzenia badania krwi;         4) w przypadku badania śliny:             a) nazwę handlową testu,             b) datę ważności testu,             c) datę ważności dokumentu potwierdzającego kalibrację lub wzorcowanie urządzenia, którym przeprowadzono badanie,             d) informację według instrukcji o czasie, w jakim należy odczytać wynik testu,             e) informację o czasie, w jakim odczytano wynik testu,             f) informację o żądaniu przez badanego funkcjonariusza przeprowadzenia badania krwi lub moczu;         5) w przypadku badania potu:             a) nazwę handlową testu,             b) datę ważności testu,             c) informację według instrukcji o czasie, w jakim należy odczytać wynik testu,             d) informację o czasie, w jakim odczytano wynik testu,             e) informację o żądaniu przez badanego funkcjonariusza przeprowadzenia badania krwi lub moczu;         6) uwagi i zastrzeżenia do przeprowadzonego badania osoby przeprowadzającej badanie oraz funkcjonariusza poddanego badaniu;         7) informacje o zastosowanych pouczeniach;         8) wyszczególnienie załączników do protokołu;         9) załączniki w postaci wydruków z wynikami badań, jeżeli urządzenie użyte do przeprowadzenia badania umożliwia ich wykonanie;         10) załącznik w postaci kopii ważnego dokumentu potwierdzającego kalibrację lub wzorcowanie urządzenia użytego do przeprowadzenia badania.     2. Funkcjonariusza poddanego badaniu, jeżeli jest to możliwe, informuje się o możliwości odmowy złożenia oświadcze- nia o chorobach, na jakie choruje, oraz oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.     3. Wzór protokołu, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

    1. Z badań laboratoryjnych krwi lub moczu sporządza się protokół, który zawiera dane, o których mowa w art. 50a ust. 12 pkt 1–8 i 10 oraz ust. 13 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej, oraz:         1) informacje, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 1 i 6–9;         2) datę, godzinę i minutę oraz miejsce pobrania próbek materiału biologicznego do badań;         3) rodzaj środka odkażającego użytego do dezynfekcji skóry – w przypadku badań krwi;         4) rodzaj przeprowadzonego badania.     2. Funkcjonariusza, jeżeli jest to możliwe, informuje się o możliwości odmowy złożenia oświadczenia o chorobach, na jakie choruje, oraz oświadczenia, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 1.     3. Wzór protokołu, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki Załączniki do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów

Załączniki

Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

(Dz. U. poz. ) ZałącZzanłąikcz nnirk 1n r 1 WZÓR WZ ÓR PROTOKÓŁ z badania wydychanego powietrza / śliny / potu* na zawartość w organizmie funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej alkoholu lub obecność innego podobnie działającego środka , dnia 202 r. (miejscowość) Działając na podstawie art. 50a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1727 oraz z 2023 r. poz. 240, 347 i 641) 1. (stopień, imię i nazwisko Komendanta Straży Marszałkowskiej lub stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko osoby przez niego upoważnionej, zarządzającego badanie) 2. (imię i nazwisko osoby przeprowadzającej badanie) 3. (imię i nazwisko osoby, w obecności której zostało przeprowadzone badanie)     4. Dane osobowe badanego funkcjonariusza: (stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko) (data urodzenia)     5. Informacje o chorobach na jakie choruje funkcjonariusz: (na podstawie oświadczenia funkcjonariusza, jeżeli jego złożenie jest możliwe)     6. Ilość, rodzaj, data i godzina spożycia napojów alkoholowych przez funkcjonariusza w ciągu ostatnich 24 godzin lub informacja o przyjęciu albo nieprzyjęciu środka działającego podobnie do alkoholu: (na podstawie oświadczenia badanego funkcjonariusza, jeżeli złożenie tego oświadczenia jest możliwe)     7. Opis objawów i okoliczności uzasadniających przeprowadzenie badania, data, godzina i minuta ich stwierdzenia: * Niepotrzebne skreślić. Część A – BADANIE WYDYCHANEGO POWIETRZA     8. Badanie na zawartość w organizmie funkcjonariusza alkoholu przeprowadzono analizatorem wydechu: (nazwa, model i numer fabryczny, data ważności świadectwa wzorcowania lub kalibracji urządzenia)     9. Tabela pomiarów zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu: Wynik pomiaru Godzina Miejsce (miejsce na wydruk) Data (cyfrowo w jednostce, Lp. Pomiar i minuta wykonania pomiaru w jakiej jest wyrażony, pomiaru pomiaru lub opisowo)     1. Pierwszy pomiar     2. Drugi pomiar     3. Trzeci pomiar     10. Płeć**: mężczyzna kobieta [Przycią[Przycią gni1j 1. Wgnzrioj st: masa ciała: (na podstawie oświadczenia badanego funkcjonariusza, jeżeli złożenie tego oświadczenia jest możliwe) uwagę uwagę     12. Badany funkcjonariusz** czytelniczytelni żąda nie żąda badania analizatorem wydechu dokonującym pomiaru metodą spektrometrii [Przycią [Przycią ka ka w podczerwieni gnij gnij interesuijnteresuj [uPwrzaygcęi ą [uPwrzaygcęi ą ącym ącymż ąda nie żąda badania krwi gcznyijt elni gcznyijt elni cytaCtezęmścć y Bta –te BmA DANIE ŚLINY ukwa agę ukwa agę z 13. Dza ta, godzina i minuta oraz miejsce przeprowadzenia badania: cinztyetreelsnuij cinztyetreelsnuij dokumedokume     14. Nazwa handlowa zastosowanego testu: kącay m kącay m ntu lub ntu lub     15. Data ważności testu: icnyttearteesmu j icnyttearteesmu j podaj wp odaj w     16. Data ważności dokumentu potwierdzającego kalibrację lub wzorcowanie urządzenia, którym ązc ym ązc ym tym tym przeprowadzono badanie: cdyotkautemme cdyotkautemme miejscum iejscu zn tu lub zn tu lub kluc1z7o. wWkleudcłuzog winstrukcji wynik testu należy odczytać w czasie od do dpookduajm we dpookduajm we ą 18. Wą ynik testu odczytano po upływie minut ntytum l ub ntytum l ub kwestię.k westię.     19. Wynik badania próbek śliny**: pmoidejasjc wu pmoidejasjc wu Aby Aby negatywny (ujemny) tk[ylPmurcz zyocwią tkylmuc zow umieściumieści pozytywny (dodatni) – wskazujący obecność substancji psychoaktywnej z grupy: mąg[ Pnierizjj syccuią mą iejscu ć to poleć to pole kkuglwwnuiecajsz gtoięęw . kklwuecsztoięw. w w     20. Badany funkcjonariusz** ąAcu zwbyyat gelęn i ąA by dowolnydowolny ku[kcPwmzary zeietyseśtclicnięią.i ku[Pwmrzeieysśtcicięią. m m żąda nie żąda badania krwi Aćgik nntaboti yej r peosluej Aćg ntboiyj pole miejscum iejsżcąud a nie żąda badania moczu [Przycią [Przycią uwuąinwmc tyaeiemgrśeę cs iuj uwuwm aiegśęc i strony, strony, gnij gnij ** Właściwe zaznaczyć znakiem „X”. ćd uccą zo wyctyowyt ata m gepotle ęol nnm liye ćd uc zo wtyow at gepol ęolnn liye wystarcwystarc 2 wmkzcay tatem wmka zy je zy je czytelni czytelni dmidzno oitweekjruosecmlsnuuey j dminoitweejroseclsnuuy j przeciągprzeciąg ka ka Część C – BADANIE POTU     21. Data, godzina i minuta oraz miejsce przeprowadzenia badania:     22. Część ciała z której pobrano próbkę potu:     23. Nazwa handlowa zastosowanego testu:     24. Data ważności testu:     25. Data ważności dokumentu potwierdzającego kalibrację lub wzorcowanie urządzenia, którym przeprowadzono badanie:     26. Według instrukcji wynik testu należy odczytać w czasie od do     27. Wynik testu odczytano po upływie: minut     28. Wynik badania próbek potu**: negatywny (ujemny) [Przycią pozytywny (dodatni) – wskazujący obecność substancji psychoaktywnej z grupy: g[Pnrizj ycią ugwniaj gę     29. Badany funkcjonariusz** cuzwyatgelęn i [kcPzary ztyeclniąi [Przycią żąda nie żąda badania krwi giknnati ej resuj gnij żąda nie żąda badania moczu [Przycią [Przycią uąinwctyaemgreę s uj uwagę gnij gnij 30. Uwagi i zastrzeżenia do przeprowadzonego badania osoby przeprowadzającej badanie oraz funkcjonariusza ccązycyyttametle nmi czytelni poddanego badaniu: uwagę uwagę kzcay tatem ka czytelni czytelni idzn otekruemsuej interesuj ka ka     31. Badany funkcjonariusz został poinformowany o możliwości odmowy złożenia oświadczenia, o którym mowa iąnd ncto tyu ekm rul eu m sb ue j ią nc ty em re suj w pkt 5 i 6. cpnyottuda taleujm bw cytatem ącym ącym 32. Załączniki do protokołu (wydruki z wynikami badań, jeżeli urządzenie użyte do przeprowadzenia badania ztp yomda j w z umożliwia ich wykonanie oraz kopia ważnego dokumentu potwierdzającego kalibrację lub wzorcowanie cytatem cytatem urządzenia użytego do przeprowadzenia badania): dmtyoimkeuj smceu dokume z z nkmtluiue cljuzsbcou w ntu lub dokume dokume pąko ludcazj oww podaj w (liczba i rodzaj załączników) ntu lub ntu lub tkąy wme stię. tym podaj w podaj w (podpis badanego funkcjonariusza – czytelnie imię i nazwisko, a w razie odmowy podpisania protokołu lub braku możliwości jego podpisania – przyczyna odmowy mAkwibeyejss ctiuę . miejscu podpisania protokołu lub braku możliwości jego podpisania) tym tym mkuAlm iub ecyi jze s cośc uwi mkl iu ec jz sco uw (podpis zarządzającego badania) ąću mtoi epśoclie ą kluczow kluczow kwćw t oes ptioęl.e kwestię. ą ą (podpis osoby przeprowadzającej badanie) Adwob wy olny Aby kwestię. kwestię. umdmo wieośclniy umieści Aby Aby (podpis osoby, w obecności której zostało przeprowadzone badanie) ćmm ti oe jpsoclue ć to pole umieści umieści ** Właściwe zaznaczyć znakiem „X”. wsmt rioejnsyc,u w ć to pole ć to pole 3 dwsotrywosnotaylnr,c y dowolny w w mzwy y jseta rc m dowolny dowolny

Załącznik nr 2

WZÓR

WZÓR PROTOKÓŁ z badania laboratoryjnego moczu/krwi* na zawartość w organizmie funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej alkoholu lub obecność innego podobnie działającego środka , dnia 202 r. (miejscowość) Działając na podstawie art. 50a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1727 oraz z 2023 r. poz. 240, 347 i 641) Część A – POBRANIE MATERIAŁU BIOLOGICZNEGO DO BADAŃ 1. (stopień, imię i nazwisko Komendanta Straży Marszałkowskiej lub stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko osoby przez niego upoważnionej, zarządzającego badanie) 2. (imię i nazwisko, stanowisko osoby przeprowadzającej pobranie próbek materiału biologicznego do badań)     3. Dane osobowe badanego funkcjonariusza: (stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko) (data urodzenia)     4. Płeć**: mężczyzna kobieta [Przycią[Przycią gni5j. Wgznroijs t: masa ciała: (na podstawie oświadczenia funkcjonariusza, jeżeli jego złożenie jest możliwe) uw 6a .g ę I nu fow rmag aę c je o chorobach na jakie choruje funkcjonariusz: (na podstawie oświadczenia funkcjonariusza, jeżeli złożenie tego oświadczenia jest możliwe) czytelniczytelni ka ka     7. Ilość, rodzaj, data i godzina spożycia napojów alkoholowych przez funkcjonariusza w ciągu ostatnich interes2u4jin gtoedrezsinu jlub informacja o przyjęciu albo nieprzyjęciu środka działającego podobnie do alkoholu: ącym ącym (na podstawie oświadczenia funkcjonariusza, jeżeli złożenie tego oświadczenia jest możliwe) cytatem cytatem     8. Opis objawów i okoliczności uzasadniających przeprowadzenie badania, data, godzina i minuta ich z stwz ierdzenia: dokumedokume     9. Data, godzina i minuta oraz miejsce pobrania próbek materiału biologicznego do badań: ntu lub ntu lub podaj wp odaj w     10. W przypadku badań krwi – rodzaj środka odkażającego użytego do dezynfekcji skóry tym tym miejscu miejscu     11. W przypadku odstąpienia od pobrania krwi – informacja o przyczynie odstąpienia: kluczowkluczow ą ą * Niepotrzebne skreślić. kw*e*s tWięł.ak śwciewset izęa.z naczyć znakiem „X”. Aby Aby umieściumieści ć to poleć to pole     12. Uwagi i zastrzeżenia do przeprowadzonego pobrania próbek materiału biologicznego do badań osoby pobierającej próbkę materiału biologicznego oraz funkcjonariusza, od którego pobrano próbkę materiału biologicznego:     13. Badany został poinformowany o możliwości odmowy złożenia oświadczenia, o którym mowa w pkt 6 i 7. (podpis badanego funkcjonariusza – czytelnie imię i nazwisko, a w razie odmowy podpisania protokołu lub braku możliwości jego podpisania – przyczyna odmowy podpisania protokołu lub braku możliwości jego podpisania) (podpis zarządzającego badanie) (podpis osoby pobierającej próbki materiału biologicznego do badania) Część B – BADANIE MATERIAŁU BIOLOGICZNEGO I WYNIK PRZEPROWADZONEGO BADANIA (wypełnia podmiot przeprowadzający badanie)     1. Wykonano badanie krwi/moczu* metodą:     2. Imię i nazwisko osoby przeprowadzającej badanie próbek materiału biologicznego oraz miejsce przeprowadzenia badania:     3. Wyniki badań próbek pobranego materiału biologicznego:     4. Uwagi i zastrzeżenia do przeprowadzonego badania osoby przeprowadzającej badanie: (podpis osoby przeprowadzającej badanie)     5. Załączniki do protokołu (wydruki z wynikami badań, jeżeli urządzenie użyte do przeprowadzenia badania umożliwia ich wykonanie): (liczba i rodzaj załączników) * Niepotrzebne skreślić. 2