w sprawie noszenia uzbrojenia przez żołnierzy (DU/2023/933)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa okoliczności i sposób noszenia uzbrojenia przez żołnierzy.

Żołnierze noszą uzbrojenie w czasie wykonywania zadań służbowych, w tym zadań szczególnie istotnych dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, pełnienia służb i dyżurów, odbywania ćwiczeń i szkoleń, pełnienia służby wojskowej poza granicami państwa oraz wykonywania innych zadań o charakterze nadzwyczajnym niezbędnym do ochrony interesów państwa.

Żołnierze noszą uzbrojenie przy realizacji zadań służbowych w następujący sposób:         1) broń krótką (pistolety, rewolwery):             a) w kaburze na pasie oficerskim, na prawym lub lewym boku – w składzie ubioru służbowego,             b) w kaburze na pasie żołnierskim, pasie do munduru polowego lub pasie udowym, na prawym lub lewym boku – w składzie ubioru polowego, ćwiczebnego i specjalnego,             c) w kaburze na pasku skórzanym do spodni wyjściowych, na prawym lub lewym boku – w zestawie z koszulobluzą z krótkimi i długimi rękawami,             d) w kaburze na rapciach, na prawym lub lewym boku – z kurtką munduru, kurtką wyjściową, kurtką wiatrówką, bluzą olimpijką Sił Powietrznych i bluzą olimpijką damską Sił Powietrznych,             e) w kaburze operacyjnej na szelkach lub pasie – do ubioru cywilnego lub munduru,             f) w białej kaburze na pasie koloru białego, na prawym lub lewym boku – w przypadku żołnierzy Żandarmerii Woj- skowej;         2) broń długą (subkarabinki, karabinki, karabiny wyborowe, karabiny maszynowe, granatniki) na pasie broni w położeniu:             a) „przez plecy”,             b) „na pas”,             c) „przez pierś”,             d) „przez kark”,             e) „bojowym”;         3) pistolet maszynowy z kolbą złożoną w kaburze na pasku przez ramię;         4) broń białą:             a) kordzik – do ubioru galowego na rapciach zawieszonych na pasku skórzanym do spodni z lewej strony, skiero- wany rękojeścią do przodu, z ostrzem opadającym lekko w dół; długość przedniego rapcia powinna być taka, aby górna krawędź rękojeści kordzika przylegała do dolnej krawędzi kurtki; tylny rapeć powinien być około 5 cm dłuższy od przedniego,             b) szablę – w pododdziałach reprezentacyjnych do ubioru służbowego na rapciach lub na żabce, na pasie oficerskim z koalicyjką, na lewym boku wzdłuż bocznego szwu spodni, z tym że w Marynarce Wojennej bez koalicyjki.

    1. Broń służbowa może być noszona przez żołnierzy wykonujących zadania w okolicznościach, o których mowa w § 2, w położeniu zapewniającym swobodny dostęp do niej, możliwość posługiwania się nią oraz wykorzystania jej lub użycia.     2. Broń służbowa noszona przez żołnierzy, o których mowa w ust. 1, może być w szczególności zamocowana do opo- rządzenia, umundurowania, ubioru cywilnego lub ubrania lub umieszczona w kieszeniach, zasobnikach, saszetkach lub plecakach, lub połączona z innym sprzętem w sposób zapewniający możliwość wykorzystania jej lub użycia.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1) Minister Obrony Narodowej: z up. M. Wiśniewski         1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie noszenia uzbrojenia przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (Dz. U. poz. 834), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641).