w sprawie sposobu oznakowania loch kolczykami zawierającymi indywidualne numery identyfikacyjne loch (DU/2023/567)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa sposób oznakowania loch kolczykami zawierającymi indywidualne numery identyfikacyj- ne loch, w tym wzór tych kolczyków oraz ich specyfikację techniczną.

    1. Kolczyk zawierający indywidualny numer identyfikacyjny lochy, zwany dalej „kolczykiem”, zakłada się losze na małżowinę uszną w sposób pozwalający na łatwe odczytanie indywidualnego numeru identyfikacyjnego lochy umieszczo- nego na kolczyku.     2. Kolczyk po założeniu na małżowinę uszną powinien pozostać w stanie nienaruszonym.

    1. Kolczyk koloru niebieskiego składa się z dwóch części: części zakładanej losze po wewnętrznej stronie małżowi- ny usznej, zwanej dalej „częścią żeńską”, oraz części zakładanej losze po zewnętrznej stronie małżowiny usznej, zwanej dalej „częścią męską”.     2. Średnica kolczyka wynosi nie mniej niż 27 mm i nie więcej niż 35 mm.     3. Na części żeńskiej znajdują się umieszczone w sposób czytelny i trwały:         1) indywidualny numer identyfikacyjny lochy nadany tej losze przez posiadacza, składający się z piętnastu cyfr o wyso- kości nie mniejszej niż 5 mm, z których:             a) pierwsze dziewięć cyfr oznacza numer identyfikacyjny producenta nadawany na podstawie przepisów o krajo- wym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,             b) sześć kolejnych cyfr oznacza numer lochy u danego posiadacza lochy, rozpoczynający się od 000001;         2) znak graficzny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.         1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).         2) Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 29 listopada 2022 r. pod numerem 2022/830/PL zgod- nie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfika- cji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europej- skiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).

    1. Wzór kolczyka jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.     2. Specyfikacja techniczna kolczyka jest określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: H. Kowalczyk         3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2019 r. w spra- wie sposobu oznakowania loch kolczykami z indywidualnym numerem identyfikacyjnym loch (Dz. U. z 2020 r. poz. 34), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identy- fikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. poz. 2727 oraz z 2023 r. poz. 412). Załączniki do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2023 r. (Dz. U. poz. …)

Załączniki

Załącznik nr 1

WZÓR KOLCZYKA ZAWIERAJĄCEGO INDYWIDUALNY NUMER

WZÓR KOLCZYKA ZAWIERAJĄCEGIDOE INNDTYYWFIIDKUAACLYNYJN NYU MLOERC IHDYEN TYFIKACYJNY LOCHY A. część żeńska pierwsze dziewięć cyfr sześć kolejnych cyfr oznacza numer oznacza identyfikacyjny producenta numer lochy u danego posiadacza lochy 27–35 mm znak graficzny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umieszczony w części środkowej lub na kołnierzu kolczyka B. część męska 27–35 mm – 2 – Dziennik Ustaw – 4 – Załącznik nPro 2z . 567 SPECYFIKACJA TECHNICZNA KOLCZYKA ZAWIERAJĄCEGO Załącznik nr 2 SPECYFIKACJIAN TDEYCHWNIIDCZUNAAL KNOYL CNZUYMKAE RZA IWDIEENRATJYĄFCIEKGAOC INYDJNYWYI LDOUACLHNYY NUMER IDENTYFIKACYJNY LOCHY     1. Kolczyk powinien być:         1) wykonany z giętkiego, lekkiego i nietoksycznego tworzywa nieulegającego degradacji oraz skonstruowany w taki sposób, aby nie ranić lochy i nie wpływać niekorzystnie na stan jej zdrowia;         2) wykonany tak, aby:             a) był łatwy do założenia,             b) jego treść była łatwa do odczytania przez cały okres życia lochy.     2. Część męska i część żeńska kolczyka stanowią całość przeznaczoną do jednorazowego użycia.     3. Kolczyk zabezpiecza się przed powtórnym użyciem, niszcząc połączenia między częścią męską i częścią żeńską przy rozdzielaniu tych części.     4. Siła rozciągająca, działająca równolegle do osi połączenia części męskiej z częścią żeńską kolczyka, przy której dochodzi do zniszczenia połączenia między tymi częściami, powinna wynosić nie mniej niż 260 N.     5. Stała odległość między wewnętrznymi ściankami połączonych części męskiej i części żeńskiej kolczyka powinna wynosić od 8 do 12 mm, aby zapobiec martwicy ucha.     6. Część męską kolczyka wyposaża się w trzpień zakończony szpicem albo elementem tnącym, co pozwala na pobór fragmentu tkanki z małżowiny usznej lochy. W przypadku gdy szpic albo element tnący jest wykonany z metalu lub stopu metali, to ten materiał powinien być odporny na korozję.     7. Tworzywo i barwniki użyte do produkcji kolczyka, jak również barwniki użyte do wykonania nadruku na tym kolczyku powinny być dopuszczone do kontaktu z żywnością i odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym na zmiany temperatur w przedziale od –30°C do +40°C.