t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) tryb nadania dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz tryb cofania tego dostępu; 2) sposób przydzielania osobom uprawnionym do dostępu osobistych i niepowtarzalnych identyfikatorów użytkownika indywidualnego; 3) sposób prowadzenia ewidencji użytkowników końcowych oraz użytkowników indywidualnych; 4) wzór upoważnienia dla użytkownika indywidualnego do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI).
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: 1) certyfikacie – należy przez to rozumieć elektroniczne zaświadczenie będące elementem infrastruktury klucza publicz- nego (PKI), wydane zgodnie z obowiązującą polityką certyfikacji, zapewniające poufność przesyłanych danych oraz bezpieczeństwo procesu uwierzytelniania użytkownika indywidualnego i użytkownika instytucjonalnego; 2) organie – należy przez to rozumieć organ, służbę lub podmiot uprawniony do dostępu do Krajowego Systemu Infor- matycznego (KSI) oraz przetwarzania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI), o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, art. 4 ust. 1–3, art. 7 i art. 8, art. 10 oraz art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczy- pospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym, lub organ lub służbę posiadające dostęp do Wizowego Systemu Informacyjnego realizowany poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI), o których mowa w art. 5 ust. 1 oraz art. 6 wymienionej ustawy. 1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264). 2) Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu: 1) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1860 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11 oraz Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 15); 2) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1861 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmiany konwencji wykonawczej do układu z Schengen oraz zmiany i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 14, Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 27, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11 oraz Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 15); 3) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1862 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjono- wania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmiany i uchylenia decyzji Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylenia rozporządzenia Parla- mentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1986/2006 i decyzji Komisji 2010/261/UE (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 56, Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 85, Dz. Urz. UE L 316I z 06.12.2019, str. 4, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 1, Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 185 z 12.07.2022, str. 1).
1. Aby otrzymać dostęp do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) jako użytkownik instytucjonalny, organ: 1) występuje pisemnie do centralnego organu technicznego KSI o wydanie certyfikatu uwierzytelniającego jego system teleinformatyczny oraz o przekazanie opisu interfejsu; 2) zestawia bezpieczne połączenie z wykorzystaniem certyfikatu uwierzytelniającego jego system teleinformatyczny – we współpracy z centralnym organem technicznym KSI; 3) przygotowuje na podstawie opisu interfejsu własny system teleinformatyczny do współpracy z Krajowym Systemem Informatycznym (KSI); 4) występuje pisemnie do centralnego organu technicznego KSI o potwierdzenie poprawnej konfiguracji połączenia własnego systemu teleinformatycznego z Krajowym Systemem Informatycznym (KSI). 2. Po spełnieniu wymagań, o których mowa w ust. 1, centralny organ techniczny KSI nadaje organowi uprawnienie do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI).
W celu otrzymania przez organ dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) dla użytkownika indywidu- alnego przepisy § 3 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
1. Organ wyznacza użytkowników indywidualnych do: 1) korzystania z oprogramowania udostępnionego przez centralny organ techniczny KSI; 2) dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych poprzez Krajowy System Informa- tyczny (KSI). 2. Organ występuje do centralnego organu technicznego KSI o: 1) nadanie lub cofnięcie uprawnienia dla użytkownika indywidualnego do dostępu do Krajowego Systemu Informatycz- nego (KSI) oraz przetwarzania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI); 2) wydanie osobistego i niepowtarzalnego identyfikatora użytkownika indywidualnego.
1. W celu nadania uprawnienia, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, organ przedstawia centralnemu organowi tech- nicznemu KSI dwa egzemplarze pisemnego upoważnienia dla użytkownika indywidualnego do dostępu do Krajowego Syste- mu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI), zwanego dalej „upo- ważnieniem”. 2. Upoważnienie wystawia się na czas oznaczony albo na czas nieoznaczony. 3. Wzór upoważnienia jest określony w załączniku do rozporządzenia.
1. Centralny organ techniczny KSI zatwierdza przedstawione upoważnienie albo odmawia zatwierdzenia przedsta- wionego upoważnienia w wyniku przeprowadzonej weryfikacji kompletności i prawidłowości tego upoważnienia. 2. Nadanie przez centralny organ techniczny KSI uprawnienia dla użytkownika indywidualnego do dostępu do Krajo- wego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI) następuje przez zatwierdzenie upoważnienia. 3. Po zatwierdzeniu upoważnienia egzemplarz nr 1 przekazuje się użytkownikowi indywidualnemu, a egzemplarz nr 2 przechowuje centralny organ techniczny KSI. 4. W przypadku odmowy zatwierdzenia upoważnienia centralny organ techniczny KSI zwraca oba przedstawione egzem- plarze organowi wraz z określeniem przyczyn odmowy. 5. Ponowne wystąpienie, zgodnie z § 5 ust. 2, jest możliwe po usunięciu określonych przez centralny organ techniczny KSI przyczyn odmowy zatwierdzenia upoważnienia.
1. W celu cofnięcia uprawnienia, o którym mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, organ przedstawia centralnemu organowi tech- nicznemu KSI pisemny wniosek. 2. Centralny organ techniczny KSI, w wyniku przeprowadzonej weryfikacji wniosku pod kątem jego kompletności i prawidłowości, cofa uprawnienie albo odmawia cofnięcia uprawnienia. 3. O cofnięciu uprawnienia centralny organ techniczny KSI informuje organ pisemnie. 4. O odmowie cofnięcia uprawnienia centralny organ techniczny KSI informuje organ pisemnie wraz z określeniem przyczyn odmowy. 5. Ponowne wystąpienie przez organ z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, jest możliwe po usunięciu określonych przez centralny organ techniczny KSI przyczyn odmowy cofnięcia uprawnienia.
1. Użytkownik instytucjonalny wyznacza, w zakresie posiadanych przez siebie uprawnień, użytkowników końcowych. 2. Użytkownik instytucjonalny wystawia w jednym egzemplarzu każdemu użytkownikowi końcowemu pisemne upo- ważnienie do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI), zwane dalej „upoważnieniem dla użytkownika końcowego”. 3. Upoważnienie dla użytkownika końcowego może mieć postać papierową lub elektroniczną.
Ewidencje wskazane w art. 25 ust. 3 i 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym mogą być prowadzone w postaci papierowej lub elektronicznej, oddzielnie dla: 1) użytkowników upoważnionych do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych SIS poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI); 2) użytkowników upoważnionych do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych VIS poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI).
1. Upoważnienia dla użytkowników indywidualnych do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych, o których mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 stycznia 2020 r. w sprawie dostępu i wzoru upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych (Dz. U. poz. 74), stają się upoważnieniami dla użytkowników indywidualnych do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI), o których mowa w § 6 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniej- szego rozporządzenia. 2. Upoważnienia dla użytkowników końcowych do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz prze- twarzania danych, o których mowa w § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 stycz- nia 2020 r. w sprawie dostępu i wzoru upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz prze- twarzania danych, stają się upoważnieniami dla użytkowników końcowych do dostępu do Krajowego Systemu Informa- tycznego (KSI) oraz przetwarzania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI), o których mowa w § 9 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, na okres wskazany w ust. 1. 3. Uprawnienia dla użytkowników indywidualnych do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI), o któ- rych mowa w § 5 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 stycznia 2020 r. w sprawie dostępu i wzoru upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych, stają się uprawnieniami dla użytkowników indywidualnych do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych poprzez Krajowy System Informatyczny (KSI), o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 1 niniej- szego rozporządzenia, na okres wskazany w ust. 1. 4. Upoważnienia dla użytkowników indywidualnych, o których mowa w ust. 1, oraz upoważnienia dla użytkowników końcowych, o których mowa w ust. 2, obowiązują w zakresie wynikającym z uprawnień organów, które wyznaczyły tych użytkowników indywidualnych, oraz użytkowników instytucjonalnych, którzy wyznaczyli tych użytkowników końcowych. 5. Przed upływem okresu wskazanego w ust. 1 organ wyznacza użytkowników indywidualnych w zakresie wskazanym w § 5 ust. 1, a użytkownik instytucjonalny użytkowników końcowych w zakresie wskazanym w § 9 ust. 1.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 7 marca 2023 r.3) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. M. Wąsik 3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 stycznia 2020 r. w sprawie dostępu i wzoru upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) oraz przetwarzania danych (Dz. U. poz. 74), które zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2642) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. NAZWISKO IMIĘ UPRAWNIENIA W CELU PRZETWARZANIA DANYCH SIS Lp. ZAKRES UPRAWNIEŃ USA TAR WT. Y1) NUMER PESEL SIPW )2HCYNAD ART. USTAWY1) OD DĄLGW )2HCYNAD
i AdmZ ia nł ią stc rz an cji ik z d do n r iao z 3p mo arz rcą ad 2z 0en 23ia rM . (i Dn zis . t Ura . pS op zr .a …w .W ) ewnętrznych WZÓR ZATWIERDZAM Egz. nr …. …………………………………. CENTRALNY ORGAN TECHNICZNY (centralny organ techniczny Krajowego KRAJOWEGO SYSTEMU INFORMATYCZNEGO Systemu Informatycznego (KSI)) (KSI) …………………………………. (organ) UPOWAŻNIENIE DLA UŻYTKOWNIKA INDYWIDUALNEGO DO DOSTĘPU DO KRAJOWEGO SYSTEMU INFORMATYCZNEG O (KSI) ORAZ PRZETWARZANIA DANYCH POPRZEZ KRAJOWY SYSTEM INFORMATYCZNY (KSI) NUMER PESEL CZAS OZNACZONY DO OKRES, NA KTÓRY PRZYZNAJE SIĘ UPRAWNIENIA rrrr-mm-dd NA CZAS NIEOZNACZONY osób poszukiwanych do tymczasowego aresztowania w celu wydania ich przez państwo obce na podstawie wniosku o wydanie 3 ust. 1 pkt 1 1 osób poszukiwanych do tymczasowego aresztowania w celu wydania ich na wniosek państwa członkowskiego lub państwa obcego 4 ust. 1 pkt 1 osób poszukiwanych do tymczasowego aresztowania w celu przekazania osoby ściganej na podstawie europejskiego 2 nakazu aresztowania lub na podstawie nakazu aresztowania wydanego zgodnie z zawartą w tym celu umową, która 3 ust. 1 pkt 2 4 ust. 1 pkt 2 przewiduje przekazywanie takiego nakazu aresztowania za pośrednictwem Systemu Informacyjnego Schengen świadków albo podejrzanych lub oskarżonych wezwanych do stawiennictwa przed sądem lub prokuratorem celem złożenia wyjaśnień w związku z postępowaniem karnym lub postępowaniem karnym skarbowym lub poszukiwanych w celu wezwania do takiego stawiennictwa albo osób, którym ma zostać doręczony wyrok w sprawie karnej lub w sprawie o przestępstwo skarbowe lub inne dokumenty związane z postępowaniem karnym lub postępowaniem karnym skarbowym 3 ust. 1 pkt 3 3 w celu złożenia wyjaśnień, albo osób, którym ma zostać doręczone wezwanie do stawienia się w celu odbycia kary pozbawienia wolności – w celu zapewnienia informacji o ich miejscu zamieszkania lub pobytu osób poszukiwanych w celu zapewnienia informacji o ich miejscu zamieszkania lub pobytu, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy1) 4 ust. 1 pkt 3 4 cudzoziemców objętych odmową wjazdu i pobytu na warunkach określonych w art. 24 rozporządzenia 2018/18613) 3 ust. 1 pkt 4 4 ust. 1 pkt 4 cudzoziemców, w stosunku do których została wydana decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu na zasadach 5 określonych w art. 3 rozporządzenia 2018/18604) 3 ust. 1 pkt 5 4 ust. 1 pkt 5 osób zaginionych, które dla ich własnej ochrony lub w celu zapobieżenia stwarzanemu przez nie zagrożeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego powinny zostać umieszczone we właściwej placówce opiekuńczej lub 6 leczniczej, w szczególności w wyniku decyzji o przymusowym umieszczeniu w takiej placówce, 3 ust. 1 pkt 6 4 ust. 1 pkt 6 oraz osób zaginionych, które nie wymagają ochrony małoletnich, którym należy uniemożliwić podróżowanie ze względu na zagrożenie uprowadzeniem przez rodzica, członka 7 rodziny lub opiekuna lub ze względu na realne zagrożenie, że zostaną wywiezieni z terytorium państwa członkowskiego 3 ust. 1 pkt 7 4 ust. 1 pkt 7 lub opuszczą to terytorium małoletnich, którym należy uniemożliwić podróżowanie ze względu na realne zagrożenie, że zostaną wywiezieni 8 z terytorium państwa członkowskiego lub opuszczą to terytorium oraz że staną się ofiarami handlu ludźmi lub ofiarami 3 ust. 1 pkt 8 4 ust. 1 pkt 8 przymusowego małżeństwa, okaleczenia żeńskich narządów płciowych lub innych form przemocy warunkowanej płcią małoletnich, którym należy uniemożliwić podróżowanie ze względu na realne zagrożenie, że zostaną wywiezieni z terytorium państwa członkowskiego lub opuszczą to terytorium oraz że staną się ofiarami przestępstw o charakterze 9 terrorystycznym lub wezmą udział w popełnianiu takich przestępstw lub zostaną zwerbowani lub zaciągnięci do 3 ust. 1 pkt 9 4 ust. 1 pkt 9 ugrupowań zbrojnych, lub zmuszeni do aktywnego udziału w działaniach wojennych osób pełnoletnich narażonych na niebezpieczeństwo, którym dla ich własnej ochrony należy uniemożliwić podróżowanie 10 ze względu na realne zagrożenie, że zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego lub opuszczą to terytorium 3 ust. 1 pkt 10 4 ust. 1 oraz że staną się ofiarami handlu ludźmi lub przemocy warunkowanej płcią pkt 10 osób lub przedmiotów należących do jednej z kategorii, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12 lit. a–c, e, g, h oraz j–l ustawy1), a także bezgotówkowych środków płatniczych wprowadzonych w celu przeprowadzania kontroli niejawnych, rozpytań kontrolnych lub kontroli szczególnych, których celem jest zapobieganie przestępstwom, ich wykrywanie, 3 ust. 1 pkt 11 prowadzenie w ich sprawie postępowań przygotowawczych lub ich ściganie, wykonanie wyroku w sprawach karnych lub lit. a w sprawach o przestępstwa skarbowe lub zapobieganie zagrożeniom dla bezpieczeństwa publicznego jeśli zachodzi co najmniej jedna z okoliczności, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 11 lit. a ustawy1) 11 osób lub przedmiotów należących do jednej z kategorii, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12 lit. a–c, e, g, h oraz j–l ustawy1), a także bezgotówkowych środków płatniczych wprowadzonych w celu przeprowadzania kontroli niejawnych, 3 ust. 1 pkt 11 rozpytań kontrolnych lub kontroli szczególnych, których celem jest zapobieganie poważnym zagrożeniom wewnętrznego lit. b i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa osób lub przedmiotów wprowadzonych w celu przeprowadzania kontroli niejawnych, rozpytań kontrolnych lub kontroli 4 ust. 1 szczególnych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy1) pkt 11 przedmiotów podlegających zatrzymaniu albo mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w celu 12 zabezpieczenia w postępowaniu karnym lub postępowaniu karnym skarbowym, należących do jednej z kategorii, 3 ust. 1 pkt 12 4 ust. 1 o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy1) pkt 12 przedmiotów podlegających zatrzymaniu, należących do jednej z kategorii: blankiety dokumentów urzędowych, które zostały skradzione, przywłaszczone lub utracone lub wydane dokumenty tożsamości, takie jak paszporty, dowody tożsamości, dokumenty pobytowe, dokumenty podróży oraz prawa jazdy, które zostały skradzione, przywłaszczone, 3 ust. 1 pkt 13 13 utracone lub unieważnione przedmiotów podlegających zatrzymaniu albo mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w celu 4 ust. 1 zabezpieczenia w postępowaniu karnym lub postępowaniu karnym skarbowym, należących do jednej z kategorii, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12 lit. k oraz l ustawy1) pkt 13 podlegających zatrzymaniu dowodów rejestracyjnych pojazdów i tablic rejestracyjnych pojazdów, które zostały skradzione, przywłaszczone, utracone lub unieważnione 3 ust. 1 pkt 14 14 przedmiotów podlegających zatrzymaniu albo mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w celu 4 ust. 1 z oa kb te óz rp yi ce hc z men oi wa a w w ap ro t.s 3tę up so tw . 1a n pi ku t 1k 2a r ln ity . m a– il ,u mb , pp o os rt aę zp o qw ua sn taiu w yk 1)a rnym skarbowym, należących do jednej z kategorii, pkt 14 przedmiotów podlegających zatrzymaniu albo mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w celu 4 ust. 1 15 z oa kb te óz rp yi ce hc z men oi wa a w w ap ro t.s 3tę up so tw . 1a n pi ku t 1k 2a r ln ity . m a, el u ob r azp o hs utę sp tao ww ya 1n ) iu karnym skarbowym, należących do jednej z kategorii, pkt 15 danych daktyloskopijnych znalezionych na miejscu popełnienia przestępstw o charakterze terrorystycznym lub innych poważnych przestępstw będących przedmiotem postępowania przygotowawczego, jeżeli zachodzi bardzo wysokie 3 ust. 1 pkt 15 16 prawdopodobieństwo, że należą do sprawcy danych daktyloskopijnych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy1), jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, 4 ust. 1 że należą do sprawcy pkt 17 17 przedmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12 lit. h oraz i ustawy1) 4 p ku ts t 1. 61 w przypadku operacji, o której mowa w art. 26 ust. 4 rozporządzenia 2018/18625), wystąpienie o zgodę na tymczasowy 18 brak dostępności do wglądu danych SIS zawartych w istniejącym wpisie, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy1), 3 ust. 4 3 ust. 4 do sądu lub prokuratury albo organu wymiaru sprawiedliwości innego państwa, który wprowadził wpis w przypadku gdy decyzja, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy1), została zrealizowana zgodnie z art. 6 rozporządzenia 2018/18604) i towarzyszy jej zakaz wjazdu, o którym mowa w art. 24 ust. 1 lit. b rozporządzenia 19 2018/18613), Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców przysługuje możliwość dokonania wpisu określonego w art. 3 ust. 1 3 ust. 5 pkt 4 ustawy1) w miejsce wpisu określonego w art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy1) zgodnie z art. 24 rozporządzenia 2018/18613) 20 w celu sprawowania kontroli przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych 8 3 ust. 2 4 ust. 2 21 w celu realizacji zadań centralnego organu technicznego Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) 3 ust. 2 4 ust. 3 10 22 w celu realizacji zadań biura SIRENE 35 ust. 2 35 ust. 2 UPRAWNIENIA W CELU PRZETWARZANIA DANYCH VIS Lp. ZAKRES UPRAWNIEŃ – WPIS DANYCH USA TAR WT. Y1) DAW NYPI CS H 2) 1 w celu dokonywania wpisów danych VIS 5 ust. 1 Lp. ZAKRES UPRAWNIEŃ – WGLĄD DO DANYCH USA TAR WT. Y1) W DG AL NĄ YD C HD 2O ) w celu rozpatrzenia złożonych wniosków wizowych oraz podjęcia decyzji dotyczących tych wniosków, jak również decyzji 1 6 pkt 1 o unieważnieniu, przedłużeniu, cofnięciu wizy w celu przeprowadzania konsultacji między centralnymi organami wizowymi w sprawie wniosków wizowych zgodnie z art. 22 2 rozporządzenia 810/20096) 6 pkt 2 3 w celu sporządzania sprawozdań i statystyk 6 pkt 3 w celu sprawdzenia na przejściach granicznych tożsamości posiadacza wizy, autentyczności wizy lub spełnienia warunków 4 wjazdu na terytorium państw członkowskich zgodnie z art. 6 rozporządzenia 2016/3997) 6 pkt 4 w celu sprawdzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tożsamości posiadacza wizy, autentyczności wizy lub spełniania 5 6 pkt 5 warunków wjazdu lub pobytu na terytorium państw członkowskich w celu zidentyfikowania osoby, która nie spełnia lub przestała spełniać warunki wjazdu lub pobytu na terytorium państw 6 6 pkt 6 członkowskich w celu określania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej 7 zgodnie z art. 12 i art. 34 rozporządzenia 604/20138) 6 pkt 7 8 w celu rozpatrzenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej 6 pkt 8 9 w celu realizacji obowiązku, o którym mowa w art. 25 ust. 2 rozporządzenia 767/20089) 6 pkt 9 10 pośredni dostęp w celu wglądu do danych VIS 7 ust. 1 11 w celu sprawowania kontroli przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych 8 12 w celu realizacji zadań centralnego organu technicznego Krajowego Systemu Informatycznego (KSI) 10 ………………..……………………………. ………………..………………………………. (miejscowość i data) (pieczęć i podpis) OŚWIADCZENIE10)* Ja, niżej podpisany(-na), zobowiązuję się do zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych przetwarzanych w SIS** oraz VIS**, w tym ochrony przed niedozwolonym lub niezgodnym z prawem przetwarzaniem danych osobowych oraz ich przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem. * Należy wypełnić przed przekazaniem do COT KSI. ………………………………………………………… ** Niewłaściwe skreślić. (data i czytelny podpis użytkownika indywidualnego) 1) Ustawa z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1041 oraz z 2022 r. poz. 2642). 2) Zaznaczyć znakiem „V” właściwe pole zgodnie z uprawnieniami do wpisu oraz wglądu do danych SIS i VIS wynikającymi z ww. ustawy. 3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1861 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmiany konwencji wykonawczej do układu z Schengen oraz zmiany i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 14, Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 27, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11 oraz Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 15). 4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1860 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11 oraz Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 15). 5) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1862 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmiany i uchylenia decyzji Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1986/2006 i decyzji Komisji 2010/261/UE (Dz. Urz. UE L 312 z 07.12.2018, str. 56, Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 85, Dz. Urz. UE L 316I z 06.12.2019, str. 4, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 1, Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 185 z 12.07.2022, str. 1). 6) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy) (Dz. Urz. UE L 243 z 15.09.2009, str. 1, Dz. Urz. UE L 258 z 04.10.2011, str. 9, Dz. Urz. UE L 58 z 29.02.2012, str. 3, Dz. Urz. UE L 182 z 29.06.2013, str. 1, Dz. Urz. UE L 114 z 04.05.2018, str. 39, Dz. Urz. UE L 284 z 12.11.2018, str. 38, Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 25 oraz Dz. Urz. UE L 020 z 24.01.2020, str. 25). 7) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 251 z 16.09.2016, str. 1, Dz. Urz. UE L 74 z 18.03.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 327 z 09.12.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 236 z 19.09.2018, str. 1, Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 27 oraz Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11). 8) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 604/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona) (Dz. Urz. UE L 180 z 29.06.2013, str. 31). 9) Rozporządzenie (WE) nr 767/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) oraz wymiany danych pomiędzy państwami członkowskimi na temat wiz krótkoterminowych (rozporządzenie w sprawie VIS) (Dz. Urz. UE L 218 z 13.08.2008, str. 60, Dz. Urz. UE L 243 z 15.09.2009, str. 1, Dz. Urz. UE L 182 z 29.06.2013, str. 1, Dz. Urz. UE L 303 z 14.11.2013, str. 60, Dz. Urz. UE L 327 z 09.12.2017, str. 20, Dz. Urz. UE L 258 z 15.10.2018, str. 5, Dz. Urz. UE L 284 z 12.11.2018, str. 38, Dz. Urz. UE L 284 z 12.11.2018, str. 39, Dz. Urz. UE L 117 z 03.05.2009, str. 13, Dz. Urz. UE L 135 z 22.05.2019, str. 27, Dz. Urz. UE L 248 z 13.07.2021, str. 11 oraz Dz. Urz. UE L 249 z 14.07.2021, str. 15). 10) Zgodnie z art. 25 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym.