t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa sposób, zakres i terminy realizacji obowiązku, o którym mowa w art. 23 ust. 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim, zwanej dalej „ustawą”.
Podmioty uczestniczące w rozliczeniach pieniężnych i rozrachunkach międzybankowych przekazują Narodo- wemu Bankowi Polskiemu, zwanemu dalej „NBP”, dane o: 1) liczbie uczestników systemu; 2) liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu polecenia przelewu; 3) liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu polecenia zapłaty; 4) liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu kart płatniczych; 5) liczbie i wartości transakcji wypłaty i wpłaty gotówki; 6) liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu pieniądza elektronicznego; 7) liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu czeków; 8) liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu pozostałych usług płatniczych; 9) liczbie i wartości transakcji, w których środki pieniężne były wysłane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i otrzymane spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 10) liczbie i wartości transakcji gotówkowych i bezgotówkowych; 11) współczynniku koncentracji; 12) liczbie i wartości przekazów pieniężnych w podziale na zrealizowane w obrocie krajowym i z zagranicą w podziale na kraje; 13) liczbie i wartości transakcji mających na celu naruszenie lub obejście przepisów prawa w podziale na zrealizowane w obrocie krajowym i z zagranicą w podziale na kraje; 14) liczbie placówek; 1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939). 2) Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (EU) nr 1409/2013 z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie statystyki płatności (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 18 oraz Dz. Urz. UE L 418 z 11.12.2020, str. 1). 15) liczbie i wartości przekazów pocztowych w podziale na zrealizowane w obrocie krajowym i z zagranicą w podziale na kraje; 16) liczbie i wartości wpłat na rachunki bankowe.
1. Dane, o których mowa w § 2 pkt 1–11, są przekazywane na żądanie NBP, co kwartał w terminie do końca miesiąca następującego po upływie kwartału, którego dane dotyczą. 2. Dane, o których mowa w: 1) § 2 pkt 1, są przekazywane według stanu na koniec ostatniego dnia miesiąca kończącego kwartał; 2) § 2 pkt 2–11, są przekazywane za okres kwartału. 3. Dane, o których mowa w § 2 pkt 12–16, są przekazywane na żądanie NBP, co pół roku w terminie do końca mie- siąca następującego po upływie półrocza, którego dane dotyczą. 4. Dane, o których mowa w: 1) § 2 pkt 14, są przekazywane według stanu na koniec ostatniego dnia miesiąca kończącego półrocze; 2) § 2 pkt 12, 13, 15 i 16, są przekazywane za okres półrocza.
1. Dane, o których mowa w § 2, są przekazywane w postaci elektronicznej, za pośrednictwem internetowego Portalu Systemu Informacji Sprawozdawczej, przy użyciu taksonomii XBRL udostępnionej przez NBP w internetowym Portalu Systemu Informacji Sprawozdawczej. 2. Biuro usług płatniczych oraz mała instytucja płatnicza, przekazując dane, o których mowa w § 2, mogą użyć tak- sonomii innej niż XBRL.
Informacje obejmujące okres czwartego kwartału 2022 r. i drugiego półrocza 2022 r. przekazuje się w zakresie, w sposób i w terminach określonych w rozporządzeniu uchylanym w § 6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobu, zakresu i terminów przekazywania przez podmioty uczestniczące w rozliczeniach pieniężnych i rozrachunkach międzybankowych danych niezbędnych do dokonywania przez Narodowy Bank Polski oceny funkcjonowania rozliczeń pieniężnych i rozrachunków międzybankowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 95).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Minister Finansów: M. Rzeczkowska