t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) rodzaje przepływów pieniężnych uwzględniane przy obliczeniu ceny skorygowanej, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, zwanej dalej „ustawą”; 2) szczegółowy sposób kalkulacji ceny skorygowanej, o której mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 ustawy.
Przy obliczeniu ceny skorygowanej, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy, uwzględnia się przepływy pieniężne związane z: 1) uzyskanymi przychodami z tytułu zbycia zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy pomniejszonymi o kwoty należnych podatków od towarów i usług oraz dochodowego od osób prawnych, a także o koszty związane z realizacją umowy sprzedaży tego zespołu urządzeń; 2) poniesionymi kosztami utrzymania i eksploatacji zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w szczegól- ności: a) kwotę należnego podatku od nieruchomości od elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy zlokalizowanych na lądzie, b) poniesione opłaty: − za uzyskane pozwolenia, uzgodnienia lub decyzje, − za zatwierdzenie ekspertyz i planów, o których mowa w art. 113b ust. 1 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. z 2022 r. poz. 515, 1604, 2185 i 2687), zwanej dalej „ustawą o bezpie- czeństwie morskim”, − za użytkowanie wieczyste gruntu, z którym elementy zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy są trwale związane, 1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej – klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949). c) koszty składek na ubezpieczenie: − ryzyk budowlano-montażowych, − wszystkich ryzyk operacyjnych, − odpowiedzialności cywilnej, − mienia, d) koszty: − wydania certyfikatów, o których mowa w art. 113g ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie morskim, − korzystania ze statków w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy o bezpieczeństwie morskim przy utrzymywaniu i eksploatacji zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, – związane z realizacją umów serwisowych lub gwarancyjnych lub umów o korzystanie z bazy obsługowo- -serwisowej na lądzie, zawartych z podmiotami niewchodzącymi w skład struktury organizacyjnej właściciela zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, – remontów lub materiałów i części zamiennych, ponoszone po upływie okresu gwarancji, e) koszty osobowe pracowników odpowiedzialnych za obsługę zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy; 3) kosztami budowy zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy niezbędnymi do jej zakończenia, które nie zostały poniesione – w przypadku gdy budowa tego zespołu urządzeń nie została zakończona; 4) kosztami likwidacji zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy; 5) ponoszonymi opłatami za korzystanie z zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy – w przypadku gdy dotychczasowy właściciel zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy w wyniku zbycia tego zespołu urzą- dzeń ponosi takie opłaty; 6) utraconą możliwością dokonywania odpisów amortyzacyjnych zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy – w przypadku gdy dotychczasowy właściciel zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy ponosił takie koszty uzyskania przychodu.
Cenę skorygowaną, o której mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 ustawy, kalkuluje się: 1) stosując parametry technicznie i ekonomiczne uwzględniane przy ustalaniu ceny wskazanej w decyzji, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, albo w decyzji zmieniającej tę decyzję na podstawie art. 20 ust. 5 ustawy albo w przypadku ceny zawartej w ofercie, o której mowa w art. 31 ust. 1 ustawy − wynikające z analizy finansowej, o której mowa w art. 36 ustawy; 2) modyfikując cenę wskazaną w decyzji, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, albo w decyzji zmieniającej tę decyzję na podstawie art. 20 ust. 5 ustawy albo cenę wynikającą z oferty, o której mowa w art. 31 ust. 1 ustawy, o wartość przepływów pieniężnych określonych w § 2.
W przypadku gdy pomoc inwestycyjna, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy, została przyznana przed zbyciem zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, cenę skorygowaną, o której mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 ustawy, kalkuluje się na dzień wydania decyzji, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, albo decyzji zmieniającej tę decyzję na podstawie art. 20 ust. 5 ustawy albo na dzień złożenia oferty, o której mowa w art. 31 ust. 1 ustawy, przed ponownym wykonaniem obliczeń, o których mowa w art. 10 ust. 3, 4 i 6 ustawy.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Minister Klimatu i Środowiska: A. Moskwa