t.j.
status: obowiązujący
1. Rozporządzenie określa: 1) szczegółowy sposób i warunki sprawowania nadzoru nad nieletnimi przez kuratorów sądowych; 2) szczegółowy sposób i warunki kontrolowania przez kuratorów sądowych wykonywania środka wychowawczego, o którym mowa w art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich; 3) szczegółowy sposób i warunki kontrolowania przez kuratorów sądowych wykonywania środka, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich; 4) szczegółowy sposób i warunki organizowania i kontrolowania przez kuratorów sądowych wykonywania przez nie- letnich zobowiązań do wykonania prac społecznych; 5) szczegółowy sposób i warunki sprawowania nadzoru nad nieletnimi przez organizacje społeczne, w tym organizacje pozarządowe, pracodawców i osoby godne zaufania; 6) tryb wyznaczania przedstawicieli przez sprawujące nadzór nad nieletnimi organizacje społeczne, w tym organizacje pozarządowe i pracodawców. 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „ustawie”, rozumie się przez to ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
1. Przydziału spraw wpływających do zespołu kuratorskiej służby sądowej dokonuje się według podziału teryto- rialnego obszaru właściwości zespołu lub niezależnie od podziału terytorialnego, biorąc pod uwagę równomierne obcią- żenie pracą kuratorów w zespole, predyspozycje, wykształcenie, umiejętności i przeszkolenie poszczególnych kuratorów sądowych. 2. Powierzenie zawodowemu kuratorowi sądowemu, zwanemu dalej „kuratorem zawodowym”, sprawowania nadzo- ru następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia przekazania nadzoru zespołowi. 3. Kuratorowi zawodowemu sprawowanie nadzoru powierza kierownik zespołu.
Kurator zawodowy, w terminie 7 dni od dnia powierzenia mu sprawowania nadzoru przez kierownika zespołu, może powierzyć sprawowanie nadzoru społecznemu kuratorowi sądowemu, zwanemu dalej „kuratorem społecznym”, z wyłączeniem spraw, o których mowa w art. 156 ust. 1 ustawy.
1. Niezwłocznie po powierzeniu sprawowania nadzoru, nie później niż w terminie 7 dni od dnia powierzenia sprawowania nadzoru, kurator sądowy informuje nieletniego, jego rodziców albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekuna nieletniego o rozpoczęciu nadzoru. 2. Kurator sądowy może pozyskać od nieletniego, jego rodziców lub opiekuna numery telefonów lub adresy poczty elektronicznej w celu ułatwienia utrzymywania dalszych kontaktów. 3. Po uzyskaniu danych, o których mowa w ust. 2, kurator sądowy może przekazywać nieletniemu, jego rodzicom lub opiekunowi informacje oraz wzywać i zawiadamiać ich za pośrednictwem telefonu lub poczty elektronicznej. Fakt dokonania tych czynności kurator sądowy odnotowuje w karcie czynności nadzoru lub w sprawozdaniu.
1. W uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma możliwości nawiązania kontaktu z nieletnim, jego rodzicami lub opiekunem w miejscu ich zamieszkania lub pobytu lub jeżeli przemawiają za tym cele wychowawcze, kurator zawodowy może wzywać nieletniego, jego rodziców lub opiekuna do osobistego stawiennictwa w wyznaczonym terminie w siedzibie zespołu. 2. Jeżeli nieletni, jego rodzice lub opiekun prawidłowo wezwani nie stawią się w wyznaczonym terminie, kurator zawodowy niezwłocznie wzywa ich powtórnie do osobistego stawiennictwa w siedzibie zespołu. 3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, kurator zawodowy może także wzywać nieletniego, jego rodziców lub opiekuna do osobistego stawiennictwa w siedzibie zespołu w sprawie, w której sprawowanie nadzoru zostało powie- rzone kuratorowi społecznemu.
1. Kurator zawodowy może złożyć do sądu wniosek o zmianę lub uchylenie środka wychowawczego zastoso- wanego wobec nieletniego, o zarządzenie umieszczenia nieletniego w zakładzie poprawczym lub o wezwanie nieletniego, jego rodziców lub opiekuna na posiedzenie sądu, jeżeli nieletni, jego rodzice lub opiekun: 1) bez należytego usprawiedliwienia nie stawią się na powtórne wezwanie; 2) uniemożliwiają kuratorowi sądowemu nawiązywanie kontaktu z nieletnim; 3) odmawiają udzielenia informacji lub wyjaśnień bez podania uzasadnienia; 4) udzielają informacji lub wyjaśnień nieprawdziwych. 2. Jeżeli nadzór nad nieletnim został powierzony kuratorowi społecznemu, przedkłada on wnioski, o których mowa w ust. 1, kuratorowi zawodowemu, który po zaakceptowaniu przedłożonych wniosków przekazuje je sądowi nie później niż w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania.
1. Kurator sądowy, sprawując nadzór nad nieletnim: 1) zaznajamia się z aktami sprawy nieletniego i innymi niezbędnymi źródłami informacji o nieletnim, w tym z przebie- giem dotychczasowych nadzorów oraz kontroli wykonania obowiązków, o których mowa w art. 7 pkt 2, art. 18 ust. 1 i art. 44 pkt 9 ustawy; 2) rozpoznaje i diagnozuje sytuację osobistą, rodzinną i środowiskową nieletniego oraz analizuje dotychczas stosowane środki wychowawcze i przyczyny ich nieskuteczności; 3) planuje metody kontroli i dokonuje wyboru środków oddziaływań wobec nieletniego; 4) utrzymuje kontakt z nieletnim oraz udziela mu niezbędnej pomocy w postaci informacji i wskazówek w rozwiązy- waniu problemów życiowych, a zwłaszcza w podjęciu i zorganizowaniu nauki, pracy, leczenia lub terapii; 5) nawiązuje i utrzymuje kontakt, osobiście lub w sposób określony w przepisie § 4 ust. 3, z rodzicami albo opiekunem nieletniego, członkami rodziny nieletniego, osobami ze środowiska nieletniego; 6) pomaga rozwiązywać zdiagnozowane problemy utrudniające resocjalizację i kontrolę nieletniego; 7) kontroluje zachowanie nieletniego osobiście przez wizyty w miejscu jego zamieszkania lub pobytu; 8) w razie potrzeby nawiązuje i utrzymuje kontakt z rodziną nieletniego, szkołą, jego środowiskiem oraz z pracodawcą, przez wizyty osobiste lub za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość; 9) w razie potrzeby nawiązuje kontakt i współpracuje z właściwymi organizacjami i instytucjami zajmującymi się po- mocą społeczną, pośrednictwem pracy, leczeniem lub oddziaływaniem terapeutycznym; 10) w razie potrzeby zasięga i gromadzi niezbędne informacje o nieletnim i jego środowisku od Policji, organów admini- stracji rządowej i samorządu terytorialnego, placówek oświatowych i oświatowo-wychowawczych, pracodawców, organizacji i instytucji oraz współpracuje z tymi podmiotami; 11) sporządza i prowadzi w sposób czytelny dokumentację ze sprawowanego nadzoru nad nieletnim, w miarę możliwości wykorzystując system informatyczny. 2. Kurator sądowy może żądać od nieletniego, jego rodziców lub opiekuna: 1) udzielenia niezbędnych informacji o sytuacji osobistej, zdrowotnej, rodzinnej i środowiskowej nieletniego oraz umożliwienia zapoznania się z jego warunkami bytowymi; 2) udzielenia informacji i udostępnienia dokumentacji, dotyczących wykonywania nałożonych obowiązków; 3) informowania o zmianie miejsca nauki, pracy, leczenia lub terapii nieletniego; 4) stosowania się do zaleceń, wskazówek i zobowiązań wynikających z zaplanowanych oddziaływań wobec nieletniego oraz aktywnej współpracy w tym zakresie.
Kurator zawodowy: 1) kontroluje prawidłowość i efektywność sprawowania nadzoru, wykonywania innych czynności zleconych kuratorom społecznym; 2) udziela pomocy kuratorom społecznym, zwłaszcza przez udzielanie instruktażu w zakresie metod i form pracy; 3) przeprowadza co najmniej raz w roku, nie później niż w ciągu 6 miesięcy od powierzenia sprawowania nadzoru kuratorowi społecznemu, wywiad środowiskowy w stosunku do nieletniego w celu kontroli sprawowania nadzoru przez kuratora społecznego; 4) pozyskuje osoby do pełnienia funkcji kuratora społecznego; 5) informuje kierownika zespołu o nieprawidłowym wypełnianiu powierzonej funkcji przez kuratora społecznego.
1. Kurator zawodowy przyjmuje od kuratora społecznego i analizuje pod kątem stosownego wykorzystania informacje o okolicznościach uzasadniających podjęcie czynności, w szczególności w zakresie wystąpienia z wnioskami o: 1) zmianę orzeczenia sądu; 2) dopuszczenie kuratora społecznego do udziału w posiedzeniu sądu w postępowaniu wykonawczym, jeżeli jego udział może mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia. 2. Kurator zawodowy, jeżeli uzna, że jest to konieczne, podejmuje bezzwłocznie czynności w sprawie nadzoru spra- wowanego przez kuratora społecznego.
1. Kurator zawodowy składa sądowi sprawozdanie z objęcia nadzoru nad nieletnim nie później niż w terminie 21 dni od dnia nawiązania pierwszego kontaktu z nieletnim, a kolejne sprawozdania z przebiegu nadzoru nad nieletnim – w terminach określonych przez sąd lub na żądanie sądu. 2. Jeżeli nadzór nad nieletnim został powierzony kuratorowi społecznemu, przedkłada on sprawozdanie z objęcia nadzo- ru nad nieletnim kuratorowi zawodowemu nie później niż w terminie 21 dni od dnia nawiązania pierwszego kontaktu z nie- letnim, a kolejne sprawozdania z przebiegu nadzoru nad nieletnim – w terminach określonych przez sąd lub na żądanie sądu. Kurator zawodowy po zaakceptowaniu sprawozdania kuratora społecznego składa to sprawozdanie sądowi nie później niż w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. 3. Sprawozdanie z objęcia nadzoru nad nieletnim zawiera w szczególności: 1) dane o nieletnim, jego rodzicach lub opiekunie: a) datę i miejsce urodzenia nieletniego, b) miejsce nauki lub miejsce pracy nieletniego, c) numer telefonu lub adres poczty elektronicznej umożliwiający kontakt z nieletnim, jego rodzicami lub opiekunem; 2) informacje o sytuacji osobistej, rodzinnej oraz o warunkach bytowych nieletniego, jego rodziców lub opiekuna oraz o jego stosunku do nadzoru i nałożonych obowiązków, w tym o: a) sposobie realizowania przez nieletniego obowiązku nauki, b) wysokości uzyskiwanych dochodów i ich źródłach, c) stanie zdrowia nieletniego, w tym o ujawnionych uzależnieniach oraz problemach rozwojowych, d) funkcjonowaniu nieletniego i jego kontaktach w środowisku; 3) informacje o przebiegu dotychczasowych nadzorów i kontroli wykonania obowiązków, o których mowa w art. 7 pkt 2, art. 18 ust. 1 i art. 44 pkt 9 ustawy; 4) informacje o zamierzeniach profilaktyczno-resocjalizacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych; 5) metody sprawowania nadzoru nad nieletnim i kontroli zachowania nieletniego; 6) plan pracy z nieletnim; 7) źródła informacji o nieletnim i datę pozyskania informacji; 8) sygnaturę akt prowadzonej sprawy; 9) imię i nazwisko sporządzającego sprawozdanie oraz datę jego sporządzenia.
W sprawozdaniach z przebiegu nadzoru nad nieletnim przedstawia się zmiany w sytuacji osobistej, rodzinnej, edukacyjnej oraz w warunkach bytowych nieletniego, metodach sprawowania nadzoru nad nieletnim i kontroli zachowa- nia nieletniego, a także postępy w procesie resocjalizacji oraz ocenę skuteczności podjętych działań.
1. Przebieg nadzoru i podejmowane na bieżąco czynności kurator sądowy dokumentuje w karcie czynności nadzoru nad nieletnim, prowadzonej osobno dla każdego nieletniego. 2. Karta czynności nadzoru nad nieletnim zawiera: 1) datę, miejsce i rodzaj czynności; 2) własne uwagi i zamierzenia w zakresie sprawowanego nadzoru nad nieletnim; 3) źródła informacji o nieletnim; 4) sygnaturę akt prowadzonej sprawy; 5) imię i nazwisko prowadzącego kartę czynności. 3. Karty czynności nadzoru nad nieletnim nie prowadzi się, jeżeli sąd w orzeczeniu określił częstotliwość składania sprawozdań co najmniej raz w miesiącu lub krótszą. 4. Kurator społeczny składa sprawozdania z przebiegu nadzoru i karty czynności nadzoru w każdym miesiącu spra- wowanego nadzoru.
1. Sprawozdanie z zakończenia nadzoru kurator zawodowy składa sądowi nie później niż w ciągu 21 dni od dnia zakończenia nadzoru. 2. Sprawozdanie z zakończenia nadzoru kurator społeczny przedkłada kuratorowi zawodowemu nie później niż w ciągu 14 dni od dnia zakończenia nadzoru. Kurator zawodowy, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia otrzymania spra- wozdania od kuratora społecznego, składa otrzymane sprawozdanie sądowi. 3. W sprawozdaniu z zakończenia nadzoru należy opisać jego przebieg, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji planu pracy z nieletnim, oceny wykonywania zobowiązań i postawy nieletniego. 4. Sprawozdania z zakończenia nadzoru można nie sporządzać w przypadku zakończenia nadzoru w inny sposób niż na skutek upływu okresu próby. W szczególności sprawozdania z zakończenia nadzoru nie sporządza się w sprawach, w których sąd, na wniosek kuratora sądowego, uchylił nadzór kuratorski lub umieścił nieletniego w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, okręgowym ośrodku wychowawczym lub zakładzie poprawczym.
1. Kurator sądowy, którego sąd rodzinny zobowiązał do kontrolowania wykonywania obowiązków określonego postępowania nałożonych na nieletniego, o których mowa w art. 7 pkt 2 ustawy, w terminach określonych przez sąd lub na żądanie sądu, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, zbiera informacje o sposobie realizacji nałożonego obowiązku. W tym celu kurator sądowy może: 1) odwiedzać nieletniego w miejscu jego zamieszkania lub pobytu; 2) żądać od nieletniego, jego rodziców lub opiekuna informacji na temat sytuacji nieletniego oraz realizacji nałożonych obowiązków, w tym w formie pisemnych oświadczeń; 3) wzywać nieletniego, jego rodziców lub opiekuna do osobistego stawiennictwa w wyznaczonym terminie w siedzibie zespołu, w celu złożenia przez nich oświadczeń, o których mowa w pkt 2; 4) zwracać się do pokrzywdzonego, szkoły, do której nieletni uczęszcza, pracodawcy nieletniego, odpowiedniej insty- tucji lub organizacji o przedstawienie informacji o wykonywaniu przez nieletniego obowiązku. 2. Kurator sądowy sporządza sprawozdanie z wykonanych czynności, w którym informuje sąd w szczególności o spo- sobie, zakresie i terminie wykonania obowiązków, działaniach podjętych względem nieletniego lub zobowiązań nałożonych na rodziców albo opiekuna nieletniego w celu realizacji obowiązku nałożonego na nieletniego, a także przedstawia wnioski w sprawie zastosowania, zmiany lub uchylenia środków wychowawczych w przypadku uchylania się przez nieletniego od wy- konania obowiązku. 3. Do kontrolowania przez kuratora sądowego wykonywania przez nieletniego środka wychowawczego, o którym mowa w art. 7 pkt 2 ustawy, stosuje się odpowiednio przepisy § 2–6, § 7 ust. 1 pkt 10, § 9 i § 12.
1. Kurator sądowy, którego sąd rodzinny zobowiązał do kontrolowania wykonywania środka, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, w terminach określonych przez sąd lub na żądanie sądu, zbiera informacje o realizacji zobowiązań, w szczególności przez: 1) wizyty w miejscu zamieszkania lub pobytu nieletniego; 2) wzywanie rodziców albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekuna nie- letniego do osobistego stawiennictwa w siedzibie zespołu; 3) zwracanie się do odpowiednich podmiotów lub instytucji z prośbą o udzielenie żądanych informacji. 2. Do kontrolowania przez kuratora sądowego wykonywania środka, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, stosuje się odpowiednio przepisy § 2–6, § 7 ust. 1 pkt 10, § 9 i § 12.
Przy powierzaniu kuratorom zawodowym spraw kontrolowania wykonania przez nieletnich zobowiązania do wykonania prac społecznych stosuje się odpowiednio przepisy § 2.
1. Niezwłocznie po powierzeniu sprawy do prowadzenia, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia po- wierzenia sprawy do prowadzenia, kurator zawodowy wzywa nieletniego i jego rodziców albo tego z rodziców, pod któ- rego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekuna nieletniego do stawiennictwa w siedzibie zespołu w celu skierowania nieletniego do wykonywania prac społecznych. 2. W czasie pierwszego kontaktu z nieletnim kurator zawodowy przeprowadza z nim rozmowę, podczas której poucza go o prawach i obowiązkach wynikających z orzeczonego środka wychowawczego, informuje o konsekwencjach uchylania się od jego wykonania, zbiera niezbędne informacje o nieletnim w związku z zastosowanym środkiem wychowawczym. 3. W sprawie kontaktowania się z nieletnim, jego rodzicami lub opiekunem stosuje się odpowiednio przepis § 4 ust. 3. 4. Kurator zawodowy, po określeniu rodzaju, miejsca i terminu rozpoczęcia prac społecznych, omawia z nieletnim i jego rodzicami albo tym z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekunem nieletniego sposób wykonywania prac społecznych. 5. Kurator zawodowy wręcza nieletniemu pisemną informację o rodzaju, miejscu i terminie rozpoczęcia prac spo- łecznych z pouczeniem o prawach i obowiązkach wynikających z zastosowanego środka wychowawczego. 6. Nieletni, jego rodzic albo opiekun podpisuje dwa egzemplarze pisemnej informacji oraz wskazuje miejsce pobytu, w którym zobowiązuje się odbierać dalszą korespondencję; jeden egzemplarz pisemnej informacji otrzymuje nieletni, a drugi załącza się do teczki sprawy.
Kurator zawodowy przesyła przedstawicielowi organizacji społecznej sprawującej nadzór nad nieletnim w miejscu jego pracy niezbędne informacje w celu umożliwienia rozpoczęcia przez nieletniego pracy społecznej.
Kurator zawodowy w czasie wykonywania czynności związanych z organizowaniem i kontrolowaniem wyko- nywania przez nieletniego prac społecznych: 1) utrzymuje stały kontakt z podmiotami, w których jest wykonywana nieodpłatna kontrolowana praca społeczna, w tym z ich przedstawicielem sprawującym nadzór nad nieletnim w miejscu jego pracy, w szczególności za pomocą środków porozumiewania się na odległość, zwłaszcza telefonicznie, oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej; 2) organizuje i prowadzi instruktaże dla przedstawicieli organizacji społecznych sprawujących nadzór nad nieletnim w miejscu ich pracy oraz ustala sposób kontaktowania się za pomocą środków porozumiewania się na odległość, w szczególności sposób: a) przekazywania harmonogramów pracy nieletnich, b) przekazywania informacji o terminie rozpoczęcia i zakończenia pracy, liczbie godzin przepracowanych przez nieletniego, rodzaju wykonywanej przez niego pracy i jej efektywności, c) niezwłocznego informowania kuratora zawodowego o niezgłoszeniu się nieletniego do pracy, niepodjęciu przez niego przydzielonej pracy, przeszkodzie uniemożliwiającej wykonywanie pracy, opuszczeniu pracy bez uspra- wiedliwienia, każdym przypadku niesumiennego wykonywania pracy oraz uporczywego nieprzestrzegania usta- lonego porządku i dyscypliny w miejscu wykonywania pracy społecznej; 3) powiadamia wyznaczony podmiot, w sposób uprzednio ustalony, o wskazaniach kuratora lub postanowieniach sądu dotyczących nieletniego; 4) analizuje informacje i dokumenty przesyłane co miesiąc przez przedstawiciela organizacji społecznej sprawującej nadzór nad nieletnim w miejscu jego pracy, w szczególności dotyczące liczby przepracowanych przez nieletniego godzin oraz jego zachowania podczas wykonywania pracy; 5) wzywa nieletniego, także telefonicznie, do złożenia wyjaśnień dotyczących przebiegu wykonywania pracy społecz- nej; 6) w przypadku niewłaściwego wykonywania pracy przez nieletniego przeprowadza z nim rozmowy dyscyplinujące oraz udziela mu stosownych pouczeń.
1. Kurator zawodowy, kontrolując nieletniego wykonującego prace społeczne, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, po wysłuchaniu nieletniego, jego rodziców albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycz- nie pozostaje, albo opiekuna nieletniego, może zdecydować o zmianie rodzaju, miejsca, terminu rozpoczęcia pracy lub wydłużeniu terminu pracy. 2. Przy zmianie rodzaju, miejsca lub terminu rozpoczęcia pracy społecznej stosuje się odpowiednio przepisy § 17 ust. 5 i § 18.
1. Kurator zawodowy, kierując się względami wychowawczymi, a także mając na uwadze zachowanie nielet- niego podczas wykonywania prac społecznych, potrzebę dyscyplinowania nieletniego lub inne okoliczności związane z sytuacją nieletniego i przebiegiem wykonywania zobowiązania, może złożyć do sądu wniosek o wezwanie nieletniego i jego rodziców albo tego z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opiekuna nieletniego na posiedzenie sądu w przedmiocie zmiany środka wychowawczego lub jego uchylenia. 2. Jeżeli nieletni nie wykonał pełnego wymiaru pracy społecznej, a nie zachodzą przesłanki do złożenia wniosku o zmianę środka wychowawczego, kurator zawodowy, niezwłocznie po upływie okresu, na jaki orzeczono zobowiązanie, składa do sądu wniosek o umorzenie postępowania i uznanie zobowiązania za wykonane. 3. We wniosku o zmianę środka wychowawczego kurator zawodowy zawiera również informację o liczbie przepra- cowanych przez nieletniego godzin. 4. W razie potrzeby na posiedzenie sądu o zmianę środka wychowawczego lub jego uchylenie kurator przedkłada sądowi aktualną informację o liczbie przepracowanych przez nieletniego godzin uzyskaną na koniec dnia poprzedniego.
W celu pozyskania podmiotów, o których mowa w art. 155 ust. 3 pkt 19 ustawy, kierownik zespołu kurator- skiej służby sądowej, w porozumieniu z prezesem sądu rejonowego, nawiązuje stałą współpracę z organami samorządu terytorialnego i z przedstawicielami innych podmiotów, o których mowa w art. 151 ust. 1 ustawy.
1. Organizacje społeczne i pracodawcy, którym powierzono sprawowanie nadzoru nad nieletnim, nie później niż w terminie 14 dni od dnia powierzenia, wyznaczają swojego przedstawiciela, za jego zgodą, do sprawowania nadzoru nad nieletnim. 2. O wyznaczeniu przedstawiciela podmioty, o których mowa w ust. 1, zawiadamiają sąd, przekazując jednocześnie dane tego przedstawiciela: jego imię i nazwisko wraz z numerem telefonu lub adresem poczty elektronicznej, umożliwia- jącym kontakt z nim. 3. Podmioty, o których mowa w ust. 1, mogą w uzasadnionych przypadkach, z własnej inicjatywy lub na wniosek sądu, zmienić przedstawiciela wyznaczonego do sprawowania nadzoru nad nieletnim, w szczególności w razie stwierdze- nia niewłaściwego wykonywania nadzoru. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
1. Organizacje społeczne, pracodawcy albo osoby godne zaufania co najmniej raz w miesiącu nawiązują kon- takt z nieletnim, jego rodzicami albo tym z rodziców, pod którego stałą pieczą nieletni faktycznie pozostaje, albo opieku- nem nieletniego w celu skontrolowania zachowania nieletniego. Sąd może określić inną częstotliwość wykonywania tych czynności. 2. W pozostałym zakresie do przedstawicieli organizacji społecznych, pracodawców albo osób godnych zaufania, którym powierzono sprawowanie nadzoru, stosuje się odpowiednio przepisy § 4, § 5, § 6 ust. 1, § 7, § 10 ust. 1 i 3, § 11 oraz § 13 ust. 1, 3 i 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.1) Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro 1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie nadzoru nad nieletnimi (Dz. U. poz. 855), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocja- lizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700).