t.j.
status: obowiązujący
Upoważnia się: 1) naczelników urzędów celno-skarbowych do wykonywania zadań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie: a) dokonywania zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia wyłudzenia skarbowego i uzupełniania in- formacji, o których mowa w art. 119zm ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540, z późn. zm.3)), zwanej dalej „ustawą”, b) dokonywania analizy ryzyka wykorzystywania działalności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo- -kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi, o której mowa w art. 119zn § 1 ustawy, c) żądania przekazania przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową informacji, zestawień lub ad- resów IP, o którym mowa w art. 119zs § 1 ustawy, w celu weryfikacji lub uzupełnienia posiadanych informacji niezbędnych do wykonywania zadań, o których mowa w lit. a, b, d oraz e, d) przekazywania żądań blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego na okres nie dłuższy niż 72 godziny, ogra- niczenia zakresu tej blokady i jej uchylenia oraz wykonywania innych czynności Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, określonych w art. 119zv ustawy, związanych z tymi żądaniami, e) wydawania postanowień o przedłużeniu blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 3 miesiące, zmianie zakresu tej blokady i jej uchyleniu oraz wykonywania innych czynności Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, określonych w art. 119zw ustawy, związanych z tymi postanowieniami; 2) dyrektorów izb administracji skarbowej będących organami wyższego stopnia w stosunku do naczelników urzędów celno-skarbowych, o których mowa w pkt 1, do wykonywania zadań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie: a) wydawania postanowień, o których mowa w art. 119zy, art. 119zz i art. 119zza ustawy, rozpatrywania zażaleń na te postanowienia oraz wykonywania innych czynności Szefa Krajowej Administracji Skarbowej związanych z tymi postanowieniami, b) rozpatrywania zażaleń na postanowienia, o których mowa w pkt 1 lit. e. 1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939). 2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 835, 1079, 1301, 1488, 1713, 1730, 1933 i 2015. 3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 1598, 2076, 2105, 2262 i 2328 oraz z 2022 r. poz. 835, 974, 1265, 1301, 1933 i 2180.
1. Naczelnik urzędu celno-skarbowego może wykonywać zadania określone w § 1 pkt 1 na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Dyrektor izby administracji skarbowej może wykonywać zadania określone w § 1 pkt 2 w odniesieniu do czyn- ności podjętych przez naczelników urzędów celno-skarbowych mających siedzibę w województwie, w którym siedzibę ma ten dyrektor.
Wykaz naczelników urzędów celno-skarbowych i dyrektorów izb administracji skarbowej, o których mowa w § 1, określa załącznik do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.4) Minister Finansów: M. Rzeczkowska 4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie upoważnienia innych organów Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania zadań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z zakresu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz. U. poz. 1488), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automa- tyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz. U. poz. 1301).
WYKAZ NACZELNIKÓW URZĘDÓW CELNO-SKARBOWYCH I DYREKTORÓW IZB ADMINISTRACJI SKARBOWEJ UPOWAŻNIONYCH DO WYKONYWANIA ZADAŃ SZEFA KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ Nazwa i siedziba naczelnika urzędu celno- Nazwa i siedziba dyrektora izby Lp. -skarbowego administracji skarbowej Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno- Dyrektor Izby Administracji Skarbowej 1 -Skarbowego we Wrocławiu we Wrocławiu Naczelnik Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego Dyrektor Izby Administracji Skarbowej 2 w Łodzi w Łodzi Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno- Dyrektor Izby Administracji Skarbowej 3 -Skarbowego w Warszawie w Warszawie Naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego Dyrektor Izby Administracji Skarbowej 4 w Białymstoku w Białymstoku Naczelnik Wielkopolskiego Urzędu Celno- Dyrektor Izby Administracji Skarbowej 5 -Skarbowego w Poznaniu w Poznaniu