t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa wykaz stanowisk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, zwanym dalej „In- stytutem”, wymagane kwalifikacje oraz zasady wynagradzania pracowników Instytutu i przyznawania im innych świad- czeń.
Ustala się: 1) tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, która jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia; 2) wykaz stanowisk, kwalifikacji i maksymalnych miesięcznych wynagrodzeń pracowników zarządzających, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia; 3) wykaz stanowisk, kwalifikacji, zaszeregowania oraz wysokości dodatku funkcyjnego pozostałych pracowników, który jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku wymienionym w załączniku nr 2 do rozporządzenia przysługuje miesięczne wynagrodzenie kwotowe, którego maksymalną wysokość dla poszczególnych stanowisk określa się w relacji do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwarta- le roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
1. Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku: 1) dyrektora oddziału zamiejscowego; 2) kierownika komórki organizacyjnej; 3) zastępcy dyrektora oddziału zamiejscowego; 4) zastępcy kierownika komórki organizacyjnej; 5) radcy prawnego; 6) kierownika działu. 2. Dyrektor Instytutu może przyznać dodatek funkcyjny również pracownikowi innemu niż wymieniony w ust. 1, koordynującemu wykonywanie określonych zadań, zatrudnionemu na stanowisku, dla którego w załączniku nr 3 do roz- porządzenia przewiduje się dodatek funkcyjny. 1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej – sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządze- nia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 1469). 3. Dodatek funkcyjny stanowi procent najniższej stawki wynagrodzenia zasadniczego, o której mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności dyrektor Instytutu może przyznać dodatek specjalny na czas określony pracow- nikowi zatrudnionemu na stanowisku wymienionym w załączniku nr 3 do rozporządzenia. 2. Dodatek specjalny jest wypłacany w kwocie nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego przysługujących pracownikowi.
1. Z tytułu realizacji zadań finansowanych lub współfinansowanych z udziałem środków pochodzących z innych źródeł niż wymienione w art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, w tym środków z budżetu Unii Europejskiej, państw członkowskich Unii Europejskiej, innych podmiotów prawa między- narodowego, krajowych lub międzynarodowych programów badawczych, dyrektor Instytutu może przyznać dodatek pro- jektowy na czas określony pracownikowi biorącemu udział w realizacji tych zadań i zatrudnionemu na stanowisku wy- mienionym w załączniku nr 3 do rozporządzenia. 2. Dodatek projektowy jest wypłacany ze środków, o których mowa w ust. 1, w kwocie nieprzekraczającej 100% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego przysługujących pracownikowi.
1. Pracownikowi delegowanemu do pracy w oddziale zamiejscowym przysługuje dodatek za pracę w oddziale zamiejscowym. Dodatek ten przysługuje od dnia rozpoczęcia do dnia zakończenia wykonywania obowiązków służbo- wych w oddziale zamiejscowym. 2. Dodatek za pracę w oddziale zamiejscowym jest wypłacany w walucie kraju, w którym znajduje się siedziba od- działu zamiejscowego, w kwocie nieprzekraczającej 150% i nie mniejszej niż 50% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego przysługującemu pracownikowi. 3. Instytut pokrywa pracownikowi delegowanemu do pracy w oddziale zamiejscowym koszty związane z podróżą: 1) przesiedleniową; 2) urlopową do kraju, nie częściej jednak niż raz w roku; 3) służbową.
1. Instytut, w związku z delegowaniem pracownika do pracy w oddziale zamiejscowym, wynajmuje lokal mieszkalny w celu udostępnienia go temu pracownikowi. 2. Przyjęcie i zwrot lokalu mieszkalnego wraz z wyposażeniem następuje na podstawie protokołu zdawczo- -odbiorczego. 3. Instytut zapewnia pracownikowi delegowanemu do pracy w oddziale zamiejscowym częściowy zwrot kosztów eksploatacji lokalu mieszkalnego, który w szczególności obejmuje pokrycie przez Instytut kosztów: 1) ogrzewania; 2) zaopatrzenia w zimną i ciepłą wodę; 3) energii elektrycznej; 4) oświetlenia korytarzy, klatek schodowych oraz utrzymania urządzeń, pomieszczeń i otoczenia budynków przezna- czonych do wspólnego użytkowania lokatorów; 5) zbiorczych anten telewizyjnych i abonamentu telewizji kablowej znajdującej się w budynku mieszkalnym, korzysta- nia z wind, wywozu śmieci, a także innych świadczeń i opłat wynikających z miejscowych warunków i zwyczajów – jeżeli użytkownik lokalu mieszkalnego jest obowiązany do ich ponoszenia. 4. Wysokość częściowego zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 3, określa umowa o powierzenie lokalu mieszkal- nego zawarta między pracownikiem a Instytutem z zastrzeżeniem, że wysokość częściowego zwrotu kosztów nie może być mniejsza niż 50% poniesionych kosztów. Dyrektor Instytutu każdorazowo określa wysokość częściowego zwrotu kosztów z uwzględnieniem charakteru zadań pracownika i rodzaju wykonywanej przez niego pracy. 5. W przypadku, gdy z umowy najmu wynika uzasadniony obowiązek ponoszenia innych kosztów niż wymienione w ust. 3, koszty te ponosi Instytut. 6. Instytut i pracownik, za porozumieniem stron, mogą odstąpić od wymienionego w ust. 1 wymogu wynajmowania lokalu mieszkalnego w celu udostępnienia go pracownikowi delegowanemu do pracy w oddziale zamiejscowym.
1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości: 1) jednomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli był zatrudniony krócej niż 15 lat; 2) dwumiesięcznego wynagrodzenia – po przepracowaniu co najmniej 15 lat; 3) trzymiesięcznego wynagrodzenia – po przepracowaniu co najmniej 20 lat. 2. Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy pieniężnej wlicza się okresy poprzedniego zatrud- nienia, a także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zale- żą uprawnienia pracownicze. 3. W przypadku równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do jednorazowej odprawy pieniężnej wlicza się jeden z tych okresów. 4. Jednorazową odprawę pieniężną oblicza się według przepisów dotyczących ustalania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Dyrektor Instytutu w ramach środków pozostających w jego dyspozycji może przyznać pracownikowi nagrodę za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
Niezależnie od kwalifikacji wymaganych na stanowiskach wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, od pracowników komórek organizacyjnych: Biura Badań i Analiz oraz oddziałów zamiejscowych mających siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wymagana znajomość co najmniej jednego języka obcego.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 13 sierpnia 2015 r. w sprawie zasad wynagra- dzania i przyznawania innych świadczeń pracownikom Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 1421).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Minister Spraw Zagranicznych: Z. Rau
Kategoria zaszeregowania Kwota w złotych I 1650–3000 II 1800–3350 III 1950–3700 IV 2150–4050 V 2350–4400 VI 2600–4800 VII 2850–5200 VIII 3100–5600 IX 3350–6100 X 3600–6600 XI 3850–7100 XII 4150–7600 XIII 4450–8100 XIV 4750–8600 XV 5050–9100 XVI 5350–9600 XVII 5650–10 100 XVIII 6000–10 800 XIX 6350–11 500
PRACOWNIKÓW ZARZĄDZAJĄCYCH Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje Miesięczne wynagrodzenie 1 2 3 4 wykształcenie wyższe, do pięcioipółkrotności 7 lat stażu pracy, 1 Dyrektor przeciętnego miesięcznego znajomość dwóch wynagrodzenia języków obcych wykształcenie wyższe, do pięciokrotności 5 lat stażu pracy, 2 Zastępca dyrektora przeciętnego miesięcznego znajomość jednego wynagrodzenia* języka obcego do czteroipółkrotności 3 Główny księgowy według odrębnych przepisów przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia* * Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzed- niego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
FUNKCYJNEGO POZOSTAŁYCH PRACOWNIKÓW Kategoria Wysokość dodatku Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje zaszeregowania funkcyjnego (w %) 1 2 3 4 5 wykształcenie wyższe, Dyrektor oddziału 1 3 lata stażu pracy, znajomość jednego XVIII–XIX 150–300 zamiejscowego języka obcego wykształcenie wyższe, Kierownik komórki 2 3 lata stażu pracy, znajomość jednego XVIII–XIX 100–200 organizacyjnej języka obcego wykształcenie wyższe, 3 Doradca dyrektora 3 lata stażu pracy, znajomość jednego XVIII–XIX 100–200 języka obcego Zastępca dyrektora wykształcenie wyższe, 4 oddziału 3 lata stażu pracy, znajomość jednego XVII–XVIII 100–200 zamiejscowego języka obcego wykształcenie wyższe, Zastępca kierownika 5 3 lata stażu pracy, znajomość jednego XVII–XVIII 100–170 komórki organizacyjnej języka obcego 6 Radca prawny według odrębnych przepisów XVII–XVIII 100–170 Pełnomocnik do spraw 7 ochrony informacji według odrębnych przepisów XVII–XVIII 100–170 niejawnych Koordynator wykształcenie wyższe, znajomość jednego 8 współpracy XVI–XVIII 100–170 języka obcego międzynarodowej Kierownik kancelarii 9 według odrębnych przepisów XVI–XVIII 100–170 tajnej wykształcenie wyższe, znajomość jednego 10 Koordynator programu XV–XVII 100–160 języka obcego 11 Starszy kustosz wykształcenie wyższe XV–XVII 100–160 12 Kierownik projektu wykształcenie wyższe XV–XVII 100–160 13 Kierownik działu wykształcenie wyższe XV–XVII 100–160 14 Główny specjalista wykształcenie wyższe XIV–XVI 100–150 15 Kustosz wykształcenie wyższe XIV–XVI 100–150 16 Starszy specjalista wykształcenie wyższe XIII–XV – 17 Starszy bibliotekarz wykształcenie wyższe XIII–XV – 18 Informatyk wykształcenie wyższe XI–XVI – 19 Redaktor tekstu wykształcenie wyższe XI–XV – 20 Specjalista wykształcenie wyższe XI–XIV – 21 Bibliotekarz wykształcenie wyższe XI–XIV – 22 Archiwista wykształcenie średnie X–XIII – 23 Administrator wykształcenie średnie X–XIII – Starszy magazynier 24 wykształcenie średnie X–XII – biblioteczny wykształcenie wyższe, znajomość jednego 25 Asystent/asystentka X–XIV – języka obcego wykształcenie wyższe, znajomość jednego 26 Sekretarz/sekretarka X–XIV – języka obcego 27 Młodszy specjalista wykształcenie średnie IX–XIII – 28 Młodszy bibliotekarz wykształcenie średnie IX–XIII – 29 Kierowca według odrębnych przepisów VI–X – Recepcjonista/ 30 wykształcenie średnie V–VIII – recepcjonistka Magazynier 31 wykształcenie średnie IV–VIII – biblioteczny 32 Magazynier wykształcenie średnie IV–VIII – Sprzątacz/ 33 wykształcenie podstawowe I–V – sprzątaczka