w sprawie ośrodków szkolenia maszynistów oraz kandydatów na maszynistów (DU/2022/2355)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) sposób ustalania numeru identyfikacyjnego ośrodka szkolenia maszynistów oraz kandydatów na maszynistów, zwa- nego dalej „ośrodkiem szkolenia”, wpisywanego do rejestru ośrodków szkolenia, zwanego dalej „rejestrem”, zakres danych ujętych w rejestrze oraz sposób uiszczania opłat za wpis do rejestru;         2) szczegółowe wymagania w stosunku do przedsiębiorców ubiegających się o wpis do rejestru;         3) wymagania kwalifikacyjne dla instruktorów wykonujących czynności w ośrodku szkolenia, a także rodzaje doku- mentów potwierdzających ich kwalifikacje i wykształcenie;         4) wzór deklaracji wykonywania czynności egzaminatora w sposób bezstronny i niedyskryminujący.

Numer identyfikacyjny ośrodka szkolenia składa się z:         1) międzynarodowego oznaczenia Rzeczypospolitej Polskiej – „PL”;         2) kolejnego numeru wpisu w rejestrze;         3) oznaczenia roku kalendarzowego dokonania wpisu do rejestru.

Rejestr zawiera dane dotyczące przedsiębiorcy prowadzącego ośrodek szkolenia obejmujące:         1) informacje, o których mowa w art. 22a ust. 7 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, zwanej dalej „ustawą”;         2) numer identyfikacyjny ośrodka szkolenia;         3) datę wpisu do rejestru.

Opłatę, o której mowa w art. 22a ust. 3 ustawy, uiszcza się na rachunek bankowy Urzędu Transportu Kolejowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia zaświadczenia o dokonaniu wpisu do rejestru wraz z informacją o wysokości opłaty oraz o numerze rachunku bankowego, na który należy uiścić tę opłatę.

Przedsiębiorca ubiegający się o wpis do rejestru:         1) w zakresie warunków lokalowych posiada:             a) dostęp do warsztatów utrzymaniowych, lokomotywowni lub punktów zaplecza technicznego, przeznaczonych do obsługi pojazdów kolejowych, umożliwiający prowadzenie szkoleń,             b) dostęp do symulatora pojazdu kolejowego – w przypadku przedsiębiorcy ubiegającego się o wpis do rejestru w zakresie czynności, o których mowa w art. 22a ust. 4c pkt 2 lub 3 ustawy,         1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2021 r. poz. 937).             c) pomieszczenie przeznaczone do obsługi osób i przechowywania dokumentacji związanej z prowadzonymi szko- leniami,             d) co najmniej jedną salę: – o powierzchni nie mniejszej niż 25 m2, – wyposażoną w stoliki i miejsca siedzące dla każdej osoby biorącej udział w szkoleniu, – oświetloną, ogrzewaną i przewietrzaną, – odizolowaną od innych pomieszczeń,             e) toaletę zlokalizowaną w pobliżu sali, o której mowa w lit. d;         2) w zakresie wyposażenia dydaktycznego posiada:             a) tablicę do pisania,             b) materiały multimedialne przedstawiające sytuacje występujące w ruchu kolejowym;         3) posiada:             a) wdrożony system zarządzania jakością potwierdzony odpowiednim certyfikatem lub wewnętrzne procedury słu- żące zapewnieniu odpowiedniej jakości prowadzonych szkoleń,             b) dokument zawierający metodykę prowadzenia szkoleń i przeprowadzania sprawdzianów wiedzy i umiejętności, a także sposób i harmonogram ich realizacji, z uwzględnieniem wymaganego czasu trwania i zakresu tematycz- nego programów szkolenia, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 22a ust. 11 pkt 6 i art. 22b ust. 21 pkt 2 ustawy;         4) zapewnia:             a) system rejestracji szkoleń, obejmujący dane o uczestnikach, instruktorach, liczbie i przedmiocie zajęć, przebiegu szkolenia i wynikach sprawdzianów wiedzy i umiejętności,             b) doskonalenie zawodowe w formie konsultacji, umożliwiające instruktorom odświeżanie umiejętności zawodo- wych i wymianę doświadczeń zgodnie z aktualnym poziomem wiedzy technicznej i obowiązującym stanem prawnym.

    1. Instruktor wykonujący czynności w ośrodku szkolenia posiada:         1) co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie odpowiadającym realizowanemu tematowi szkolenia;         2) co najmniej średnie wykształcenie.     2. W przypadku instruktorów prowadzących szkolenia praktyczne z prowadzenia pojazdu kolejowego instruktor posiada:         1) ważną licencję maszynisty oraz         2) ważne świadectwo maszynisty uprawniające do prowadzenia określonego typu pojazdu kolejowego po infrastrukturze kolejowej w zakresie odpowiadającym realizowanemu tematowi szkolenia albo asystę maszynisty posiadającego takie świadectwo.     3. Dokumentem potwierdzającym spełnienie przez instruktorów wymagań w zakresie:         1) doświadczenia zawodowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest:             a) świadectwo pracy albo             b) pisemne potwierdzenie wydane przez pracodawcę o wykonywaniu czynności instruktora w ośrodku szkolenia lub czynności związanych z tematem szkolenia wraz ze wskazaniem okresu pełnienia tych funkcji lub wykony- wania czynności, albo             c) oświadczenie instruktora o wykonywaniu czynności instruktora w ośrodku szkolenia lub czynności związanych z tematem szkolenia wraz ze wskazaniem okresu pełnienia tych funkcji lub wykonywania czynności – w przypadku instruktora wykonującego czynności na podstawie innej niż stosunek pracy;         2) wykształcenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest:             a) świadectwo ukończenia szkoły umożliwiającej uzyskanie świadectwa dojrzałości lub dokument równorzędny, wydany w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej,             b) dyplom ukończenia studiów wyższych.

Wzór deklaracji wykonywania czynności egzaminatora w sposób bezstronny i niedyskryminujący określa załącz- nik do rozporządzenia.

Dane przedsiębiorcy prowadzącego ośrodek szkolenia i egzaminowania obejmujące adres prowadzenia szkoleń i egzaminów, obszar sieci kolejowej, na której będą prowadzone szkolenia, adres do korespondencji, numer telefonu i faksu, adres strony internetowej i poczty elektronicznej, zgromadzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozpo- rządzenia w rejestrze ośrodków szkolenia i egzaminowania, przechowuje się w rejestrze ośrodków szkolenia do dnia wy- kreślenia przedsiębiorcy z tego rejestru.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.2) Minister Infrastruktury: A. Adamczyk         2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 23 października 2014 r. w sprawie ośrodków szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz kandydatów na maszynistów (Dz. U. poz. 1566 oraz z 2017 r. poz. 2429), które traci moc z dniem 1 stycznia 2023 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o transporcie kolejowym (Dz. U. poz. 1556).

Załączniki

Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

WZÓR …………………………………………… (imię i nazwisko osoby składającej deklarację) DEKLARACJA WYKONYWANIA CZYNNOŚCI EGZAMINATORA W SPOSÓB BEZSTRONNY I NIEDYSKRYMINUJĄCY Deklaruję, że w ośrodku szkolenia …………………………………………………………….. (nazwa ośrodka) będę wykonywał(a) czynności egzaminatora w sposób bezstronny i niedyskryminujący, nie ulegając żadnej presji lub zachęcie, która mogłaby wywierać wpływ na ocenę lub na wyniki sprawdzianów wiedzy i umiejętności oraz egzaminów, jak również na sposób ich przeprowadzenia. ……..…………………………… (data i podpis osoby składającej deklarację)