t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa zasady i tryb wypłacania należności za zakwaterowanie przejściowe w razie konieczno- ści czasowego rozmieszczenia jednostek wojskowych, żołnierzy i pracowników wojska zatrudnionych w tych jednostkach oraz osób towarzyszących Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, a także magazynowania lub przechowywania urzą- dzeń, uzbrojenia, środków materiałowych i sprzętu wojskowego – poza budynkami, lokalami i gruntami przeznaczonymi na zakwaterowanie stałe – w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego i wojennego, ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny.
1. Właściwy terytorialnie wojskowy oddział gospodarczy lub jednostka wojskowa właściwa terytorialnie pełniąca funkcję oddziału gospodarczego, zwane dalej „organem wojskowym”, na podstawie decyzji o zajęciu nieruchomości na zakwaterowanie przejściowe wydanej przez dowódcę jednostki wojskowej, o której mowa w art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustalają należność za zakwaterowanie przejściowe na zajętych nieruchomościach w drodze: 1) decyzji administracyjnej wydanej przez organ wojskowy w stosunku do osoby fizycznej lub prawnej będącej właści- cielem nieruchomości; 2) porozumienia zawartego przez organ wojskowy z właściwym organem reprezentującym Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego w sprawach gospodarowania nieruchomościami – w przypadku nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. 2. W decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, określa się wypłacanie należności za zakwaterowanie przejściowe przy zastosowaniu minimalnych stawek czynszu za najem analogicznych lokali użytkowych i nieruchomości na danym terenie ogłaszanych przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta, starostę) i obowiązujących na terenie gminy, w której znajdują się nieruchomości zajęte na zakwaterowanie przejściowe. W decyzji określa się także odpowiednio koszty eksploatacyjne i opłaty, o których mowa w ust. 3, jeżeli nie zostały uwzględnione w stawkach czynszu. 3. W porozumieniu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, określa się wypłacanie należności za zakwaterowanie przejściowe w wysokości poniesionych kosztów eksploatacyjnych i opłat, o których mowa w art. 260 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360), związanych ze zwykłym wykorzystaniem nieruchomości na zakwa- terowanie przejściowe. 4. Decyzja administracyjna albo porozumienie, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, określają wypłacanie należności za zakwaterowanie przejściowe w odniesieniu do rzeczywistego czasu korzystania z nieruchomości lub jej części.
W decyzji, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, wydanej przez organ wojskowy w stosunku do osoby fizycznej lub prawnej będącej właścicielem nieruchomości oraz w porozumieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, wypłacaną należ- ność za zakwaterowanie przejściowe powiększa się o koszty przygotowania nieruchomości na zakwaterowanie przejściowe w takiej wysokości jak za korzystanie z nieruchomości przez okres jednej doby.
Należność za zakwaterowanie przejściowe organ wojskowy wypłaca po uzyskaniu potwierdzenia przez dowód- ców jednostek wojskowych, o których mowa w § 2 ust. 1, zakresu i okresu zajęcia nieruchomości na zakwaterowanie przejściowe albo niewykorzystania nieruchomości przygotowanej na zakwaterowanie przejściowe.
1. Wypłata należności za zakwaterowanie przejściowe następuje w terminie do 30 dni od dnia zwolnienia nieru- chomości. 2. Należność wypłaca się każdego miesiąca z dołu, jeżeli zakwaterowanie przejściowe trwa dłużej niż jeden miesiąc.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki