t.j.
status: obowiązujący
W zakładzie karnym, okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich, zwanych dalej „zakładem”, organizuje się i prowadzi bibliotekę dla skazanych, tymczasowo aresztowanych oraz nielet- nich umieszczonych w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich, a także dla pracowników zakładu oraz pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o zakładzie karnym, należy przez to rozumieć zakład karny w rozumieniu art. 242 § 3a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2021 r. poz. 53, z późn. zm.1)).
1. Obsługę biblioteczną zakładu zapewnia biblioteka wchodząca w skład jego struktury organizacyjnej. 2. Obsługę biblioteczną zakładu może zapewniać biblioteka publiczna na zasadzie współdziałania z biblioteką, o której mowa w ust. 1.
1. Organizatorem biblioteki w zakładzie jest dyrektor zakładu. 2. Dyrektor zakładu zapewnia odpowiednie warunki do obsługi bibliotecznej, w szczególności: 1) usytuowanie biblioteki w zakładzie w sposób dostępny dla wszystkich jej użytkowników; 2) wyposażenie biblioteki w niezbędny sprzęt biblioteczny oraz podręczny warsztat introligatorski umożliwiający bieżącą konserwację księgozbioru; 3) wyodrębnienie, w miarę możliwości, stanowiska przeznaczonego na czytelnię lub stanowiska komputerowego; 4) środki finansowe na wyposażenie i prowadzenie działalności bibliotecznej, w szczególności na: a) zakup materiałów bibliotecznych, b) doskonalenie zawodowe pracowników związanych z działalnością biblioteczną.
Organizacja obsługi bibliotecznej, kompletowanie oraz utrzymanie w należytym stanie księgozbioru należą do zakresu czynności pracowników zatrudnionych na stanowiskach bibliotekarskich. 1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 472, 1236 i 2054 oraz z 2022 r. poz. 22, 655 i 1855.
1. W bibliotece zakładu gromadzi się, opracowuje i udostępnia następujące księgozbiory: 1) ogólny – przeznaczony dla wszystkich użytkowników; 2) podręczny – stanowiący księgozbiór czytelni, o ile została ona utworzona w bibliotece, przeznaczony dla wszystkich użytkowników; 3) fachowy – przeznaczony wyłącznie dla: a) pracowników zakładu – w przypadku biblioteki w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym i schronisku dla nieletnich, b) pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej – w przypadku biblioteki w zakładzie karnym. 2. W miarę potrzeby w bibliotece zakładu tworzy się zbiory dokumentów audiowizualnych i elektronicznych do- puszczonych do publicznego odtwarzania.
1. W zakładzie karnym prowadzi się, w miarę potrzeby, punkty biblioteczne, które mogą być zlokalizowane w oddziałach mieszkalnych, szpitalach, ośrodkach diagnostycznych, oddziałach, o których mowa w art. 88a § 3 i art. 212a § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy, oddziałach zewnętrznych oraz oddziałach terapeutycznych. 2. W punkcie bibliotecznym szpitala prowadzonym w oddziale zakaźnym gromadzi się, opracowuje i udostępnia księgozbiór, który jest stały, niewymienny, obłożony folią i dezynfekowany.
1. W bibliotece zakładu są prowadzone: 1) ewidencja czytelników i wypożyczeń; 2) ewidencja materiałów bibliotecznych; 3) katalog alfabetyczny i katalog rzeczowy. 2. W ewidencji czytelników i wypożyczeń gromadzi się następujące dane osobowe: 1) imię i nazwisko czytelnika; 2) imię ojca czytelnika; 3) numer karty czytelnika. 3. Do prowadzenia ewidencji, o której mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się przepisy dotyczące sposobu ewidencji materia- łów bibliotecznych.
1. Współdziałanie biblioteki publicznej z biblioteką zakładu polega na: 1) udostępnianiu lub przekazywaniu materiałów bibliotecznych; 2) przekazywaniu informacji na temat gromadzonych materiałów bibliotecznych; 3) udzielaniu pomocy instrukcyjno-metodycznej i szkoleniowej; 4) współpracowaniu przy prowadzeniu działalności edukacyjnej. 2. W ramach współdziałania biblioteka zakładu nie przekazuje informacji o czytelnikach, które zawierają ich dane osobowe.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2) Minister Sprawiedliwości: wz. M. Woś 2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 października 2012 r. w sprawie sposobu organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach karnych, poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz sposobu współdzia- łania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi (Dz. U. poz. 1238), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 415 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700).