w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i w schroniskach dla nieletnich (DU/2022/1927)

t.j.

status: obowiązujący

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach popraw- czych i w schroniskach dla nieletnich rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w ostatni piątek czerwca.

    1. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym dzielą się na dwa semestry:         1) I semestr – od dnia rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych we wrześniu do ostatniego powszedniego dnia stycznia, z wyjątkiem soboty;         2) II semestr – od pierwszego powszedniego dnia lutego, z wyjątkiem soboty, do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.     2. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze są realizowane w ciągu sześciu dni tygodnia, z wyjątkiem dni świątecznych, zgodnie z arkuszem organizacji pracy szkoły.

W szkołach w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i w schroniskach dla nieletnich nie przewiduje się ferii szkolnych.

Ustala się następujące terminy przerw w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych:         1) zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia do dnia 2 stycznia albo od dnia 22 grudnia do dnia 2 stycznia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek;         2) wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w pierwszy wtorek po świętach;         3) letnia przerwa rozpoczynająca się w dniu następującym po dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno- -wychowawczych i kończąca się w dniu poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego.

Dla wychowanków przebywających w okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych i w schroniskach dla nieletnich, w dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, szkoła organizuje zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, w szczególności:         1) zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów;         2) zajęcia sportowe, turystyczne i krajoznawcze;         3) zajęcia zwiększające szanse edukacyjne;         4) zajęcia w warsztatach szkolnych;         5) prace społecznie użyteczne;         6) zajęcia w ramach wolontariatu.

Wychowankowi umieszczonemu w izbie adaptacyjnej w okręgowym ośrodku wychowawczym, zakładzie po- prawczym i w schronisku dla nieletnich szkoła zapewnia udział w zajęciach dydaktyczno-wychowawczych organizowa- nych dla wychowanków, a w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa – w zajęciach indywidualnych, według ustalonego tygodniowego rozkładu zajęć.

W Dniu Edukacji Narodowej organizuje się dla wychowanków zajęcia, o których mowa w § 5.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 września 2022 r. Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro