w sprawie legitymacji służbowej żołnierzy zawodowych (DU/2022/1345)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) wzór legitymacji służbowej, zwanej dalej „legitymacją”, sposób dokonywania wpisów w legitymacji i postępowania z legitymacją, a także organy właściwe do jej wydawania;         2) sposób postępowania przy wydawaniu legitymacji, a także warunki i tryb jej wymiany, zwrotu oraz unieważniania.

    1. W legitymacji zamieszcza się wizerunek orła według wzoru ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, na- zwę własną Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, nazwę legitymacji, znak graficzny utworzony z liter „SZRP”, serię i numer, informację o sposobie postępowania w przypadku znalezienia zagubionej legitymacji, elementy zabezpieczeń oraz dane, o których mowa w art. 224 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej „ustawą”.     2. Wzór legitymacji jest określony w załączniku do rozporządzenia.

    1. Legitymacje wydają:         1) dyrektorzy (szefowie) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej – żołnierzom zawodowym wyzna- czonym na stanowiska służbowe w tych komórkach;         2) kierownik komórki organizacyjnej właściwej do spraw kadr:             a) dowódcom jednostek wojskowych, którzy podlegają bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej,             b) żołnierzom zawodowym wyznaczonym do pełnienia służby w instytucjach krajowych, o których mowa w art. 209 ust. 1 pkt 1 ustawy;         3) dowódcy jednostek wojskowych – żołnierzom zawodowym pełniącym zawodową służbę wojskową w jednostkach podległych tym dowódcom;         4) bezpośredni przełożeni – dowódcom jednostek wojskowych, z wyjątkiem dowódców wymienionych w pkt 2 lit. a;         5) Szef Służby Wywiadu Wojskowego i Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego – żołnierzom zawodowym wyznaczo- nym na stanowiska służbowe w tych służbach.     2. Przy wydawaniu legitymacji żołnierzowi powołanemu do zawodowej służby wojskowej odbiera się posiadaną przez niego książeczkę wojskową i przesyła się ją do szefa wojskowego centrum rekrutacji właściwego ze względu na adres za- meldowania żołnierza na pobyt stały lub pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące.     3. Legitymacja podlega ewidencjonowaniu przez Biuro Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego oraz organ właściwy do wydania legitymacji.

    1. Najpóźniej w dniu objęcia przez żołnierza zawodowego obowiązków na stanowisku służbowym lub niezwłocz- nie, w przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 2, organ właściwy do wydania legitymacji sporządza wniosek o jej wykona- nie i przesyła go w postaci elektronicznej, za pomocą systemu informatycznego, w którym jest prowadzona ewidencja woj- skowa, do Biura Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego, a w przypadku braku takiej możliwości – w postaci papierowej.     2. Organ właściwy do wydania legitymacji po otrzymaniu legitymacji z Biura Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego oraz weryfikacji poprawności danych wydaje ją żołnierzowi zawodowemu.

    1. Wpisów w legitymacji dokonuje Biuro Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego na wniosek organu właściwego do wydania legitymacji.     2. Podstawę do dokonywania wpisów w legitymacji stanowią dane zawarte w ewidencji wojskowej, o której mowa w art. 69 ustawy.

    1. Legitymacja podlega wymianie w przypadku:         1) zmiany informacji wpisanych do legitymacji, z wyłączeniem zmiany związanej z przeniesieniem żołnierza do dyspo- zycji, lub zmiany informacji, która dotyczy wyznaczenia żołnierza do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa;         2) uszkodzenia legitymacji przez naruszenie jej warstwy graficznej, które podważa wiarygodność legitymacji lub utrudnia identyfikację jej posiadacza, albo zniszczenia legitymacji;         3) upływu terminu ważności legitymacji.     2. W razie utraty legitymacji żołnierzowi zawodowemu wydaje się nową legitymację.

    1. Unieważnieniu podlega:         1) legitymacja:             a) w związku ze zwolnieniem żołnierza z zawodowej służby wojskowej,             b) w przypadku śmierci żołnierza,             c) w przypadku uznania żołnierza za zmarłego,             d) w przypadku zaginięcia żołnierza,             e) żołnierza, któremu wydano nową legitymację;         2) legitymacja utracona przez żołnierza, a następnie odnaleziona;         3) blankiet legitymacji, który nie nadaje się do wykorzystania z powodu omyłek popełnionych przy jego wypełnianiu lub z powodu innych uszkodzeń oraz stwierdzonych wad produkcyjnych.     2. Unieważnienia dokonuje organ właściwy do wydania legitymacji przez przecięcie lub przedziurkowanie legitymacji w taki sposób, aby uszkodzeniu uległa fotografia wraz ze znakiem holograficznym. Unieważnienie legitymacji podlega ewidencjonowaniu przez Biuro Ewidencji Osobowej Wojska Polskiego oraz organ właściwy do wydania legitymacji.

    1. Legitymacja podlega zwrotowi, w przypadkach określonych w § 7 ust. 1 pkt 1 i 2, w celu jej unieważnienia lub zniszczenia.     2. Dowódca jednostki pozostawia unieważnioną legitymację:         1) żołnierzowi zawodowemu;         2) najbliższemu członkowi rodziny zmarłego żołnierza zawodowego – na pisemny wniosek tego członka rodziny.     3. Legitymację odbiera, dokonuje jej unieważnienia i wyraża zgodę na jej pozostawienie dowódca jednostki.     4. Uprawnienia, o których mowa w ust. 3, przysługują szefom Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego w stosunku do podległych im żołnierzy zawodowych.     5. W przypadku gdy najbliższy członek rodziny nie złoży wniosku o pozostawienie unieważnionej legitymacji zmarłego żołnierza zawodowego, dowódca jednostki wojskowej dokonuje jej zniszczenia.

    1. Legitymacji nie odstępuje się innej osobie ani nie przesyła w obrocie krajowym i zagranicznym.     2. Osoby nieuprawnione nie mogą dokonywać żadnych wpisów ani poprawek w legitymacji.

    1. Żołnierz zawodowy nosi przy sobie legitymację w czasie wykonywania obowiązków służbowych, dba o należyty stan legitymacji oraz chroni ją przed utratą lub zniszczeniem.     2. W razie utraty legitymacji żołnierz zawodowy niezwłocznie składa drogą służbową meldunek dowódcy jednostki.     3. W przypadku odzyskania utraconej legitymacji żołnierz zawodowy zwraca legitymację dowódcy jednostki i podaje w meldunku okoliczności jej odzyskania.

    1. Organy, o których mowa w § 3, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia dokonują wpisu w legitymacjach w zakresie wskazania ich ważności zgodnie z art. 803 ust. 2 ustawy.     2. Legitymację wydaną na podstawie przepisów dotychczasowych, która została wymieniona lub unieważniona, wykreśla się z ewidencji, dziurkuje grzbiet legitymacji w dwóch miejscach oraz pozostawia ją żołnierzowi.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.1) Minister Obrony Narodowej: z up. W. Skurkiewicz         1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 marca 2010 r. w sprawie woj- skowych dokumentów osobistych żołnierzy zawodowych (Dz. U. poz. 343 oraz z 2022 r. poz. 76), które w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r.

Załączniki

Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

..................) Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 czerwca 2022 r. (poz. 1345) WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ ŻOŁNIERZA ZAWODOWEGO WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ ŻOŁNIERZA ZAWODOWEGO Awers Awers – 2 – RewerRsewers Opis:         1) legitymacja służbowa żołnierza zawodowego ma formę karty identyfikacyjnej formatu ID-1 o wymiarach 85,60 mm × 53,98 mm, która jest wykonana z poliwęglanu i spersonalizowana metodą grawerowania laserowego;         2) awers:             a) w lewym górnym rogu legitymacji znajduje się wizerunek orła według wzoru ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a obok niego – napis „Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej” wykonany białą farbą z zielonym konturem, w technice druku offsetowego,             b) poniżej jest napis „Legitymacja Żołnierza Zawodowego Military ID Card” wykonany czarną farbą, w technice druku offsetowego,             c) po lewej stronie znajduje się prostokątne, białe pole przeznaczone na wizerunek twarzy żołnierza zawodowego; wizerunek twarzy żołnierza powinien być sporządzony na podstawie zdjęcia: Opis:         1) legitymacja służbowa żołnierza zawodowego ma formę karty identyfikacyjnej formatu ID-1 o wymiarach 85,60 mm × 53,98 mm, która jest wykonana z poliwęglanu i spersonalizowana metodą grawerowania laserowego;         2) awers:             a) w lewym górnym rogu legitymacji znajduje się wizerunek orła według wzoru ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a obok niego – napis „Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej” wykonany białą farbą z zielonym konturem, w technice druku offsetowego,             b) poniżej jest napis „Legitymacja Żołnierza Zawodowego Military ID Card” wykonany czarną farbą, w technice druku offsetowego,             c) po lewej stronie znajduje się prostokątne, białe pole przeznaczone na wizerunek twarzy żołnierza zawodowego; wizerunek twarzy żołnierza powinien być sporządzony na podstawie zdjęcia: – o dobrej ostrości, nie starszego niż 10 lat, – wykonanego na jednolitym, jasnym tle, – z równomiernym oświetleniem, – odwzorowującego naturalny kolor skóry, – obejmującego postać od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, – pokazującego wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, – z widocznymi brwiami, – przedstawiającego osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, – o wymiarach 35 mm × 45 mm lub na podstawie pliku zawierającego fotografię w proporcjach 35 × 45, o rozdzielczości co najmniej 492 × 633 pik- sele i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB,             d) obok wizerunku żołnierza znajdują się czarne napisy wykonane w technice druku offsetowego: – „STOPIEŃ WOJSKOWY / RANK”, – „NAZWISKO / SURNAME”, – „IMIONA / GIVEN NAMES”, – „DATA URODZENIA / DATE OF BIRTH”,             e) w prawym dolnym rogu legitymacji znajduje się pole do umieszczenia powtórzonego wizerunku twarzy żołnierza wraz z rokiem ważności legitymacji,             f) zastosowano elementy zabezpieczające: – dwukolorowe tło giloszowe w technice druku irysowego, – element optycznie zmienny – MLI, – element optycznie zmienny w obszarze zdjęcia, – elementy wykonane farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym, – linie giloszowe, – mikrodruki, – tłoczenia powierzchni;         3) rewers:             a) na samej górze znajduje się czarny, wyśrodkowany napis wykonany w technice druku offsetowego „W PRZYPADKU ZNALEZIENIA LEGITYMACJI NALEŻY ZWRÓCIĆ JĄ DO NAJBLIŻSZEJ JEDNOSTKI WOJSKOWEJ LUB POLICJI / IF FOUND, PLEASE RETURN TO THE NEAREST MILITARY UNIT OR POLICE STATION.”,             b) poniżej, w prawym górnym rogu legitymacji, jest znak graficzny utworzony z liter „SZRP”, wykonany farbą optycznie zmienną,             c) po lewej stronie legitymacji znajdują się czarne napisy: – „NUMER PESEL / PERSONAL NUMBER”, – „PŁEĆ / SEX”,             d) po prawej stronie legitymacji znajdują się czarne napisy – w kolejności: – „DATA WYDANIA / DATE OF ISSUE”, – „SERIA I NUMER / SERIAL NUMBER”, – „DATA WAŻNOŚCI / EXPIRATION DATE”,             e) na dole legitymacji, w lewym dolnym rogu, jest czarny napis „JEDNOSTKA WOJSKOWA / MILITARY UNIT”,             f) w tło legitymacji jest wkomponowany element graficzny zawierający napisy „WP” i „WOJSKO POLSKIE”,             g) zastosowano elementy zabezpieczające: – dwukolorowe tło giloszowe w technice druku irysowego, – element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, – elementy wykonane farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym, – linie giloszowe, – mikrodruki, – oznaczenie indywidualne.