t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) tryb odwoływania się od orzeczeń psychologicznych; 2) zakres badań psychologicznych wykonywanych w procesie wydawania orzeczeń psychologicznych; 3) tryb kontroli wykonywania i dokumentowania badań psychologicznych oraz wydawania orzeczeń psychologicznych; 4) sposób postępowania z dokumentacją związaną z badaniami psychologicznymi; 5) wzór orzeczenia psychologicznego, z wyjątkiem wzoru orzeczenia dotyczącego badań kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących pracę na stanowisku kierowcy, zwanego dalej „orze- czeniem psychologicznym”.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: 1) podmiocie zlecającym – należy przez to rozumieć szefa wojskowego centrum rekrutacji; 2) podmiocie kierującym – należy przez to rozumieć dowódcę jednostki wojskowej; 3) dokumentacji badań psychologicznych – należy przez to rozumieć: a) dokumentację indywidualną, którą stanowią: – skierowanie na badanie psychologiczne, – karta badania psychologicznego wraz z formularzami i kwestionariuszami testów psychologicznych wypeł- nionymi w trakcie badania, które są jej integralną częścią, – orzeczenie psychologiczne, – odwołanie od orzeczenia psychologicznego, w przypadku jego wniesienia, b) dokumentację zbiorczą, którą stanowi rejestr osób badanych; 4) osobie upoważnionej do wglądu do dokumentacji psychologicznej – należy przez to rozumieć psychologa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub wojskowego centrum rekrutacji wyznaczonych do kontroli dokumentacji psy- chologicznej; 5) podmiocie kontrolującym wykonywanie i dokumentowanie badań psychologicznych oraz wydawanie orzeczeń psy- chologicznych – należy przez to rozumieć Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, zwanym dalej „podmiotem kon- trolującym”.
Osobę powoływaną do czynnej służby wojskowej poddaje się badaniom psychologicznym wykonywanym w woj- skowym centrum rekrutacji, zwanym dalej „WCR”.
Badania psychologiczne wykonywane w procesie wydawania orzeczeń psychologicznych obejmują: 1) wywiad psychologiczny; 2) diagnostyczne badanie psychologiczne, w tym: a) ocenę sprawności intelektualnej, b) diagnostykę cech osobowości, w tym: ocenę poziomu dojrzałości emocjonalnej i społecznej, ocenę sprawności funkcjonowania w sytuacjach trudnych i stresowych, ocenę sposobu działania i podejmowania decyzji w sytua- cjach zagrożenia, c) diagnostykę sprawności psychomotorycznej.
1. Psycholog na podstawie wyników badania wydaje orzeczenie psychologiczne stwierdzające istnienie lub brak przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej. 2. Orzeczenie psychologiczne jest wydawane na piśmie, w postaci papierowej lub elektronicznej. 3. W przypadku orzeczenia psychologicznego wydanego na piśmie w postaci papierowej: 1) oryginał otrzymuje osoba powoływana do czynnej służby wojskowej, o której mowa w art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny; 2) jedną kopię otrzymuje podmiot zlecający badanie psychologiczne; 3) drugą kopię otrzymuje podmiot kierujący na badanie psychologiczne. 4. Orzeczenie psychologiczne wydane na piśmie w postaci elektronicznej przesyła się na odbiorczą skrzynkę elektro- niczną: 1) osoby powoływanej do czynnej służby wojskowej; 2) podmiotu zlecającego badanie psychologiczne; 3) podmiotu kierującego na badanie psychologiczne. 5. Osoba powoływana do czynnej służby wojskowej potwierdza, że odebrała orzeczenie psychologiczne wydane w po- staci papierowej, na egzemplarzu orzeczenia pozostającym w aktach WCR, w którym przeprowadzono badanie psycholo- giczne. 6. Za doręczenie orzeczenia psychologicznego, o którym mowa w ust. 4, w formie elektronicznej uważa się fakt wysła- nia go na adres odbiorczej skrzynki elektronicznej wskazany przez osobę powoływaną do czynnej służby wojskowej. 7. Wzór orzeczenia psychologicznego jest określony w załączniku do rozporządzenia.
1. Osoba powoływana do czynnej służby wojskowej, podmiot zlecający albo podmiot kierujący mogą wnieść do szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, zwanego dalej „szefem CWCR”, odwołanie od orzeczenia psycholo- gicznego – na piśmie, w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia. Osoba powoły- wana do czynnej służby wojskowej lub podmiot kierujący wnoszą odwołanie za pośrednictwem WCR, który wydał to orzeczenie psychologiczne. 2. Szef WCR przekazuje odwołanie wraz z kopią indywidualnej dokumentacji psychologicznej do szefa CWCR w ter- minie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Oryginał indywidualnej dokumentacji psychologicznej jest przechowywany w WCR, który wydał przedmiotowe orzeczenie psychologiczne. 3. Orzeczenie psychologiczne wydaje szef CWCR w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia badania w trybie odwo- ławczym, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia odwołania. 4. Badanie psychologiczne wykonywane w procesie wydawania orzeczeń psychologicznych w trybie odwoławczym obejmuje: 1) przeprowadzenie komisyjnego badania przez co najmniej dwóch psychologów w Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji; 2) analizę kopii indywidualnej dokumentacji psychologicznej. 5. Orzeczenie psychologiczne jest ostateczne: 1) jeżeli zostało wydane zgodnie z § 5 ust. 1 i jeżeli osoba powoływana do czynnej służby wojskowej, podmiot zlecający badanie psychologiczne albo podmiot kierujący na to badanie nie wniosły w terminie 14 dni od dnia doręczenia orze- czenia odwołania od jego treści; 2) jeżeli zostało wydane w trybie odwołania.
Kontrolę nad wykonywaniem i dokumentowaniem badań psychologicznych oraz wydawaniem orzeczeń psycholo- gicznych w WCR przeprowadzają psychologowie podmiotu kontrolującego.
1. Podmiot kontrolujący 3 dni przed dniem przystąpienia do czynności kontrolnych powiadamia szefa kontrolowa- nego WCR o przedmiocie, zakresie i czasie trwania kontroli. 2. Kontrolę przeprowadza psycholog posiadający pisemne upoważnienie podmiotu kontrolującego.
1. Wyniki przeprowadzonej kontroli podmiot kontrolujący przedstawia kontrolowanemu szefowi WCR w protokole kontroli. 2. Protokół kontroli zawiera opis stanu faktycznego, stwierdzonych nieprawidłowości oraz wnioski i zalecenia pokon- trolne, jeżeli zostały wydane. 3. Protokół kontroli podpisuje psycholog podmiotu kontrolującego, o którym mowa w § 8 ust. 2, oraz szef kontrolowa- nego WCR. 4. Po podpisaniu protokołu kontroli szef kontrolowanego WCR w terminie 7 dni może złożyć do podmiotu kontrolują- cego zastrzeżenia do wyników przeprowadzonej kontroli – na piśmie, w postaci papierowej lub elektronicznej.
1. Dokumentację badań psychologicznych przechowuje się w warunkach organizacyjnych i technicznych unie- możliwiających dostęp osób nieupoważnionych oraz zapewniających jej ochronę przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zagubieniem. 2. Dokumentację badań psychologicznych przechowuje się w WCR przez okres 20 lat, licząc od dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu. Po upływie tego okresu dokumenty podlegają komisyjnemu znisz- czeniu. 3. W przypadku niszczenia dokumentacji badań psychologicznych sporządza się protokół zawierający: 1) wykaz numerów ewidencyjnych niszczonych kart badań psychologicznych oraz imiona i nazwiska osób, których te karty dotyczą; 2) listę osób wchodzących w skład komisji, która odpowiada za zniszczenie dokumentacji badań psychologicznych, wraz z podpisami tych osób. 4. Protokoły zniszczenia przechowuje się w WCR przez okres 5 lat, licząc od dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym dokonano zniszczenia. 5. W przypadku gdy WCR trwale zaprzestaje działalności, dokumentacja badań psychologicznych jest przekazywana do następcy prawnego lub do właściwego państwowego archiwum wyodrębnionego dla organów i jednostek organizacyj- nych podległych Ministrowi Obrony Narodowej i przez niego nadzorowanych, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.1) Minister Obrony Narodowej: z up. W. Skurkiewicz 1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem: 1) Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lutego 2015 r. w sprawie badań psychologicznych osób zgłaszających chęć pełnienia za- wodowej służby wojskowej (Dz. U. poz. 245), które w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r.; 2) Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 kwietnia 2016 r. w sprawie badań psychologicznych osób powoływanych do czynnej służby wojskowej (Dz. U. poz. 632), które zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Załącznik do rozporządzenia ZMałąicnzinsiktr dao Orozbproorznąydz eNnZiaaar Mołądincoizswtnraie kOj b rony do rozporządzeniza Nd Mnario iand o i5w s temrj a za Odjan bi a2r 50o m2n2yaj arN 2. 0 a(2pr2 oo r dz. o(.p w…oz e. )j1 0 04) z dnia 5 maja 2022 r. (poz. …) WZÓR WZÓR WZÓR ..................................................................... ………………………… . . . . . (.p..i.e..c.z..ę.ć. .W...o..j.s.k..o..w..e.g..o.. .C..e.n..t.r.u..m.. .R..e..k.r..u.t.a..c.j.i.). ...... … … (m…ie…jsc…ow…ość…, d…ata…) … (pieczęć Wojskowego Centrum Rekrutacji) (miejscowość, data) ORZECZENIE PSYCHOLOGICZNE, Z WYJĄTKIEM ORZECZENIA DOOTRYZCEZCĄZCENEGIEO P BSAYDCAHŃO LKOIEGRICOZWNCEÓ, ZW W I YOJSĄÓTBK UIEBMIE GOARJZĄECCYZCEHN ISAI Ę O UDPORTAYWCZNĄIECNEIGAO D BOA KDIAEŃR OKWIEARNOIWA CPOÓJWA ZI DOASÓMBI OUBRIAEZG WAJYĄKCOYNCUHJ ĄSICĘY OC H UPRAWNIENPIRAA DCOĘ KNIAE RSTOAWNAONWIAIS PKOUJ AKZIEDRAOMWI COYR,A NZR W ...Y...K...O. NUJĄCYCH PRACĘ NA STANOWISKU KIEROWCY, nr .......... Na podstawie wyników przeprowadzonych badań psychologicznych wykonanych nNaa p odpsotdaswtaiew aiert . 6w2 yunsti.k 2ó wlu b aprrtz. e8p8r ouwsta. d1z, olunby cahr t. 1b2a6d auńst . 1p*) s yucsthaowloyg zic dznniyac 1h1 mwayrckao n2a0n2y2c rh. on ao bproodnsitea wOijec zayrtz.n 6y2 ( uDszt.. U2 .l upbo za.r t6. 5858 iu 9s7t.4 1) , lub art. 126 ust. 1*) ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655) u Pana/Pani .................................................................................................................................., u Pana/Pani ............................................(.i.m...i.ę. .i. .n.a..z.w...i.s.k..o.).. .............................................................., (imię i nazwisko) nr PESEL ....................................................................................................................................., nr PESEL ....................................................................................................................................., zam. .............................................................................................................................................. zam. ..........................(..k.o..d.. p..o..c.z..t.o.w...y.,. .m...ie..j.s.c..o.w...o.ś..ć.,. .u.l.i.c..a.,. .n..r. .d.o..m...u.,. .n.r.. m...i.e.s..z.k..a.n..i.a..). .................................. (kod pocztowy, miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania) stwierdzam: stwierdzam: 1) brak przeciwwskazań psychologicznych do pełnienia czynnej służby wojskowej 1) bnraa k stparnzoewciiwskwus kawzayńm agpasjyącchyomlo gisczzcnzyecghó lndyoc h pepłnreiednyisap ozcyzycnjin ejp sysłcuhżobfyi zywczonjsykcohw e/j dnoa dasltsazneogwo ipsekłun ienwiay mczaygnanjąecj ysmłu żbysz wczoejgskóolnwyecjh*) ; predyspozycji psychofizycznych / do dalszego pełnienia czynnej służby wojskowej*); 2) istnienie przeciwwskazań psychologicznych do pełnienia czynnej służby wojskowej 2) insatn iesntiaen opwrizsekcuiw wwskyamzaagńa jąpcsyymch oloszgciczzengyóclnhy cdho pperłendiyesnpiao zycczyjin nepj syscłuhżobfiyz ywczonjyskcohw e/j dnoa dasltsazneogwo ipsekłun ienwiay mczaygnanjeąjc ysłmuż bys zwczoejsgkóolnwyecjh*) .*) p redyspozycji psychofizycznych / do dalszego pełnienia czynnej służby wojskowej*).*) ....................................................................................................................................................... ..............(.o..k.r.e..ś.l.i.ć.. s..t.a.n..o.w...i.s.k..o./.f.u..n..k.c..j.ę.,. .j.e.ż..e.l.i. .w..y..m...a.g..a. .s.z..c.z..e.g..ó..l.n.y..c.h.. .p..r.e.d..y.s..p.o..z..y.c..j.i. p..s.y..c..h.o..f.i.z.y..c.z..n..y.c..h.).. ............. (określić stanowisko/funkcję, jeżeli wymaga szczególnych predyspozycji psychofizycznych) ......................................................................... ....... . . . . . . . . . .(.p..o..d.p..i.s. .i. .p.i.e..c.z..ę.ć.. .p.s..y.c..h.o..l.o..g.a..). ................ POUCZENIE**) (podpis i pieczęć psychologa) O POd Uor Cze Zc Eze Nn Iia E p**s)y chologicznego przysługuje odwołanie do ...................................................................................... z siedzibą w ............................................................. za pośrednictwem WCR, który wydał orzeczenie Od orzeczenia psychologicznego przysługuje odwołanie do psychologiczne, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia. ...................................................................................... z siedzibą w ............................................................. za pośrednictwem WCR, który wydał orzeczenie _p_s_y_c_h_o__lo__g_i_c_z_n_e_,_ w__ _t_e_rm inie 14 dni od dnia jego doręczenia. * ) Niewłaściwe skreślić. *_*_) _P_o_u_c_z_e_n__ie_ _n_i_e_ d_o_t_y_c_z_y orzeczenia wydanego w trybie odwoławczym, które jest ostateczne. *) Niewłaściwe skreślić. **) Pouczenie nie dotyczy orzeczenia wydanego w trybie odwoławczym, które jest ostateczne.