w sprawie metody zapobiegania zakażeniu lub chorobie zakaźnej stanowiącej szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy (DU/2022/681)

t.j.

status: obowiązujący

    1. Wprowadza się metodę zapobiegania zakażeniu lub chorobie zakaźnej stanowiącej szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy polegającą na przeprowadzaniu szczepień ochronnych przeciw:         1) błonicy,         2) krztuścowi,         3) odrze,         4) ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis),         5) wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – zwanych dalej „szczepieniami akcyjnymi”.     2. Szczepieniami akcyjnymi są objęte osoby, bez względu na ich wiek, które na podstawie:         1) dochodzenia epidemiologicznego związanego z wystąpieniem zakażenia lub zachorowania z uwzględnieniem statusu szczepienia przeciw chorobie, o której mowa w ust. 1, albo jej podejrzenia lub         2) ogólnej oceny ryzyka epidemiologicznego – zostały zidentyfikowane jako szczególnie zagrożone zakażeniem lub zachorowaniem na choroby zakaźne, o których mowa w ust. 1.     3. Szczepienia akcyjne są przeprowadzane w zakresie i terminach określonych przez Głównego Inspektora Sanitarne- go na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 195 oraz z 2022 r. poz. 655).

Szczepienia akcyjne są przeprowadzane z użyciem szczepionek:         1) znajdujących się w rezerwie szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, o której mowa w art. 18a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,         2) otrzymanych od innych państw lub organizacji międzynarodowych – zwanych dalej „rezerwą szczepionek”.         1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).

    1. W przypadku wystąpienia zagrożenia dla zdrowia publicznego związanego z szerzeniem się zakażenia lub cho- roby zakaźnej, o których mowa w § 1 ust. 1, właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny:         1) przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne lub dokonuje oceny ryzyka epidemiologicznego, następnie – w przypadku potrzeby – ustala zapotrzebowanie na szczepionki z uwzględnieniem liczby osób, które powinny zostać objęte szcze- pieniem akcyjnym;         2) niezwłocznie informuje państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego o planowanym przeprowadzeniu szczepień akcyjnych, w tym przekazuje mu informację o sytuacji epidemiologicznej, wynikach przeprowadzonego dochodzenia epidemiologicznego lub oceny ryzyka stanowiących przesłanki uzasadnia- jące realizację szczepień akcyjnych oraz oszacowanej na tej podstawie liczbie przeznaczonych do użycia szczepionek.     2. Jednostka podległa ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, właściwa w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia, na podstawie jednostkowych danych medycznych zawartych w dokumentacji medycznej, o której mowa w § 5, sporządza i przekazuje Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu raporty liczbowe zawierające w szczególności infor- macje o liczbie zaszczepionych osób oraz szczepionek podanych w ramach szczepień akcyjnych. Główny Inspektor Sani- tarny określa zakres danych i terminy sporządzania raportów liczbowych niezbędnych do sprawowania efektywnego nad- zoru nad realizacją szczepień akcyjnych.     3. Na podstawie informacji uzyskanych od podmiotów, o których mowa w ust. 1 i 2, Główny Inspektor Sanitarny wy- stępuje do ministra właściwego do spraw zdrowia o zwolnienie kolejnych dawek z rezerwy szczepionek, wskazując ich rodzaj i ilość.

    1. Nadzór nad prowadzeniem szczepień akcyjnych sprawuje państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce ich wykonywania.     2. Szczepienia akcyjne są wykonywane w gabinetach diagnostyczno-zabiegowych, a także w pomieszczeniach speł- niających wymagania higieniczno-sanitarne do wykonywania szczepień na terenie ośrodków dla cudzoziemców lub innych obiektów, wskazanych przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na miejsce wyko- nywania szczepień.

Dokumentowanie kwalifikacji do szczepienia i dokumentowanie przeprowadzenia szczepienia odbywa się w Karcie Szczepień określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pa- cjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 849 oraz z 2022 r. poz. 64) prowadzonej w postaci elektronicznej w systemie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 666 i 1292 oraz z 2022 r. poz. 655).

Przy przeprowadzaniu szczepień akcyjnych stosuje się przepisy dotyczące zgłaszania i leczenia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Minister Zdrowia: A. Niedzielski