t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) szczegółowe warunki i tryb przyznawania dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie rent wyrównawczych, zwanej dalej „dotacją”; 2) tryb rozliczania dotacji; 3) szczegółowe warunki powodujące czasowe wstrzymanie wypłaty przyznanej dotacji.
1. Dotację przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa górniczego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, zwanego dalej „przedsiębiorstwem”, ubiegającego się o dotację. 2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera: 1) oznaczenie przedsiębiorstwa; 2) liczbę osób uprawnionych do otrzymania renty wyrównawczej; 3) wysokość środków koniecznych do sfinansowania rent wyrównawczych.
1. Dotacja przyznana przez ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin jest przekazywana w tran- szach, na rachunek bankowy specjalnie wyodrębniony przez przedsiębiorstwo w tym celu. 2. Podstawę do przekazania transzy dotacji stanowi przedłożenie przez przedsiębiorstwo: 1) wniosku o wypłacenie transzy dotacji, który zawiera informacje o: a) liczbie osób uprawnionych do otrzymania renty wyrównawczej, b) wysokości środków koniecznych do sfinansowania rent wyrównawczych; 2) rozliczenia, o którym mowa w § 4 ust. 2, zwanego dalej „rozliczeniem miesięcznym”. 3. Obowiązek przedłożenia rozliczenia miesięcznego nie dotyczy transzy dotacji wnioskowanej po raz pierwszy i drugi. 1) Minister Aktywów Państwowych kieruje działem administracji rządowej – gospodarka złożami kopalin, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Państwowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 943).
1. Przedsiębiorstwo, które otrzymało dotację, składa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki złożami kopalin, w terminach określonych w § 5, rozliczenia miesięczne i rozliczenie roczne z wykorzystania dotacji. 2. Rozliczenie miesięczne zawiera: 1) rozliczenie kwot wypłaconych na finansowanie rent wyrównawczych za dany miesiąc i narastająco; 2) informację o liczbie osób, którym wypłacono renty wyrównawcze. 3. Rozliczenie roczne zawiera informacje, o których mowa w ust. 2, za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.
1. Rozliczenia miesięczne i rozliczenie roczne z wykorzystania dotacji są składane w terminach: 1) do 15. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni – rozliczenie miesięczne za miesiące od stycznia do listopada rozliczanego roku; 2) do dnia 15 stycznia roku następującego po rozliczanym roku – rozliczenie miesięczne za grudzień; 3) do dnia 5 lutego roku następującego po rozliczanym roku – rozliczenie roczne. 2. Jeżeli termin złożenia rozliczenia przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa pierwszego dnia roboczego po terminie, o którym mowa w ust. 1.
Dotacja udzielona z budżetu państwa w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlega zwrotowi w terminie 5 dni po zakończeniu roku.
Czasowe wstrzymanie dotacji następuje w przypadku, gdy przedsiębiorstwo nie przedłoży ministrowi właściwemu do spraw gospodarki złożami kopalin rozliczenia miesięcznego, w wyznaczonym terminie i trwa do czasu jego przedłożenia.
Do dotacji wypłaconej w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2) Minister Aktywów Państwowych: J. Sasin 2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Energii z dnia 27 czerwca 2016 r. w sprawie dotacji budżetowej przeznaczonej na finansowanie ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz rent wyrównawczych (Dz. U. poz. 931), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 1 października 2021 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2071).