t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa sposób zamieszczania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, zwanym dalej „Reje- strem”, sposób przetwarzania i ujawniania danych zawartych w Rejestrze, a także tryb i sposób przetwarzania oraz przeka- zywania danych zgromadzonych w Rejestrze do badań naukowych oraz do celów statystycznych.
1. Dane, o których mowa w art. 5 i art. 6 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, zwanej dalej „ustawą”, są zamieszczane w Rejestrze automatycznie przez system teleinformatyczny obsługujący postępo- wanie sądowe, zwany dalej „Systemem teleinformatycznym”, jednocześnie z dokonaniem obwieszczenia albo dokonaniem innej czynności, z którą ustawa wiąże skutek ujawnienia w Rejestrze. 2. Dane, o których mowa w art. 7 i art. 8 ustawy, zamieszcza, zmienia lub usuwa w Rejestrze uprawniony organ z wykorzystaniem Systemu teleinformatycznego lub bezpośrednio przez system teleinformatyczny organu uprawnionego do zamieszczania tych danych.
1. W Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości można zapoznać się z danymi ujawnionymi w Rejestrze. 2. Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Rejestrze, o których mowa w art. 5–7 ustawy, w odniesieniu do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jest numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewi- dencji Ludności (PESEL), numer identyfikacji podatkowej (NIP) albo sygnatura akt sprawy. 3. Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Rejestrze, o których mowa w art. 5–7 ustawy, w odniesieniu do osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, jest imię i nazwisko, firma, numer PESEL, NIP albo sygnatura akt sprawy. 4. Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Rejestrze, o których mowa w art. 5–7 ustawy, w odniesieniu do podmiotów niebędących osobami fizycznymi jest nazwa lub firma, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), NIP albo sygnatura akt sprawy. 5. Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Rejestrze, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 23 ustawy, są kryte- ria wymienione w ust. 2, 3 albo 4 oraz typ składnika masy upadłości, część opisu bądź nazwy składnika masy upadłości, wartość oszacowania, status składnika masy upadłości, numer składnika masy upadłości ze spisu inwentarza, a także wska- zanie podmiotu pełniącego funkcję syndyka masy upadłości. 6. Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Rejestrze, o których mowa w art. 8 ustawy, jest numer PESEL. 7. W przypadku braku numeru PESEL kryterium wyszukiwania jest numer paszportu i oznaczenie państwa wystawia- jącego paszport albo numer karty pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfika- cji podatkowej. 8. W przypadku braku numeru KRS kryterium wyszukiwania jest numer w zagranicznym rejestrze albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej.
Obwieszczeń w Rejestrze dokonuje się za pośrednictwem Systemu teleinformatycznego.
1. Dane, których ujawniania zaprzestano, przekazuje się do celów statystycznych komórce organizacyjnej Mini- sterstwa Sprawiedliwości, która wykonuje zadania z zakresu statystyki publicznej związane z działalnością Ministra Spra- wiedliwości w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 955 i 1641). 2. Dane są przekazywane do opracowania komórce organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, po dokonaniu kontroli kompletności i jakości danych, w postaci dokumentu elektronicznego zapisanego na elektronicznym nośniku danych.
1. Minister Sprawiedliwości przekazuje dane, których ujawniania zaprzestano, do badań naukowych ‒ na wnio- sek, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku. 2. Wniosek o przekazanie danych do badań naukowych zawiera: 1) zwięzły opis celów badawczych oraz programu badań; 2) zakres żądanych danych wraz z uzasadnieniem; 3) informacje umożliwiające wyszukanie żądanych danych w zbiorze. 3. Odmowa udostępnienia danych, o których mowa w ust. 1, wymaga uzasadnienia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2021 r. Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro