w sprawie szczegółowych wymagań, jakie mają być spełnione, aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie rejestru (DU/2021/1971)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania, jakie mają być spełnione, aby uzyskać zezwolenie na prowa- dzenie rejestru, w tym:         1) warunki i sposób prowadzenia rejestru zapewniający właściwe zabezpieczenie i ochronę danych gromadzonych w rejestrze, dostęp do informacji i danych o wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt w zakresie niezbędnym do realizacji programu krzyżowania;         2) minimalną liczebność pogłowia zwierząt niezbędną do prowadzenia rejestru – w przypadku bydła, koni, owiec, alpak, kóz, jeleniowatych, jedwabników morwowych, pszczół oraz stad drobiu i zwierząt futerkowych.

    1. Związek hodowców lub inny podmiot ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie rejestru:         1) zapewnia:             a) prowadzenie rejestru w postaci papierowej – książki lub kartoteki – lub w postaci elektronicznej,             b) zabezpieczenie i ochronę danych zawartych w rejestrze i innych dokumentach hodowlanych przed ich utratą,             c) sporządzanie, co najmniej raz na 12 miesięcy, na informatycznych nośnikach danych, kopii bezpieczeństwa wpisów, zmian i uzupełnień wpisów w rejestrze, dokonanych w danym roku – w przypadku prowadzenia rejestru wyłącznie w postaci elektronicznej,             d) przechowywanie, przez co najmniej 10 lat, rejestru prowadzonego w postaci papierowej lub kopii bezpieczeństwa, o której mowa w lit. c, na informatycznych nośnikach danych,             e) sprawdzanie informacji niezbędnych do wystawiania dokumentów hodowlanych, w szczególności dotyczących pochodzenia zwierząt,             f) prowadzenie rejestru przez osobę posiadającą co najmniej średnie wykształcenie;         2) powinien mieć dostęp do informacji i danych o wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt, która została oszacowa- na w wyniku przeprowadzonej oceny genetycznej, w zakresie niezbędnym do realizacji programu krzyżowania pro- wadzonego na potrzeby rejestru; wymaganie to nie dotyczy związku hodowców lub innego podmiotu, które zostały upoważnione przez ministra właściwego do spraw rolnictwa do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub oceny ge- netycznej;         1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. z 2021 r. poz. 942).         3) udostępnia związkom hodowców lub innym podmiotom, które zostały upoważnione przez ministra właściwego do spraw rolnictwa do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub oceny genetycznej, informacje niezbędne do prowa- dzenia tej oceny;         4) zatrudnia co najmniej jednego specjalistę do spraw hodowli lub selekcji zwierząt, jeżeli regulamin prowadzenia rejestru przewiduje wpis zwierząt do rejestru przez takiego specjalistę;         5) zapewnia w statucie lub umowie, na podstawie których działa, równe traktowanie swoich członków.     2. Specjalista, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, posiada wykształcenie wyższe uzyskane na kierunku zootechnika, wete- rynaria lub rolnictwo.

Związek hodowców lub inny podmiot ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie rejestru powinien zapewnić, że programem krzyżowania prowadzonym na potrzeby tego rejestru będzie objęte pogłowie zwierząt o liczebności, co najmniej:         1) 30 sztuk krów lub jałowic – w przypadku bydła;         2) 50 sztuk klaczy – w przypadku koni;         3) 15 sztuk samic stada podstawowego – w przypadku owiec;         4) 15 sztuk samic stada podstawowego – w przypadku alpak;         5) 15 sztuk samic stada podstawowego – w przypadku kóz;         6) 15 sztuk samic stada podstawowego – w przypadku jeleniowatych;         7) 50 sztuk samic jedwabników morwowych;         8) 6 sztuk matek pszczelich pochodzących z trzech różnych linii hodowlanych – w przypadku pszczół;         9) 15 sztuk samic stada podstawowego – w przypadku drobiu;         10) 10 sztuk samic stada podstawowego dla każdego gatunku, każdej rasy i odmiany barwnej – w przypadku zwierząt futerkowych.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: wz. R. Bartosik         2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 kwietnia 2008 r. w sprawie dodatkowych wymagań, jakie powinny spełniać związki hodowców lub inne podmioty ubiegające się o prowadzenie rejestrów zwie- rząt gospodarskich innych niż świnie (Dz. U. poz. 513), które zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.