w sprawie funduszu socjalnego emerytów i rencistów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz członków ich rodzin (DU/2021/1495)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) sposób podziału środków funduszu socjalnego, zwanego dalej „funduszem”, pomiędzy jego dysponentów,         2) zakres i sposoby korzystania ze świadczeń socjalnych z funduszu,         3) rodzaje świadczeń socjalnych,         4) dysponentów środków funduszu,         5) tryb przyznawania świadczeń socjalnych – w odniesieniu do emerytów i rencistów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego uprawnionych do zaopatrzenia emerytalnego oraz członków ich rodzin, zwanych dalej „uprawnionymi”.

Środki funduszu przeznacza się na następujące świadczenia socjalne:         1) zapomogi pieniężne;         2) dopłaty do kosztów leczenia oraz zwrot części kosztów opieki paliatywno-hospicyjnej;         3) zwrot części kosztów pogrzebu uprawnionego, niezależnie od przysługującego z tego tytułu zasiłku pogrzebowego;         4) dopłaty do kosztów zakwaterowania, wyżywienia i leczenia w sanatoriach lub uzdrowiskach;         5) dopłaty do kosztów wypoczynku indywidualnego i zbiorowego, a także do innych form rekreacji;         6) dopłaty do kosztów zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży w formie obozów i kolonii oraz innych form działalności socjalnej;         7) dopłaty do korzystania z różnych form działalności kulturalno-oświatowej.

    1. Dysponentami środków funduszu są:         1) Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego;         2) Szef Służby Wywiadu Wojskowego.     2. Dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego w Warszawie dokonuje podziału środków funduszu między dysponentów, o których mowa w ust. 1, odpowiednio do wysokości środków zaplanowanych na wypłatę emerytur i rent dla byłych funk- cjonariuszy poszczególnych służb, z uwzględnieniem liczby emerytów i rencistów oraz osób uprawnionych do renty rodzin- nej po funkcjonariuszach Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego.

    1. Świadczenia socjalne przyznaje na wniosek uprawnionego, złożony osobiście lub za pośrednictwem organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów, Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Szef Służby Wywiadu Wojskowego.     2. Do wniosku dołącza się:         1) odcinek emerytury lub renty albo kopię (kserokopię) ostatniej decyzji w sprawie emerytury lub renty;         2) inne dokumenty uzasadniające przyznanie świadczenia socjalnego, w szczególności rachunki, faktury, zaświadczenia.     3. We wniosku uprawniony podaje, w zakresie niezbędnym do przyznania świadczenia socjalnego i ustalenia jego wysokości, swoje dane osobowe. Dysponenci środków funduszu mogą żądać udokumentowania podanych danych osobo- wych w zakresie niezbędnym do ich potwierdzenia. Potwierdzenie może odbywać się w szczególności na podstawie oświadczeń i zaświadczeń, w tym również o sytuacji życiowej (w tym zdrowotnej), rodzinnej i materialnej uprawnionego.

Wniosek, o którym mowa w § 4, kieruje się do komórki socjalnej lub osoby wyznaczonej do załatwiania spraw socjalnych w komórce organizacyjnej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego.

Świadczenia socjalne wypłaca niezwłocznie właściwa komórka finansowa jednostki organizacyjnej.

Przy przyznawaniu świadczeń bierze się pod uwagę:         1) trudne warunki materialne;         2) szkody doznane na skutek klęsk żywiołowych, zdarzeń losowych powstałych niezależnie od uprawnionego;         3) sytuację rodzinną, w szczególności bycie sierotą, samotne wychowywanie dzieci lub wychowywanie dzieci wymaga- jących specjalnej opieki i leczenia.

Komisje socjalne powołane na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie funduszu socjalnego emerytów i rencistów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz ich rodzin (Dz. U. poz. 1254) działają do końca kadencji, na które zostały powołane.

Postępowania wszczęte na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w § 8, i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są prowadzone na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1) Minister Obrony Narodowej: z up. W. Skurkiewicz         1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2006 r. w sprawie funduszu socjalnego emerytów i rencistów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz ich rodzin (Dz. U. poz. 1254), które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2019 r. zgodnie z art. 23 pkt 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1321).