w sprawie wyznaczenia podmiotu świadczącego usługi z zakresu rozwoju i wsparcia elementów Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (DU/2021/1463)

t.j.

status: obowiązujący

    1. Wyznacza się Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie do świadczenia usług z zakresu rozwoju i wsparcia elementów systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 13hb ust. 1bb ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, zwanego dalej „Systemem”, obejmujących:         1) moduł przetwarzania danych strumieniowych,         2) moduł wirtualnych bramownic,         3) moduł map,         4) element Systemu odpowiedzialny za proces naliczania opłaty, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych – zwanych dalej „elementami Systemu”.     2. Usługi z zakresu rozwoju i wsparcia elementów Systemu będą świadczone również w zakresie integracji elementów Systemu z pozostałymi częściami Systemu.

Usługi z zakresu rozwoju elementów Systemu obejmują:         1) modyfikację istniejących projektów technicznych elementów Systemu;         2) modyfikację istniejących lub wytworzenie nowych funkcjonalności w ramach elementów Systemu i przygotowanie zmian rozwojowych do wdrożenia;         3) wykonanie testów systemów operatorskich;         4) przygotowanie i przeprowadzenie testów potwierdzających poprawność działania elementów Systemu objętych zmia- nami rozwojowymi;         5) aktualizowanie dokumentacji, procedur i instrukcji wynikających ze zmian rozwojowych.         1) Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1719).

Usługi z zakresu wsparcia elementów Systemu obejmują:         1) czynności administracyjne w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania elementów Systemu;         2) monitorowanie elementów Systemu i informowanie o występowaniu nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu;         3) reagowanie na zaistniałe błędy i awarie, ich naprawę oraz wykonywanie testów potwierdzających poprawne funkcjo- nowanie elementów Systemu;         4) aktualizowanie dokumentacji, procedur i instrukcji wynikających ze zmian związanych z naprawą błędu lub awarii oraz zmiany konfiguracji elementów Systemu;         5) wdrażanie zmian w elementach Systemu;         6) świadczenie asysty w realizacji czynności związanych z administrowaniem elementami Systemu.

Do świadczenia usługi z zakresu wdrożenia elementów, o której mowa w § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infra- struktury z dnia 7 sierpnia 2019 r. w sprawie wyznaczenia podmiotu świadczącego usługi z zakresu projektowania, budowy i wdrożenia systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej i kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty oraz określenia zakresu usług realizowanych przez ten podmiot (Dz. U. poz. 1492 oraz z 2020 r. poz. 948), stosuje się przepisy dotychczasowe.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2) Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej: wz. S. Skuza         2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2019 r. w sprawie wyznacze- nia podmiotu świadczącego usługi z zakresu projektowania, budowy i wdrożenia systemu teleinformatycznego służącego do poboru opłaty elektronicznej i kontroli prawidłowości uiszczenia tej opłaty oraz określenia zakresu usług realizowanych przez ten podmiot (Dz. U. poz. 1492 oraz z 2020 r. poz. 948), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 6 maja 2020 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1087 oraz z 2021 r. poz. 1005).