w sprawie egzaminu ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody (DU/2021/1336)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) liczbę członków i skład komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej egzamin ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody, zwany dalej „egzaminem”;         2) sposób przeprowadzania egzaminu;         3) wzór zaświadczenia stwierdzającego złożenie egzaminu ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody z wynikiem pozytywnym.

    1. W skład komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej egzamin wchodzi 6 członków:         1) przedstawiciel ministra właściwego do spraw środowiska – jako przewodniczący;         2) przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego;         3) przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe;         4) ekspert z dziedziny ochrony przyrody;         5) ekspert z dziedziny gospodarki łowieckiej;         6) ekspert z dziedziny zasad posiadania myśliwskiej broni palnej i posługiwania się tą bronią – przedstawiciel Komen- danta Głównego Policji.     2. Egzamin przeprowadza się, gdy komisję egzaminacyjną reprezentuje co najmniej 5 osób, w tym przewodniczący komisji egzaminacyjnej.

    1. Egzamin przeprowadza się w terminie oraz miejscu wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzamina- cyjnej.     2. Osoby dopuszczone do egzaminu zawiadamia się na piśmie, nie później niż na 14 dni przed dniem rozpoczęcia części pisemnej egzaminu, o terminie oraz miejscu przeprowadzenia egzaminu. W zawiadomieniu można wskazać pomoce i ma- teriały, na których podstawie osoby dopuszczone do egzaminu mogą się do niego przygotować.         1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 941).

Egzamin przeprowadza się co najmniej raz na pół roku w sposób zapewniający sprawdzenie znajomości przepisów:         1) ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;         2) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098) oraz aktów wykonawczych wyda- nych na jej podstawie;         3) ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2020 r. poz. 955) oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej.

    1. Część pisemna egzaminu trwa 90 minut i polega na zaznaczeniu w arkuszu testowym jednej spośród kilku pro- ponowanych odpowiedzi na zawarte w nim pytania.     2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej przygotowuje pisemne zestawy egzaminacyjne składające się z 30 pytań testowych.     3. Część ustna egzaminu polega na udzieleniu ustnej odpowiedzi na 4 pytania zadane przez członków komisji egzami- nacyjnej. Członkowie komisji egzaminacyjnej mogą zadawać pytania uzupełniające.     4. Warunkiem przystąpienia do części ustnej egzaminu jest udzielenie przez osobę zdającą egzamin prawidłowej odpo- wiedzi na nie mniej niż 60% pytań w części pisemnej.

    1. Ustalenie wyniku egzaminu następuje w drodze głosowania członków komisji egzaminacyjnej. W przypadku równej liczby głosów członków komisji egzaminacyjnej o wyniku egzaminu decyduje głos przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.     2. Sporządza się protokół przeprowadzanego egzaminu, w którym znajdują się:         1) imiona i nazwiska członków komisji egzaminacyjnej;         2) data i miejsce przeprowadzania egzaminu;         3) imiona i nazwiska osób przystępujących do każdej z części egzaminu i uzyskane przez nie wyniki egzaminu;         4) własnoręczne podpisy członków komisji egzaminacyjnej.     3. Arkusze testowe stanowią integralne części protokołu.

Wzór zaświadczenia stwierdzającego złożenie egzaminu ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochro- ny przyrody z wynikiem pozytywnym jest określony w załączniku do rozporządzenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.2) Minister Klimatu i Środowiska: wz. I. Zyska         2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 7 lutego 2005 r. w sprawie egzaminu ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody (Dz. U. poz. 230), które zgodnie z art. 164 pkt 2 ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobo- wych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. poz. 730) utraciło moc z dniem 4 maja 2020 r.

Załączniki

Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

Załącznik do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 lipca 2021 r. (poz. 1336) WZÓR WZÓR ZAŚWIADCZENIE NR ... O ZŁOŻENIU EGZAMINU ZE ZNAJOMOŚCI WYKONYWANIA POLOWANIA ORAZ ZASAD OCHRONY PRZYRODY Z WYNIKIEM POZYTYWNYM Komisja egzaminacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw środowiska stwierdza, że Pan(i) .........................................................................................................., urodzony(-na) w dniu ............................................................. r. w ...................................................................., numer PESEL* ......................................, złożył(a) w dniu ....................................................... r. egzamin ze znajomości wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody z wynikiem pozytywnym. (pieczęć urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw środowiska) Podpis przewodniczącego komisji egzaminacyjnej: ………………………… Warszawa, dnia ................................. r. * W przypadku cudzoziemców numer indentyfikacyjny obowiązujący w kraju zamieszkania.