t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania, jakie mają być spełnione, aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie księgi hodowlanej dla zwierząt gospodarskich, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o organi- zacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, zwanej dalej „księgą”, w tym warunki i sposób prowadzenia księgi.
Związek hodowców lub inny podmiot ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie księgi: 1) zapewnia: a) prowadzenie księgi w postaci papierowej – książki lub kartoteki – lub na informatycznym nośniku danych, b) zabezpieczenie i ochronę danych zawartych w księdze i innych dokumentach hodowlanych przed ich utratą, c) sporządzanie, co najmniej raz na 12 miesięcy, wydruków dokonanych w danym roku wpisów, zmian i uzupełnień wpisów w księdze – w przypadku prowadzenia księgi wyłącznie na informatycznym nośniku danych, d) przechowywanie księgi prowadzonej w postaci papierowej lub wydruków z księgi prowadzonej na informatycz- nym nośniku danych przez co najmniej 10 lat, e) sprawdzanie informacji niezbędnych do wystawiania dokumentów hodowlanych, w szczególności dotyczących pochodzenia zwierząt, f) prowadzenie księgi przez osobę posiadającą co najmniej średnie wykształcenie; 2) udostępnia podmiotom upoważnionym przez ministra właściwego do spraw rolnictwa do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub genetycznej informacje niezbędne do prowadzenia tej oceny; 3) zatrudnia co najmniej jednego specjalistę do spraw hodowli lub selekcji zwierząt, posiadającego wykształcenie wyż- sze uzyskane na kierunku zootechnika, weterynaria lub rolnictwo; 4) zapewnia w statucie lub umowie, na podstawie których działa, równe traktowanie jego członków.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: wz. R. Bartosik 1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. z 2021 r. poz. 942). 2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 kwietnia 2008 r. w sprawie dodatkowych wymagań, jakie powinny spełniać związki hodowców lub inne podmioty ubiegające się o prowadzenie księgi hodowlanej drobiu, zwierząt futerkowych i pszczół (Dz. U. poz. 512), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36).