t.j.
status: obowiązujący
1. Gwarantowana dostępność skrzynek doręczeń dla podmiotów publicznych oraz podmiotów niepublicznych wy- nosi 97,852% – przy założeniu braku wysyłania i odbierania korespondencji. 2. Dostępność skrzynek doręczeń, o której mowa w ust. 1, oblicza się według wzoru określonego w załączniku do roz- porządzenia. 3. Dostępność skrzynek doręczeń jest obliczana z wyłączeniem czasu niedostępności nieplanowanej, która nastąpiła z przyczyn nieleżących po stronie operatora wyznaczonego.
1. Operator wyznaczony może wykonywać planowane prace serwisowe. Planowane prace serwisowe, które powo- dują niedostępność skrzynek doręczeń, mogą odbywać się: 1) w godzinach 0.30–6.00 w dni powszednie i soboty; 2) w godzinach 15.00–20.00 w niedziele. 2. Planowane prace serwisowe są zgłaszane organowi sprawującemu nadzór nad publiczną usługą rejestrowanego dorę- czenia elektronicznego co najmniej z 24-godzinnym wyprzedzeniem, a w przypadku prac serwisowych planowanych w okresie dłuższym niż miesiąc – z 7-dniowym wyprzedzeniem. 3. Łączny czas planowanej niedostępności skrzynek doręczeń w przypadku prac, o których mowa w ust. 2, nie może przekroczyć 5 godzin i 30 minut tygodniowo.
1. Gwarantowana pojemność skrzynek doręczeń wynosi: 1) 30 GB dla podmiotów publicznych; 2) 3 GB dla podmiotów niepublicznych. 2. Operator wyznaczony, zapewniając gwarantowaną pojemność skrzynek doręczeń, umożliwia pobranie na skrzynkę doręczeń korespondencji, w tym z wykorzystaniem reguł przekazywania w sposób automatyczny korespondencji do innych systemów teleinformatycznych. 3. Do gwarantowanej pojemności skrzynek doręczeń nie wlicza się pojemności na korespondencję oczekującą na pobra- nie w ramach publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego na skrzynkę doręczeń. 4. Operator wyznaczony zapewnia gwarantowaną pojemność skrzynek doręczeń od momentu ich aktywacji. 1) Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej – informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 1716).
1. Operator wyznaczony monitoruje na bieżąco stopień zapełnienia każdej skrzynki doręczeń. 2. Operator wyznaczony po zapełnieniu 90% gwarantowanej pojemności skrzynki doręczeń jednorazowo informuje podmiot o skutkach zapełnienia skrzynki doręczeń, o których mowa w ust. 3. 3. Po zapełnieniu 98% gwarantowanej pojemności skrzynki doręczeń operator wyznaczony umożliwia użytkownikowi jedynie odczytywanie i usuwanie korespondencji. W tym przypadku użytkownik traci możliwość pobierania na skrzynkę, wysyłania oraz tworzenia nowej korespondencji. 4. W przypadku zapełnienia przekraczającego 98% gwarantowanej pojemności skrzynki doręczeń, w celu zapewnienia gwarantowanej pojemności skrzynki doręczeń, operator wyznaczony każdorazowo informuje użytkownika o konieczności usunięcia korespondencji.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Minister Cyfryzacji: wz. A. Andruszkiewicz Załącznik do rozporządzenia
Ministraz dCniay 2f4r yczzearwccjai 2 021 r. (poz. 1202) Dostępność skrzynek doręczeń dla podmiotów publicznych oraz podmiotów niepublicznych oblicza się według wzoru: dostępność rzeczywista = (×)×100 gdzie: Współczynnik Definicja wzoru OCD Oczekiwana liczba godzin działania usługi tygodniowo. Przyjmuje się dla podmiotu publicznego oraz podmiotu niepublicznego wartość OCD wynoszącą 96,73% tygodniowego czasu, tj. 162 godziny i 30 minut. DON Dopuszczalny okres niedostępności nieplanowanej tygodniowo. Przyjmuje się dla podmiotu publicznego oraz podmiotu niepublicznego wartość DON wynoszącą 2,08% tygodniowego czasu, tj. 3 godziny i 30 minut. WW Współczynnik wiadomości wysłanych tygodniowo. Stosunek liczby wiadomości, dla których czynność wysyłania zakończyła się powodzeniem, do liczby wszystkich prób wysyłania oraz wartości wagowe 0,01 i 0,1. Współczynnik WW oblicza się za pomocą wzoru: ś ł , WO W spó łczynnik w iaód omośłci o de b,ranych tygodniowo. Stosunek liczby wiadomości, dla których czynność odbierania zakończyła się powodzeniem, do liczby wszystkich prób odbioru oraz wartości wagowe 0,01 i 0,1. Współczynnik WO oblicza się za pomocą wzoru: ś , ó ,