t.j.
status: obowiązujący
1. Rozporządzenie określa: 1) sposób technicznego przygotowania systemów i sieci służących do przekazywania informacji – do gromadzenia da- nych, o których mowa w art. 218 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego, niestanowią- cych treści rozmowy telefonicznej lub innego przekazu informacji, zwanych dalej „danymi związanymi z przekazami informacji”; 2) sposoby zabezpieczania danych informatycznych, o których mowa w art. 218a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego, w urządzeniach zawierających te dane oraz w systemach i na informatycznych nośni- kach danych, zwanych dalej „danymi zapisanymi”; 3) sposoby zabezpieczania treści, o których mowa w art. 218a § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępo- wania karnego, w urządzeniach zawierających te dane oraz w systemach i na informatycznych nośnikach danych, zwanych dalej „treściami zapisanymi”. 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: 1) użytkowniku, rozumie się przez to użytkownika w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunika- cyjne (Dz. U. z 2021 r. poz. 576); 2) podmiocie uprawnionym, rozumie się przez to sąd lub prokuratora; 3) podmiocie obowiązanym, rozumie się przez to urzędy, instytucje oraz podmioty, o których mowa w art. 218a § 1 i 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego.
Przygotowanie systemów i sieci służących do przekazywania informacji do gromadzenia danych związanych z przekazami informacji polega na zapewnieniu przez podmiot obowiązany technicznych możliwości zabezpieczenia tych danych przed ich utratą, zniekształceniem lub nieuprawnionym ujawnieniem, niezwłocznie w ciągu całej doby.
Podmiot obowiązany gromadzi dane związane z przekazami informacji, przetwarzane przez ten podmiot w związku z prowadzoną działalnością telekomunikacyjną lub stanowiące przedmiot świadczonych usług w zakresie prze- kazu informacji.
1. Zabezpieczenia danych zapisanych oraz treści zapisanych dokonuje się przy użyciu środków technicznych, w sposób umożliwiający ich późniejsze odczytanie. 2. Zabezpieczenia danych zapisanych oraz treści zapisanych dokonuje osoba upoważniona przez podmiot obowiąza- ny, przy użyciu środków technicznych podmiotu obowiązanego, w urządzeniach zawierających te dane, w systemie lub na nośniku informatycznym. 3. W przypadku zabezpieczenia danych zapisanych lub treści zapisanych na nośniku informatycznym osoba dokonu- jąca tego zabezpieczenia zapisuje lub oznacza na tym nośniku: 1) sygnaturę akt sprawy, w której czynność ta została zlecona; 2) swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe; 3) dane dotyczące podstawy zabezpieczenia; 4) czas dokonania zabezpieczenia.
Z czynności zabezpieczenia danych zapisanych oraz treści zapisanych osoba, o której mowa w § 4 ust. 2, sporzą- dza notatkę, w której zamieszcza: 1) datę i miejsce sporządzenia notatki oraz sygnaturę akt sprawy, w której czynność ta została zlecona; 2) swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe; 3) dane dotyczące podstawy zabezpieczenia; 4) imię i nazwisko użytkownika albo nazwę podmiotu będącego użytkownikiem, w stosunku do którego zarządzono zabezpieczenie danych zapisanych lub treści zapisanych; 5) czas dokonania zabezpieczenia danych zapisanych lub treści zapisanych; 6) dane identyfikujące miejsce zabezpieczenia danych zapisanych lub treści zapisanych; 7) inne dane dotyczące dokonywanej czynności.
1. Podmiot obowiązany gromadzi dane o dokonanych zabezpieczeniach danych zapisanych i treści zapisanych. 2. Gromadzone dane, o których mowa w ust. 1, obejmują: 1) sygnaturę akt sprawy i datę wydania postanowienia o zabezpieczeniu danych zapisanych lub treści zapisanych; 2) nazwę podmiotu uprawnionego; 3) datę dokonania zabezpieczenia; 4) imię i nazwisko użytkownika albo nazwę podmiotu będącego użytkownikiem, w stosunku do którego zarządzono zabezpieczenie danych zapisanych lub treści zapisanych; 5) czas trwania zabezpieczenia; 6) dane identyfikujące miejsce zabezpieczenia danych zapisanych i treści zapisanych.
Zabezpieczone dane zapisane oraz treści zapisane przechowuje się w sposób zabezpieczający przed ich utratą, zniekształceniem lub nieuprawnionym ujawnieniem oraz zniszczeniem lub uszkodzeniem nośnika informatycznego.
1. Zabezpieczenie połączone z obowiązkiem uniemożliwienia dostępu do danych zapisanych lub treści zapisa- nych dokonywane jest przez osobę upoważnioną przez podmiot obowiązany, przy użyciu środków technicznych podmiotu obowiązanego. 2. Zabezpieczenie połączone z obowiązkiem uniemożliwienia dostępu do danych zapisanych lub treści zapisanych na- stępuje w sposób niewpływający na ich integralność oraz umożliwiający niezwłoczne umożliwienie dostępu przez podmiot obowiązany na żądanie podmiotu uprawnionego albo w wyniku upływu terminu, o którym mowa w postanowieniu podmio- tu uprawnionego. 3. Przepis § 5, z wyjątkiem pkt 6, stosuje się odpowiednio.
1. Podmiot obowiązany na podstawie art. 218a § 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania kar- nego do usunięcia treści zapisanych, usuwa je w sposób zabezpieczający przed ich nieuprawnionym odzyskaniem. 2. Przepisy § 5, z wyjątkiem pkt 6, oraz § 8 ust. 1, stosuje się odpowiednio.
Podmiot obowiązany zapewnia, aby dostęp do danych i treści, o których mowa w § 8 ust. 1, był możliwy wy- łącznie dla osób przez niego upoważnionych do wykonania tych obowiązków i w celu ich wykonania.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 22 czerwca 2021 r.1) Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro 1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie spo- sobu technicznego przygotowania systemów i sieci służących do przekazywania informacji – do gromadzenia wykazów połączeń tele- fonicznych i innych przekazów informacji oraz sposobów zabezpieczania danych informatycznych (Dz. U. poz. 1023), które traci moc z dniem 22 czerwca 2021 r. na podstawie art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1023).