t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób obniżania ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw, zwanych dalej „zapasami”, w szczególności: 1) tryb postępowania przy wydawaniu decyzji: a) zezwalającej na obniżenie ilości zapasów poprzez ich wprowadzenie na rynek przez określonych producentów lub handlowców, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naf towej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeń stwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, zwanej dalej „ustawą”, b) nakazującej producentowi lub handlowcowi sprzedaż określonej ilości zapasów wskazanym podmiotom krajo wym, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, c) zezwalającej na obniżenie ilości zapasów poprzez ich wprowadzenie na rynek przez określonego producenta lub handlowca, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. b ustawy, d) nakazującej producentowi lub handlowcowi przedstawienie oferty sprzedaży określonej ilości ropy naftowej lub paliw z zapasów, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. c ustawy; 2) dane, które powinny być zawarte we wnioskach o wydanie decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. a i b ustawy; 3) kategorie podmiotów o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa lub gospodarki, ochrony życia, zdrowia lub bezpieczeństwa obywateli, mające prawo do pierwszeństwa zaopatrzenia w paliwa pochodzące z zapasów oraz ich miejsce w systemie priorytetowego zaopatrzenia w ropę naftową i paliwa.
1. Z wnioskiem o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy, wojewoda występuje w przy padku wystąpienia zakłóceń w zaopatrzeniu rynku w paliwa na terenie danego województwa lub w przypadku zagrożenia wystąpienia takich zakłóceń, jeżeli te zakłócenia mają lub mogłyby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i zaopatrzenie ludności w produkty pierwszej potrzeby. 1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej – energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1720 i 2004). 2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Rady 2009/119/WE z dnia 14 września 2009 r. nakładającą na państwa członkowskie obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej lub produktów ropopochodnych (Dz. Urz. UE L 265 z 09.10.2009, str. 9, Dz. Urz. UE L 263 z 22.10.2018, str. 57 oraz Dz. Urz. UE L 328 z 21.12.2018, str. 1). 2. Wniosek wojewody o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy, zawiera: 1) oznaczenie wojewody; 2) określenie ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw, których ma dotyczyć obniżenie, z uzasadnieniem wniosko wanej ilości; 3) określenie proponowanego terminu obniżenia zapasów; 4) uzasadnienie konieczności obniżenia zapasów; 5) dane osoby uprawnionej do kontaktu. 3. Minister właściwy do spraw energii, zwany dalej „ministrem”, wydając decyzję, uwzględnia miejsce magazynowania zapasów oraz konieczność zapewnienia sprawnych dostaw brakujących paliw na obszar województwa, na którym wystąpiły zakłócenia w ich dostawach lub zagrożenie wystąpienia takich zakłóceń, a także efektywnej ich dystrybucji na terenie województwa. 4. Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, chyba że zachodzi potrzeba uzgodnienia z wojewodą elementów decyzji w sposób odmienny niż proponowany we wniosku, w zakresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2–4. 5. Uzgodnienia, o których mowa w ust. 4, powinny zostać zakończone wydaniem decyzji w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku.
1. Wniosek producenta lub handlowca o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy, zawiera: 1) oznaczenie, siedzibę i adres producenta lub handlowca; 2) propozycje w zakresie: a) ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw, których ma dotyczyć obniżenie, b) terminu obniżenia zapasów; 3) uzasadnienie konieczności obniżenia zapasów; 4) dane osoby uprawnionej do kontaktu. 2. Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, chyba że zachodzi potrzeba uzgodnienia z producentem lub handlowcem elementów decyzji w sposób odmienny niż proponowany we wniosku, w zakresie, o któ rym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3. 3. Uzgodnienia, o których mowa w ust. 2, powinny zostać zakończone wydaniem decyzji w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku.
1. Z wnioskiem o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, wojewoda występuje w przy padku wystąpienia zakłóceń w zaopatrzeniu rynku w paliwa na terenie danego województwa lub w przypadku zagrożenia wystąpienia takich zakłóceń, jeżeli te zakłócenia mają lub mogłyby mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie administracji publicznej na terenie województwa. 2. Wniosek wojewody o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, zawiera: 1) oznaczenie wojewody; 2) oznaczenie zainteresowanego podmiotu, o którym mowa w art. 35 ust. 3 pkt 2 ustawy; 3) określenie ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw, których nabyciem jest zainteresowany określony podmiot, z uwzględnieniem przewidywanej wielkości zapotrzebowania miesięcznego na paliwo tego podmiotu, zawartej w pla nie, o którym mowa w art. 44 ust. 1 pkt 4 ustawy; 4) wskazanie przeznaczenia paliwa; 5) uzasadnienie konieczności nabycia określonej we wniosku ilości ropy naftowej lub paliw; 6) dane osoby uprawnionej do kontaktu. 3. Wydając decyzję, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, minister bierze pod uwagę aktualny poziom zaopatrzenia rynku w paliwa, stan zapasów oraz potrzebę priorytetowego zaopatrzenia podmiotów zabezpieczających pod stawowe warunki bytowe i społeczne obywateli oraz organów państwa i służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpie czeństwa publicznego, a także Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie ich działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego, kierując się priorytetami określonymi w załączniku do rozporządzenia. 4. Decyzję, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, minister wydaje, biorąc pod uwagę miejsce magazynowania zapasów oraz konieczność zapewnienia sprawnych dostaw brakujących paliw na obszar województwa, na którym wystąpiły zakłócenia w ich dostawach lub zagrożenie wystąpienia takich zakłóceń, a także efektywnej ich dystrybucji na terenie województwa. 5. Przed wydaniem decyzji o obniżeniu zapasów minister konsultuje logistyczne aspekty obniżenia tych zapasów z pod miotem utrzymującym te zapasy, który zostanie zobowiązany do ich obniżenia. 6. Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, chyba że zachodzi potrzeba uzgodnienia z wojewodą lub podmiotem zainteresowanym nabyciem paliw elementów decyzji w sposób odmienny niż proponowany we wniosku, w zakresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3–5. 7. Uzgodnienia, o których mowa w ust. 6, powinny zostać zakończone wydaniem decyzji w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku.
1. Z wnioskiem o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, podmiot zainteresowany na byciem paliw występuje w przypadku wystąpienia zakłóceń w zaopatrzeniu rynku w paliwa lub w przypadku zagrożenia wystąpienia takich zakłóceń, jeżeli te zakłócenia mają lub mogłyby mieć negatywny wpływ na prowadzoną przez niego działalność. 2. Wniosek podmiotu zainteresowanego nabyciem paliw o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, zawiera: 1) nazwę, siedzibę i adres podmiotu oraz formę prawną wykonywanej działalności gospodarczej; 2) określenie rodzaju wykonywanej działalności, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia; 3) określenie ilości i rodzaju paliw, których nabyciem jest zainteresowany podmiot; 4) wskazanie przeznaczenia paliw; 5) uzasadnienie konieczności nabycia paliw w trybie uwolnienia zapasów obowiązkowych; 6) dane osoby uprawnionej do kontaktu. 3. Wydając decyzję, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, minister bierze pod uwagę aktualny poziom za opatrzenia rynku w paliwa, stan zapasów oraz potrzebę priorytetowego zaopatrzenia podmiotów zabezpieczających podsta wowe warunki bytowe i społeczne obywateli oraz organów państwa i służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeń stwa publicznego, a także Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie ich działań na rzecz bezpieczeństwa publicz nego, kierując się priorytetami określonymi w załączniku do rozporządzenia. 4. Decyzję, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, minister wydaje, biorąc pod uwagę miejsce magazynowa nia zapasów oraz konieczność zapewnienia sprawnych dostaw brakujących paliw na obszar województwa, na którym wy stąpiły zakłócenia w ich dostawach lub zagrożenie wystąpienia takich zakłóceń, a także efektywnej ich dystrybucji na terenie województwa. 5. Przed wydaniem decyzji o obniżeniu zapasów minister konsultuje logistyczne aspekty obniżenia tych zapasów z pod miotem utrzymującym te zapasy, który zostanie zobowiązany do ich obniżenia. 6. Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, chyba że zachodzi potrzeba uzgodnienia z wojewodą lub podmiotem zainteresowanym nabyciem paliw elementów decyzji w sposób odmienny niż proponowany we wniosku, w zakresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2–5. 7. Uzgodnienia, o których mowa w ust. 6, powinny zostać zakończone wydaniem decyzji w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku.
1. Decyzję, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. b ustawy, minister wydaje w trybie określonym w ust. 2–6. 2. Po zakończeniu uzgodnień z właściwymi instytucjami i organami organizacji międzynarodowych, z członkostwem w których wiąże się obowiązek obniżenia zapasów, przeprowadzonych zgodnie z przepisami Unii Europejskiej i innymi wiążącymi Rzeczpospolitą Polską zobowiązaniami międzynarodowymi, minister zamieszcza w Biuletynie Informacji Pub licznej oraz w prasie o zasięgu krajowym ogłoszenie zawierające: 1) informację o zobowiązaniach Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z przeprowadzonych uzgodnień; 2) określenie ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw z zapasów, których ma dotyczyć obniżenie; 3) propozycję terminu odtworzenia zapasów; 4) wezwanie producentów lub handlowców, obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów, do składania wniosków o obniżenie tych zapasów; 5) termin składania wniosków. 3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, powinien zawierać: 1) oznaczenie, siedzibę i adres producenta lub handlowca; 2) propozycje dotyczące ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw, których ma dotyczyć obniżenie; 3) propozycje dotyczące terminu odtworzenia zapasów; 4) dane osoby uprawnionej do kontaktu. 4. Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia, chyba że zachodzi potrzeba uzgodnie nia z producentem lub handlowcem elementów decyzji w sposób odmienny niż proponowany we wniosku, w zakresie, o którym mowa w ust. 3 pkt 2 i 3. 5. Uzgodnienia, o których mowa w ust. 4, powinny zostać zakończone wydaniem decyzji w terminie 21 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia. 6. Podczas uzgodnień minister bierze pod uwagę udziały poszczególnych producentów i handlowców, którzy złożyli wnioski, w produkcji lub przywozie paliw w poprzednim roku kalendarzowym, na podstawie informacji przekazywanych przez producentów i handlowców Prezesowi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na podstawie art. 22 ust. 1 i 3 ustawy.
1. Decyzję, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. c ustawy, minister wydaje w trybie określonym w ust. 2–6. 2. Po zakończeniu uzgodnień z właściwymi instytucjami i organami organizacji międzynarodowych, z członkostwem w których wiąże się obowiązek sprzedaży ropy naftowej lub paliw z zapasów na rzecz innego kraju, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej w tym zakresie i innymi wiążącymi Rzeczpospolitą Polską zobowiązaniami międzynarodowymi, minister zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej oraz prasie o zasięgu krajowym ogłoszenie zawierające: 1) informację o zobowiązaniach Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z przeprowadzonych uzgodnień; 2) określenie ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw przewidzianych do sprzedaży z zapasów; 3) listę państw posiadających, zgodnie z uzgodnieniami, prawo do dodatkowych dostaw; 4) wezwanie producentów lub handlowców obowiązanych do tworzenia i utrzymywania zapasów do składania zgłosze nia zainteresowania sprzedażą określonej ilości ropy naftowej lub paliw z zapasów; 5) termin składania zgłoszenia zainteresowania sprzedażą określonej ilości ropy naftowej lub paliw z zapasów. 3. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 4, powinno zawierać: 1) oznaczenie, siedzibę i adres producenta lub handlowca; 2) określenie ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw; 3) proponowany termin odtworzenia zapasów; 4) dane osoby uprawnionej do kontaktu. 4. Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2 pkt 5, minister wszczyna postępowanie w sprawie wydania decyzji, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. c ustawy. 5. Minister wydaje decyzję, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. c ustawy, w terminie 14 dni po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2 pkt 5. 6. Wydając decyzję, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. c ustawy, minister uwzględnia: 1) konieczność zapewnienia realizacji zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej; 2) uzgodnienia, o których mowa w ust. 2. 7. Minister po otrzymaniu ofert, o których mowa w art. 34 pkt 2 lit. c ustawy, od producentów lub handlowców nie zwłocznie przekazuje je instytucjom i organom organizacji międzynarodowych, o których mowa w ust. 2. 8. W razie uzgodnienia sprzedaży ropy naftowej lub paliw z zapasów producenci i handlowcy niezwłocznie zawiada miają o tym ministra, który wszczyna postępowanie o wydanie decyzji, o której mowa w art. 34 pkt 2 lit. b ustawy. 9. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 8, zawiera: 1) oznaczenie, siedzibę i adres producenta lub handlowca; 2) propozycje dotyczące ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw, których ma dotyczyć obniżenie; 3) oznaczenie podmiotu, z którym dokonano uzgodnienia, o którym mowa w ust. 8; 4) propozycje dotyczące terminu obniżenia oraz odtworzenia zapasów; 5) dane osoby uprawnionej do kontaktu.
Decyzje, o których mowa w rozporządzeniu, doręcza się niezwłocznie stronom postępowania oraz Prezesowi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Kategorie podmiotów o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa lub gospodarki, ochrony życia, zdrowia lub bezpieczeństwa obywateli, mające prawo do pierwszeństwa zaopatrzenia w paliwa pochodzące z zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw oraz ich miejsce w systemie priorytetowego zaopatrzenia w ropę naftową i paliwa określa załącznik do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3) Minister Klimatu i Środowiska: M. Kurtyka 3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowego sposobu obniżania ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw (Dz. U. poz. 1018), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o zmianie ustawy o działach administracji rzą dowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 266 i 1592). utamilK artsiniM ainezdązropzor od kinzcąłaZ )124 .zop( .r 1202 ogetul 62 aind z aksiwodorŚ i )….…..……zop( .r 1202 ogetul 62 aind z aksiwodorŚ i utamilK artsiniM ainezdązropzor od kinzcąłaZ AIWORDZ ,AICYŻ YNORHCO ,IKRADOPSOG BUL AWTSŃAP AINAWONOJCKNUF ALD UINEZCANZ MYNLÓGEZCZS O WÓTOIMDOP EIROGETAK , I HLE CT YA WWY OB KO Z A ĄW IWTS OŃ BEZ OC WEIP ÓZ SE AB P B AU ZL A ZI W ECO ĄRD ZZ D , OA HIC CY OŻ PY N AO WR IH LC AO P ,I WKR A AD INO EPS ZO RG T B AU PL O A AW ZT ASŃ WA TP SA ŃIN EA ZW SWON RO EJC IPK N OU DF OA WLD A U RIN PE EZ CC ĄAN JAZ MMY ,IN LL EÓ TG AE WZC YZS B O O W AÓ WT TO SIM ŃD EO ZP C E EI IR PO ZG EE BT A BK UL EIMETSYS W E ACWSJIELIMA PH CI IĄ ZWAROOT WFAILNA PĘ BPUOLR J EWW AOTINFAENZ RYTPOARP HOCAYZW OOGKEZĄWIWOOTBEOT YWRÓOSAIRPAPZ E ZIM ECEĄTZSDYOSH WCO EP CASWJIELIAMP WH CAII NZEAZRRTOA WPOIALZA APW BTUSLŃ EJZESWWORTEIFPA OND YOWPOARRP ECĄJAM AWILAP I ĄWOTFAN ĘPOR W AINEZRTAPOAZ OGEWOTETYROIRP tnecorP hcynpętsod EWOTRUH YWATSOD an wilap watsod uknyr uineiseindo w )*tetyroirP ,ezcintol ynyzneB hcinderś od ,ewodępan ejelO upyt awilap watsod GPL ynnyłp zaG ewołapo ejelo eikżęiC ewokinlis ynyzneB ewołapo ejelo eikkel myt w wókinlis od ytfan ogeintatso z hcywotuzrdo ukor ogewozradnelak 7 6 5 4 3 2 1 :aiwordz abżułS :aiwordz abżułS :anzcilbup ajcartsinimdA ewoknutar ybżułS :anzcilbup ajcartsinimdA %2 od 1 ecąjunokyw ytoimdop – ecąjunokyw ytoimdop – ,enlartnec ydęzru i awtsretsinim – ezcwawikuzsop i ,enlartnec ydęzru i awtsretsinim – ązcinzcel ćśonlałaizd ązcinzcel ćśonlałaizd awodązr ajcartsinimda awoneret – awodązr ajcartsinimda awoneret – ,)anolopsezein i anolopsez( :aiwordz abżułS ,)anolopsezein i anolopsez( ajcartsinimda awonereT ajcartsinimda awonereT ynlairotyret dązromas – ezcintol eiwotogop – ynlairotyret dązromas – :)anolopsez( :)anolopsez( ,ajcilop – ,ajcilop – ajcartsinimda awonereT ajcartsinimda awonereT ajcartsinimda awonereT anrażop żarts – anrażop żarts – :)anolopsez( :)anolopsez( :)anolopsez( ,ajcilop – ,ajcilop – ,ajcilop – od enaizdiwezrp iktsondeJ ewoknutar ybżułS anrażop żarts – anrażop żarts – anrażop żarts – ąjcazyratilim aicęjbo ezcwawikuzsop i ńałaizd eiserkaz w( ewoknutar ybżułS ezculk( ybulkoreA :aiwordz abżułS awtsńezceipzeb zcezr an zaro enlanumok ybżułS ezcwawikuzsop i ainanzopzor ćśonlałaizd ycąjunokyw toimdop – )awtsńap ogenzcilbup az enlaizdeiwopdo ytoimdop ezcintol ,CO ogewokinzcął ,ązcinzcel :ainałaizd ćśołgąic :aiwordz abżułS )CO ejcamrof enzcydem owtcinwotar – ycąjuzilaer ycroibęisdezrP ,enjycazilanak-ondow – ćśonlałaizd ycąjunokyw toimdop – onjyckudorp ainadaz ,ezcinwołpeic – ,ązcinzcel eiserkaz w( PR enjorbZ yłiS ytoimdop zaro enlanumok ybżułS hcamar w ewogułsu- ,enzcytegrene – enzcydem owtcinwotar – zcezr an ńałaizd ćśołgąic az enlaizdeiwopdo ijcazilibom umargorp atsaim ainazczsyzco – ogenzcilbup awtsńezceipzeb :ainałaizd ikradopsog ytoimdop zaro enlanumok ybżułS )awtsńap ,enjycazilanak-ondow – yrutkurtsarfni yzrotarepO :ainałaizd ćśołgąic az enlaizdeiwopdo ,ezcinwołpeic – mytilondej w jetęju jenzcytyrk ,enjycazilanak-ondow – yrutkurtsarfni yzrotarepO ,enzcytegrene – hcynni w icęjuein KI eizakyw ,ezcinwołpeic – w jetęju jenzcytyrk atsaim ainazczsyzco – hcairogetak ,enzcytegrene – KI eizakyw mytilondej atsaim ainazczsyzco – hcairogetak hcynni w icęjuein yrutkurtsarfni yzrotarepO ńałaizd eiserkaz w( PR enjorbZ yłiS mytilondej w jetęju jenzcytyrk awtsńezceipzeb zcezr an jetęju jenzcytyrk yrutkurtsarfni yzrotarepO od enaizdiwezrp iktsondeJ hcynni w icęjuein KI eizakyw )awtsńap ogenzcilbup hcynni w icęjuein KI eizakyw mytilondej w ąjcazyratilim aicęjbo hcairogetak hcairogetak ńałaizd eiserkaz w( aicęjbo od enaizdiwezrp iktsondeJ an ńałaizd eiserkaz w( PR enjorbZ yłiS awtsńezceipzeb zcezr an eiserkaz w( PR enjorbZ yłiS ńałaizd eiserkaz w( ąjcazyratilim )awtsńap ogenzcilbup awtsńezceipzeb zcezr )awtsńap ogenzcilbup awtsńezceipzeb zcezr an ńałaizd awtsńezceipzeb zcezr an )awtsńap ogenzcilbup )awtsńap ogenzcilbup jenrażoP yżartS jezcintohcO iktsondeJ ycąjuzilaer ycroibęisdezrP onjyckudorp ainadaz yżartS jezcintohcO iktsondeJ ainadaz ycąjuzilaer ycroibęisdezrP aicęjbo od enaizdiwezrp iktsondeJ hcamar w ewogułsu- jenrażoP hcamar w ewogułsu-onjyckudorp zcezr an ńałaizd eiserkaz w( ąjcazyratilim ijcazilibom umargorp ikradopsog ijcazilibom umargorp )awtsńap ogenzcilbup awtsńezceipzeb ikradopsog aicęjbo od enaizdiwezrp iktsondeJ ńałaizd eiserkaz w( ąjcazyratilim ainadaz ycąjuzilaer ycroibęisdezrP awtsńezceipzeb zcezr an umargorp hcamar w ewogułsu-onjyckudorp )awtsńap ogenzcilbup ikradopsog ijcazilibom ainadaz ycąjuzilaer ycroibęisdezrP hcamar w ewogułsu-onjyckudorp ikradopsog ijcazilibom umargorp jenzcełops ikeipo ikdorśO jenzcełops ikeipo ikdorśO jenzcełops ikeipo ikdorśO jenzcełops ikeipo ikdorśO %01–2 2 o zcńukeipo ikwócalP ozcńukeipo ikwócalP ezcwawohcyw-ozcńukeipo ikwócalP o zcńukeipo ikwócalP ezcwawohcyw- ezcwawohcyw- ezcwawohcyw- ymod ,enrak ydałkaz( aineinbosodo ikdorśO )ezcwarpop ydałkaz( aineinbosodo ikdorśO )ezcwarpop ymod ,enrak :ycąjazceipzebaz tropsnarT awtsrówtezrp ,ijckudorp ydałkaz – :ycąjazceipzebaz tropsnarT icśonwyż ijcubyrtsyd i awtsrówtezrp ,ijckudorp ydałkaz – icśonwyż ijcubyrtsyd i :ynzcilbup tropsnarT ,aksjeim ajcakinumok – :ynzcilbup tropsnarT awotsaimyzdęim ajcakinumok – ,aksjeim ajcakinumok – awotsaimyzdęim ajcakinumok – enjycakinumokelet ,ewotzcop igułsU ewoknab i ,ewotzcop igułsU ewoknab i enjycakinumokelet ewobezrgop ydałkaZ ewobezrgop ydałkaZ – eicyżuz enoindasazu ennI :)anolopsez( awoneret ajcartsinimdA %52–01 3 ezcwezrg elec ,aksiwodorś ynorhco ybżułs – enjyranyretew ybżułs – ijckudorp elec an ogenźezr ałdyb tropsnarT wólec ald bul tązreiwz uzcut i hcynjyranyretew icśonwyż ijckudorp elec an ałdyb einźezR wólec ald bul tązreiwz uzcut bul ,hcynjyranyretew inźezr z wódapdo ęis einawybzop enjyranyretew igułsU ewotaiwśo ikwócalP ewotaiwśo ikwócalP :owtcinloR eiserkaz w ezcintol yzowezrP eicyżuz enoindasazu ennI %57–52 4 tązreiwz zcut i icśonwyż ajckudorp – :aineinwepaz icśonzcetyżu ukząiwobo – ketpa einezrtapoaZ ,jenzcilbup ainawonojcknuf icśołgąic – aksreżasap ajcakinumok anlakoL ogezcintol utropsnart ewotaiwśo ikwócalP awobrakS-onleC abżułS – – eicyżuz enoindasazu ennI eicyżuz enoindasazu ennI ałpeic i jenzcyrtkele iigrene einazrawtyW eicyżuz enoindasazu ennI %57 jeżywoP 5 enjyckart elec ułysezrp ,ijckudorp acązcytod ćśonlałaizD wópyt hciktsyzsw wilap ijcubyrtsyd i ainamyzrtdop ald ainałaizd ewonytuR hcynni bul hcynraelkun wótkeibo wótkeibo hcynzceipzebein .ezremun myzsżin o ytetyroirp eżkat ąjumjebo ezremun myzsżyw o ytetyroirP )* .wilap ald ąnolśerko wótetyroirp ątsil z eindogz ąs enainpętsodu ewotog ytkudorp an uineiborezrp op jewotfan ypor ewokząiwobo ysapaZ