t.j.
status: obowiązujący
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: 1) dotychczasowym dzierżawcy – rozumie się przez to koło łowieckie, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego jako ostatnie dzierżawiło przez okres co najmniej jednego łowieckiego roku gospodarczego obwód łowiecki, którego: a) ten wniosek dotyczy, b) większa część powierzchni obejmuje obszar wchodzący w skład nowego obwodu łowieckiego, powstałego w na- stępstwie podziału województw na obwody łowieckie; 2) nowym dzierżawcy – rozumie się przez to koło łowieckie, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego dzierżawiło przez okres co najmniej jednego łowieckiego roku gospodarczego inny obwód łowiecki; 3) nowo powstałym dzierżawcy – rozumie się przez to koło łowieckie, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego nie dzierżawiło żadnego obwodu łowieckiego albo dzierżawiło obwód łowiecki przez okres krótszy niż jeden łowiecki rok gospodarczy; 4) właściwej izbie rolniczej – rozumie się przez to izbę rolniczą, na której obszarze działania jest położony obwód łowiecki.
1. Wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego składa się w zarządzie okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego, na którego obszarze właściwości jest położony obwód łowiecki albo największa część obwodu łowieckiego. 2. Wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, który jest już wydzierżawiony, składa się w terminie do dnia 31 stycz- nia roku, w którym wygasa umowa dzierżawy. 3. Wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego innego niż określony w ust. 2 składa się w terminie 30 dni od dnia jego utworzenia lub przeznaczenia do wydzierżawiania. 4. Jeżeli zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, do którego złożono wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, jest niewłaściwy do jego rozpatrzenia, przekazuje ten wniosek, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, do właściwego zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego celem jego rozpatrzenia, informując o tym wniosko- dawcę. 1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1720 i 2004).
1. Zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego dokonuje analizy formalnej złożonego wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego pod względem jego kompletności. 2. W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego zarząd okręgowy Pol- skiego Związku Łowieckiego wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. 3. Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wysyła się listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. 4. W przypadku nieuzupełnienia przez wnioskodawcę braków formalnych wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego w terminie określonym w ust. 2 wniosek pozostawia się bez rozpoznania. 5. Oceny wnioskodawcy dokonuje co najmniej trzyosobowa komisja powoływana przez zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, w skład której wchodzi łowczy okręgowy, członek Naczelnej Rady Łowieckiej z danego okręgu albo jego zastępca, albo delegat na Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego, który otrzymał największą liczbę głosów, oraz członek Polskiego Związku Łowieckiego wyznaczony przez łowczego okręgowego. 6. W pracach komisji, na prawach jej członka, może uczestniczyć po jednym przedstawicielu wyznaczonym przez wydzierżawiającego oraz właściwą izbę rolniczą. 7. Komisja weryfikuje prawdziwość danych zawartych we wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego oraz ocenia wnioskodawcę lub wnioskodawców według kryteriów i trybu określonych w § 4–12. 8. Komisja może zwrócić się do wnioskodawcy o złożenie wyjaśnień lub korektę złożonego wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego. 9. Po dokonaniu oceny wnioskodawcy lub wnioskodawców komisja podejmuje uchwałę w sprawie oceny wniosku o dzier- żawę obwodu łowieckiego i wnioskodawcy oraz wskazuje wnioskodawcę, którego należy wskazać we wniosku zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego o dzierżawę obwodu łowieckiego, przekazywanym wydzierżawiającemu. 10. Do wniosku, o którym mowa w ust. 9, załącza się: 1) wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego złożony przez wnioskodawcę wskazanego przez komisję; 2) uchwałę, o której mowa w ust. 9.
Oceny dotychczasowego dzierżawcy dokonuje się według następujących kryteriów i przypisanych im wartości punktowych: 1) wykonanie rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania zwierzyny grubej, z wyłączeniem dzików, w obwodzie łowieckim, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego (średnia, z uwzględnieniem ubytków zwierzyny grubej, wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli dotychczasowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale: a) 90–110% – 10 pkt, b) 85–89% – 7 pkt, c) 80–84% – 5 pkt, d) 1–79% oraz powyżej 110% – 0 pkt; 2) wykonanie rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania dzików w obwodzie łowieckim, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego (średnia, z uwzględnieniem ubytków zwierzyny grubej, wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli dotychcza- sowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale: a) powyżej 100% – 12 pkt, b) 90–100% – 10 pkt, c) 80–89% – 7 pkt, d) 1–79% – 0 pkt; 3) stosunek zasądzonych przez sąd świadczeń pieniężnych za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę do wszystkich świadczeń pieniężnych wypłaconych tytułem odszkodowań za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę na obszarze obwodu łowieckiego, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, w ostatnich trzech łowieckich latach gospodarczych (średnia wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli dotychczasowy dzier- żawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale: a) 0–7% – 7 pkt, b) 8–20% – 5 pkt, c) 21–40% – 1 pkt, d) powyżej 40% – 0 pkt; 4) liczba członków koła łowieckiego przypadająca na powierzchnię obwodu łowieckiego, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, po wyłączeniach, o których mowa w art. 26 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie: a) 1 myśliwy na 1–200 ha – 5 pkt, b) 1 myśliwy na 201–300 ha – 3 pkt, c) 1 myśliwy na więcej niż 300 ha – 1 pkt; 5) posiadanie na obszarze obwodu łowieckiego, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, poletek łowieckich, łąk śródleśnych i przyleśnych lub remiz śródpolnych: a) tak – 3 pkt, b) nie – 0 pkt; 6) zatrudnienie lub powołanie strażnika łowieckiego w obwodzie łowieckim, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego: a) tak – 3 pkt, b) nie – 0 pkt.
Oceny nowego dzierżawcy dokonuje się według następujących kryteriów i przypisanych im wartości punktowych: 1) wykonanie rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania zwierzyny grubej, z wyłączeniem dzików, we wszyst- kich obwodach łowieckich dzierżawionych przez nowego dzierżawcę (średnia, z uwzględnieniem ubytków zwierzyny grubej, ze wszystkich obwodów łowieckich, wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli nowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krót- szy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale: a) 90–110% – 10 pkt, b) 85–89% – 7 pkt, c) 80–84% – 5 pkt, d) 0–79% oraz powyżej 110% – 0 pkt; 2) wykonanie rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania dzików we wszystkich obwodach łowieckich dzierża- wionych przez nowego dzierżawcę (średnia, z uwzględnieniem ubytków zwierzyny grubej, ze wszystkich obwodów łowieckich, wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli nowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospo- darcze), w przedziale: a) powyżej 100% – 12 pkt, b) 90–100% – 10 pkt, c) 80–89% – 7pkt, d) 0–79% – 0 pkt; 3) stosunek zasądzonych przez sąd świadczeń pieniężnych za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę do wszystkich świadczeń pieniężnych wypłaconych tytułem odszkodowań za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę na obszarze obwodów łowieckich dzierżawionych przez nowego dzierżawcę (średnia wyrażona w procentach ze wszystkich obwodów łowieckich z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli nowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krót- szy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale: a) 0–3% – 7 pkt, b) 4–6% – 3 pkt, c) 7–100% – 0 pkt; 4) liczba członków koła łowieckiego przypadająca na łączną powierzchnię obwodów łowieckich po wyłączeniach, o których mowa w art. 26 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie, dzierżawionych przez nowego dzierżawcę: a) 1 myśliwy na 1–200 ha – 3 pkt, b) 1 myśliwy na 201–300 ha – 2 pkt, c) 1 myśliwy na więcej niż 300 ha – 1 pkt; 5) posiadanie na obszarze wszystkich obwodów łowieckich dzierżawionych przez nowego dzierżawcę poletek łowiec- kich, łąk śródleśnych i przyleśnych lub remiz śródpolnych: a) tak – 3 pkt, b) nie – 0 pkt; 6) zatrudnienie lub powołanie strażnika łowieckiego we wszystkich obwodach łowieckich dzierżawionych przez nowego dzierżawcę: a) tak – 3 pkt, b) nie – 0 pkt.
Oceny nowo powstałego dzierżawcy dokonuje się według następujących kryteriów i przypisanych im wartości punktowych: 1) stosunek liczby członków wnioskującego koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których leży obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, do ogólnej liczby członków tego koła łowieckiego, w przedziale: a) 80–100% – 5 pkt, b) 50–79% – 3 pkt, c) 1–49% – 0 pkt; 2) stosunek liczby członków wnioskującego koła łowieckiego niezrzeszonych w innych kołach łowieckich i niebędą- cych rezydentami innych kół łowieckich do ogólnej liczby członków tego koła łowieckiego, w przedziale: a) 80–100% – 5 pkt, b) 50–79% – 3 pkt, c) 1–49% – 0 pkt.
1. Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiega się dotychczasowy dzierżawca, dokonuje się oceny dotychcza- sowego dzierżawcy i złożonego przez niego wniosku na podstawie kryteriów określonych w § 4. 2. Jeżeli dotychczasowy dzierżawca uzyskał co najmniej 65% maksymalnej liczby punktów, obwód łowiecki wy- dzierżawia się temu wnioskodawcy. 3. Jeżeli dotychczasowy dzierżawca nie uzyskał liczby punktów określonej w ust. 2, dokonuje się ponownej oceny jego wniosku wraz z wnioskami złożonymi przez innych wnioskodawców. 4. Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiega się tylko dotychczasowy dzierżawca, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, bez względu na liczbę punktów uzyskanych w wyniku oceny dokonanej na podstawie § 4.
1. Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego, oprócz dotychczasowego dzierżawcy, który nie uzyskał liczby punk- tów określonej w § 7 ust. 2, ubiega się nowy dzierżawca, dokonuje się oceny dotychczasowego dzierżawcy i nowego dzier- żawcy na podstawie kryteriów określonych w § 5. 2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, obwód łowiecki wydzierżawia się wnioskodawcy, który uzyskał większą liczbę punktów. 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca uzyskał równą liczbę punktów, w tym dotychczasowy dzierżawca, obwód łowiecki wydzierżawia się dotychczasowemu dzierżawcy. 4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden nowy dzierżawca uzyskał równą liczbę punktów, większą niż uzyskał dotychczasowy dzierżawca, wówczas obwód łowiecki wydzierżawia się temu nowemu dzierżawcy, który najwcześniej uzyskał osobowość prawną.
1. Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego, oprócz dotychczasowego dzierżawcy, który nie uzyskał liczby punk- tów określonej w § 7 ust. 2, ubiega się nowo powstały dzierżawca, wówczas dokonuje się oceny dotychczasowego dzier- żawcy i nowo powstałego dzierżawcy na podstawie kryteriów określonych w § 6. 2. Do sumy punktów uzyskanych przez dotychczasowego dzierżawcę według oceny dokonanej na podstawie § 6 dolicza się odpowiednio: 1) 1 pkt – za uzyskanie 56–60% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na podstawie kryteriów określonych w § 4; 2) 2 pkt – za uzyskanie 61–64% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na podstawie kryteriów określonych w § 4. 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, obwód łowiecki wydzierżawia się wnioskodawcy, który uzyskał większą liczbę punktów. 4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca uzyskał równą liczbę punktów, w tym dotychczasowy dzierżawca, obwód łowiecki wydzierżawia się dotychczasowemu dzierżawcy. 5. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden nowo powstały dzierżawca uzyskał równą liczbę punktów, większą niż uzyskał dotychczasowy dzierżawca, obwód łowiecki wydzierżawia się temu nowo powstałemu dzier- żawcy, który najwcześniej uzyskał osobowość prawną.
1. Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego, oprócz dotychczasowego dzierżawcy, który nie uzyskał liczby punktów określonej w § 7 ust. 2, ubiega się nowy dzierżawca i nowo powstały dzierżawca, dokonuje się oceny dotychczasowego dzierżawcy, nowego dzierżawcy i nowo powstałego dzierżawcy na podstawie kryteriów określonych w § 6. 2. Do sumy punktów uzyskanych przez dotychczasowego dzierżawcę według oceny dokonanej na podstawie § 6 dolicza się odpowiednio: 1) 1 pkt – za uzyskanie 55–60% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na podstawie kryteriów określonych w § 4; 2) 2 pkt – za uzyskanie 61–64% maksymalnej liczby punktów uzyskanych na podstawie kryteriów określonych w § 4. 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, obwód łowiecki wydzierżawia się wnioskodawcy, który uzyskał większą liczbę punktów. 4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca uzyskał równą liczbę punktów, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który posiada większą liczbę członków koła łowieckiego zamiesz- kałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego. 5. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca: 1) uzyskał równą liczbę punktów oraz 2) posiada równą liczbę członków koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego – obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który najwcześniej uzyskał osobowość prawną.
1. Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiegają się wyłącznie nowi dzierżawcy i nowo powstali dzierżawcy, dokonuje się oceny nowego dzierżawcy i nowo powstałego dzierżawcy na podstawie kryteriów określonych w § 6. 2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, obwód łowiecki wydzierżawia się wnioskodawcy, który uzyskał większą liczbę punktów. 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca uzyskał równą liczbę punktów, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który posiada większą liczbę członków koła łowieckiego zamiesz- kałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego. 4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca: 1) uzyskał równą liczbę punktów oraz 2) posiada równą liczbę członków koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego – obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który najwcześniej uzyskał osobowość prawną.
1. Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiegają się wyłącznie nowi dzierżawcy, dokonuje się ich oceny na podstawie kryteriów określonych w § 5. 2. Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiegają się wyłącznie nowo powstali dzierżawcy, dokonuje się ich oceny na podstawie kryteriów określonych w § 6. 3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 i 2, obwód łowiecki wydzierżawia się wnioskodawcy, który uzyskał większą liczbę punktów. 4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 i 2, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca uzyskał równą liczbę punktów, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który posiada większą liczbę członków koła łowieckiego zamiesz- kałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego. 5. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 i 2, jeżeli więcej niż jeden wnioskodawca: 1) uzyskał równą liczbę punktów oraz 2) posiada równą liczbę członków koła łowieckiego zamieszkałych w powiatach, na obszarze których znajduje się obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego – obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, który najwcześniej uzyskał osobowość prawną.
Wartości wyrażone w procentach, o których mowa w § 4 pkt 1–3, § 5 pkt 1–3, § 6, §7 ust. 2, § 9 ust. 2 oraz § 10 ust. 2, zaokrągla się do pełnych procentów w ten sposób, że końcówki wynoszące mniej niż 0,5 procenta pomija się, a końcówki wynoszące 0,5 procenta i więcej podwyższa się do pełnych procentów.
Wartości wyrażone w hektarach, o których mowa w § 4 pkt 4 oraz w § 5 pkt 4, zaokrągla się do pełnych hekta- rów w ten sposób, że końcówki wynoszące mniej niż 0,5 hektara pomija się, a końcówki wynoszące 0,5 hektara i więcej podwyższa się do pełnych hektarów.
Do łowieckich lat gospodarczych, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, § 4 pkt 1 i 2 oraz § 5 pkt 1 i 2, nie wlicza się łowieckich lat gospodarczych, w trakcie których na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesię- cy obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, stan epidemii albo stan nadzwyczajny.
W roku 2021 wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, utworzonego na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie w okresie: 1) od dnia 1 kwietnia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. – składa się w terminie do dnia 15 lutego 2021 r.; 2) od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 stycznia 2021 r. – składa się w terminie do dnia 28 lutego 2021 r.; 3) od dnia 1 lutego 2021 r. – składa się w terminie 30 dni od dnia jego utworzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. Minister Klimatu i Środowiska: M. Kurtyka