w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw inwestycji zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej (DU/2021/108)

t.j.

status: obowiązujący

    1. Ustanawia się Pełnomocnika Rządu do spraw inwestycji zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej, zwanego dalej „Pełnomocnikiem”.     2. Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw gospodarki.

Do zadań Pełnomocnika należy koordynacja działań mających na celu napływ inwestycji zagranicznych na tery- torium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności:         1) współpraca z przedsiębiorcami zagranicznymi planującymi realizację inwestycji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;         2) dostarczanie inwestorom zagranicznym informacji dotyczących rynku polskiego oraz warunków i uregulowań praw- nych wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;         3) współpraca z organizacjami pozarządowymi, instytucjami międzynarodowymi oraz samorządem terytorialnym, w celu nawiązywania kontaktów z inwestorami zagranicznymi;         4) budowanie długoterminowych relacji z inwestorami zagranicznymi oraz utrzymywanie kontaktu na etapie poinwesty- cyjnym;         5) monitorowanie warunków inwestowania przez przedsiębiorców zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;         6) opiniowanie projektów dokumentów rządowych związanych z inwestycjami zagranicznymi na terytorium Rzeczy- pospolitej Polskiej.

Organy administracji rządowej są obowiązane do współdziałania i udzielania pomocy Pełnomocnikowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji niezbędnych do realizacji jego zadań.

Pełnomocnik, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, może współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego, państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa oraz organi- zacjami pozarządowymi.

    1. Pełnomocnik może powoływać zespoły o charakterze opiniodawczym lub do opracowania określonych zagadnień oraz, w zakresie powierzonych mu zadań, zlecać przeprowadzenie badań i ekspertyz.     2. Pełnomocnik może występować do właściwych urzędów państwowych o delegowanie pracowników, za ich zgodą, do pracy w zespołach, o których mowa w ust. 1.

    1. Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego zadań.     2. Pełnomocnik przedstawia Radzie Ministrów za pośrednictwem ministra właściwego do spraw gospodarki sprawo- zdanie ze swojej działalności, do dnia 31 stycznia za rok poprzedni.     3. Pełnomocnik niezwłocznie informuje Prezesa Rady Ministrów oraz ministra właściwego do spraw gospodarki o zagrożeniach w realizacji powierzonych mu zadań.

Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną oraz kancelaryjno-biurową Pełnomocnika zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw gospodarki.

Wydatki związane z obsługą Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki