t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) zakres danych zbieranych w systemie informatycznym Inspekcji Ochrony Środowiska „Ekoinfonet”, zwanym dalej „Ekoinfonetem”, oraz sposób i tryb ich zbierania; 2) zakres danych udostępnianych z Ekoinfonetu oraz sposób i tryb ich udostępniania.
Zakres danych zbieranych w Ekoinfonecie przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska obejmuje dane doty- czące: 1) badania i oceny stanu środowiska w zakresie: a) jakości powietrza, b) jakości wód powierzchniowych, c) poziomu pól elektromagnetycznych, d) stanu akustycznego środowiska w zakresie objętym rejestrem, o którym mowa w art. 120a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 1219, 1378, 1565, 2127 i 2338), pomia- rów wynikających z analizy porealizacyjnej, o której mowa w art. 93 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2020 r. poz. 283, 284, 322, 471 i 1378), oraz pomiarów kontrolnych hałasu wykonywanych w ramach kontroli, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. a i lit. b ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, e) osadów dennych w rzekach i jeziorach, f) wybranych gatunków ptaków, g) wybranych gatunków roślin i zwierząt innych niż ptaki, h) wybranych siedlisk przyrodniczych, i) chemizmu gleb ornych – określone w wieloletnich strategicznych programach państwowego monitoringu środowiska, o których mowa w art. 23 ust. 18–20 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska; 1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej – klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1720 i 2004). 2) badania i oceny stanu środowiska w zakresie danych identyfikujących, strategicznych map hałasu i streszczeń pro- gramów ochrony środowiska przed hałasem, o których mowa odpowiednio w art. 117a, w art. 118 albo w art. 119a ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska; 3) przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w odniesieniu do poważnych awarii, z uwzględnieniem zdarzeń objętych obowiązkiem zgłoszenia do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, w zakresie: a) daty i miejsca zdarzenia, b) opisu zdarzenia, c) działań podjętych przez organy Inspekcji Ochrony Środowiska; 4) przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w zakresie kontroli podmiotów korzystających ze środowiska w rozu- mieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska oraz działań pokontrolnych, obejmujące informa- cje o: a) ustaleniach z przeprowadzonych kontroli, b) podjętych działaniach pokontrolnych.
Zakres danych zbieranych w Ekoinfonecie przekazywanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska obejmuje dane dotyczące przestrzegania przepisów o ochronie środowiska: 1) w zakresie kontroli podmiotów korzystających ze środowiska w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Pra- wo ochrony środowiska oraz działań pokontrolnych, obejmujące informacje o: a) ustaleniach z przeprowadzonych kontroli, b) podjętych działaniach pokontrolnych; 2) w zakresie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, o którym mowa w art. 236a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska; 3) przez zakłady, których działalność może być przyczyną wystąpienia poważnej awarii, w tym zakłady o zwiększonym ryzyku i zakłady o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska, obejmujące: a) nazwę zakładu, b) adres zakładu, c) rodzaj prowadzonej działalności.
1. Główny Inspektor Ochrony Środowiska przekazuje do Ekoinfonetu dane, o których mowa w § 2: 1) pkt 1: a) lit. a – wyniki pomiarów, o których mowa w art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska: – do dnia 5 lutego każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy, w którym były wykonywane pomiary – zwery- fikowane wyniki pomiarów poziomów dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenków azotu, pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5, ozonu i tlenku węgla, – do dnia 20 lutego każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy, w którym były wykonywane pomiary – zwe- ryfikowane wyniki pomiarów poziomów benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10, – do dnia 31 marca każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy – zweryfikowane wyniki pomiarów pozio- mów pozostałych substancji w powietrzu, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, – do dnia 25 każdego miesiąca za poprzedni miesiąc kalendarzowy – wstępnie zweryfikowane wyniki pomia- rów poziomów substancji w powietrzu, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, z wyjątkiem wyników pomiarów składu chemicznego pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5, depozycji całkowitej substancji rozumia- nej jako masa całkowita zanieczyszczeń, która przedostaje się z atmosfery na powierzchnię ziemi na określo- nym obszarze w danym czasie, i rtęci całkowitej w stanie gazowym, – do 60 dni od końca miesiąca, w którym były wykonywane pomiary – wstępnie zweryfikowane wyniki pomia- rów poziomów substancji w pyle zawieszonym PM10, – do 90 dni od końca miesiąca, w którym były wykonywane pomiary – wstępnie zweryfikowane wyniki pomiarów: poziomów substancji w pyle zawieszonym PM2,5, depozycji całkowitej, rtęci całkowitej w stanie gazowym, – niezwłocznie – niezweryfikowane wyniki pomiarów z punktu pomiarowego, w którym są prowadzone ciągłe automatyczne pomiary stężeń zanieczyszczeń, b) lit. b – do dnia 31 października po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym były wykonywane badania, c) lit. c i lit. d – do dnia 31 marca za poprzedni rok kalendarzowy, d) lit. e–h – do dnia 30 września za poprzedni rok kalendarzowy, e) lit. i – do dnia 30 czerwca za poprzedni rok kalendarzowy, w którym były wykonywane badania; 2) pkt 2 – do dnia 30 marca za poprzedni rok kalendarzowy; 3) pkt 3 – niezwłocznie po wystąpieniu zdarzenia; 4) pkt 4 – niezwłocznie po sporządzeniu informacji. 2. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska przekazuje do Ekoinfonetu dane, o których mowa w § 3: 1) pkt 1 – niezwłocznie po sporządzeniu informacji; 2) pkt 2 – do dnia 30 września roku następującego po danym roku sprawozdawczym; 3) pkt 3 – w terminie 30 dni od zakończenia każdego kwartału roku kalendarzowego.
1. Dane, o których mowa w § 2, udostępnia Główny Inspektor Ochrony Środowiska. 2. Dane, o których mowa w § 3, udostępnia wojewódzki inspektor ochrony środowiska, jeżeli dane te dotyczą obszaru jego właściwości. 3. W przypadku danych, o których mowa w § 3, jeżeli dane te dotyczą właściwości więcej niż jednego wojewódzkie- go inspektora ochrony środowiska, udostępnia je Główny Inspektor Ochrony Środowiska. 4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, w celu udostępnienia danych z Ekoinfonetu Główny Inspektor Ochrony Środowiska może wystąpić z wnioskiem do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o prze- kazanie tych danych. 5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, wojewódzki inspektor ochrony środowiska przekazuje dane do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
1. Dane zgromadzone w Ekoinfonecie, z wyjątkiem danych, o których mowa w § 3 pkt 2, udostępnia się na wniosek złożony na piśmie, utrwalony w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podaw- czej Głównego Inspektora Ochrony Środowiska lub elektronicznej skrzynki podawczej wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. 2. Wniosek spełnia wymagania określone w art. 63 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, 695, 1298 i 2320). 3. Wniosek wniesiony w postaci elektronicznej należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. 4. Dane zgromadzone w Ekoinfonecie udostępnia się z Ekoinfonetu w terminie, o którym mowa w art. 14 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. 5. Dane, o których mowa w § 3 pkt 2, udostępnia się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Dane zgromadzone w Ekoinfonecie, z wyjątkiem danych, o których mowa w § 3 pkt 2, udostępnia się w postaci elektronicznej, w trybie doręczenia zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administra- cyjnego, w formacie xml, xls, dbf, csv lub pdf.
Do wniosków o udostępnienie danych zgromadzonych w Ekoinfonecie złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.2) Minister Klimatu i Środowiska: M. Kurtyka 2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21 września 2015 r. w sprawie systemu informatycznego Inspekcji Ochrony Środowiska „Ekoinfonet” (Dz. U. poz. 1584), które zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.