w sprawie szczegółowego zakresu zadań psychologa w ramach wsparcia psychologicznego dyspozytorów medycznych (DU/2020/2307)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa szczegółowy zakres zadań psychologa w ramach wsparcia psychologicznego dyspozyto- rów medycznych.

Zakres zadań, o których mowa w § 1, obejmuje:         1) prowadzenie działań pomocowych z zakresu indywidualnych i grupowych metod wsparcia psychologicznego, w tym:             a) prewencji stresu zawodowego,             b) konsultacji, diagnozy i poradnictwa,             c) interwencji kryzysowych,             d) działań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia;         2) prowadzenie szkoleń w zakresie:             a) umiejętności radzenia sobie ze stresem, w tym stresem chronicznym oraz pourazowym,             b) umiejętności współpracy w zespole i wsparcia koleżeńskiego,             c) innych kompetencji psychologicznych przydatnych na stanowisku dyspozytora medycznego;         3) badanie kompetencji psychologicznych kandydatów ubiegających się o zatrudnienie na stanowisku dyspozytora me- dycznego.

    1. Psycholog otrzymuje informacje w zakresie potrzeb wsparcia psychologicznego dyspozytorów medycznych od:         1) dyspozytora medycznego;         2) innego psychologa;         3) kierownika dyspozytorni medycznej lub jego zastępcy;         4) głównego dyspozytora medycznego lub jego zastępcy.         1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1470 i 1541).     2. Kierownik dyspozytorni medycznej lub jego zastępca oraz główny dyspozytor medyczny lub jego zastępca są obo- wiązani do przekazywania psychologowi informacji dotyczących zaistniałych sytuacji stresowych, niezwłocznie po po- wzięciu informacji o ich zaistnieniu.

W ramach badania kompetencji psychologicznych kandydatów ubiegających się o zatrudnienie na stanowisku dyspozytora medycznego psycholog:         1) weryfikuje przy użyciu psychologicznych metod diagnostycznych obejmujących wywiad, obserwację i standardowe narzędzia pomiarowe:             a) predyspozycje do radzenia sobie ze stresem i odporność psychiczną,             b) umiejętność współpracy w zespole,             c) kompetencje komunikacyjne,             d) inne predyspozycje osobowościowe istotne z uwagi na specyfikę pracy dyspozytora medycznego;         2) sporządza raport z badania kompetencji psychologicznych w postaci listy kandydatów zawierającej imiona i nazwiska kandydatów z rekomendacją przyjęcia kandydata do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego bądź z informacją o braku takiej rekomendacji;         3) przygotowuje nowo zatrudnione osoby do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego przez omówienie:             a) psychologicznych aspektów środowiska pracy dyspozytora medycznego,             b) psychologicznych aspektów podejmowania decyzji przez dyspozytora medycznego, w tym wpływu zmęczenia na proces decyzyjny,             c) zasad dobrej praktyki w zakresie współpracy między dyspozytorami medycznymi,             d) typowych sytuacji trudnych oraz metod ich opanowywania;         4) opracowuje i aktualizuje materiały służące wdrażaniu pracowników do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego.

W ramach prewencji stresu zawodowego psycholog:         1) współpracuje z kierownikiem dyspozytorni medycznej oraz jego zastępcą w zakresie analizy i budowania klimatu organizacyjnego sprzyjającego współpracy i rozwojowi zawodowemu dyspozytorów medycznych;         2) prowadzi analizy potrzeb szkoleniowych, w tym z wykorzystaniem badań ankietowych, wniosków kierownika dyspo- zytorni medycznej lub jego zastępcy, wniosków z obserwacji własnych oraz wniosków dyspozytorów medycznych;         3) planuje programy szkoleniowe;         4) organizuje i przeprowadza szkolenia w zakresie:             a) rozpoznawania symptomów stresu, stylów i metod radzenia sobie ze stresem, w tym stresem długotrwałym,             b) rozpoznawania symptomów i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu,             c) rozpoznawania stresu pourazowego i radzenia sobie z jego objawami,             d) profilaktyki uzależnień,             e) umiejętności udzielania różnego rodzaju wsparcia współpracownikom,             f) efektywnej komunikacji w sytuacji kryzysowej,             g) współpracy zespołowej w sytuacjach kryzysowych,             h) prewencji mobbingu, molestowania i dyskryminacji;         5) opracowuje dokumentację szkoleniową;         6) opracowuje materiały informacyjne i szkoleniowe w zakresie realizowanych szkoleń;         7) monitoruje efektywność szkoleń;         8) prowadzi programy informacyjne i projekty mające na celu prewencję stresu zawodowego u dyspozytorów medycz- nych, zgodnie z najnowszą wiedzą i zasadami dobrej praktyki psychologicznej.

    1. W ramach wsparcia psychologicznego psycholog obserwuje dyspozytora medycznego na stanowisku pracy, za jego zgodą, w zakresie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz współpracy w zespole, a w razie konieczności podej- muje działania pomocowe, o których mowa w § 2 pkt 1.     2. Działania pomocowe, o których mowa w § 2 pkt 1, są podejmowanie przez psychologa w sytuacjach:         1) zgłoszenia przez dyspozytora medycznego problemów psychicznych, mogących wpływać na poziom jego funkcjono- wania psychicznego;         2) zaobserwowanych albo zgłoszonych przez kierownika dyspozytorni, jego zastępcę oraz głównego dyspozytora me- dycznego lub jego zastępcę trudności dyspozytora medycznego w pracy zespołowej lub indywidualnej;         3) stwierdzenia u dyspozytora medycznego symptomów świadczących o trudnościach psychicznych.     3. Działania pomocowe, o których mowa w § 2 pkt 1, są realizowane wyłącznie za zgodą dyspozytora medycznego, z zachowaniem zasad etyki zawodowej psychologa.

    1. Do dnia 31 marca każdego roku psycholog opracowuje i przekazuje wojewodzie raport roczny za rok po- przedni obejmujący:         1) liczbę osób objętych badaniami kompetencji psychologicznych do celów rekrutacji, o których mowa w § 2 pkt 3;         2) liczbę i rodzaj przeprowadzonych szkoleń, o których mowa w § 2 pkt 2, oraz liczbę dyspozytorów medycznych obję- tych tymi szkoleniami;         3) liczbę osób objętych działaniami pomocowymi, o których mowa w § 2 pkt 1;         4) rodzaj i tematykę przygotowanych materiałów dydaktycznych i informacyjnych.     2. Psycholog udostępnia raport roczny, o którym mowa w ust. 1, kierownikowi właściwej dyspozytorni medycznej.

Pierwszy raport roczny, o którym mowa w § 7 ust. 1, psycholog opracowuje i przekazuje wojewodzie za 2021 r.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. Minister Zdrowia: wz. W. Kraska