t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) sposób i tryb postępowania w zakresie monitorowania odpowiednio przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrz- nego, zwanej dalej „ABW”, oraz Szefa Agencji Wywiadu, zwanej dalej „AW”, realizacji indywidualnego prawa weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy ABW i weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy AW do świad- czeń opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, zwanej dalej „ustawą”; 2) podmiot prowadzący w imieniu odpowiednio Szefa ABW oraz Szefa AW monitorowanie informacji, o których mowa w art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy; 3) podmiot właściwy do przekazywania do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej „NFZ”, informacji o nabyciu uprawnień przez weterana poszkodowanego-funkcjonariusza ABW i weterana poszkodowanego-funkcjo- nariusza AW, zwanych dalej „weteranami poszkodowanymi”.
Podmiotem prowadzącym monitorowanie informacji, o których mowa w art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy, jest w imieniu: 1) Szefa ABW – kierownik jednostki organizacyjnej ABW właściwej w sprawach osobowych, w odniesieniu do wetera- nów poszkodowanych-funkcjonariuszy ABW, 2) Szefa AW – kierownik jednostki organizacyjnej AW właściwej w sprawach obsługi działalności leczniczej, w odnie- sieniu do weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy AW – zwani dalej „podmiotem prowadzącym monitorowanie”.
1. Monitorowanie realizacji indywidualnego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej weteranów poszkodowanych następuje na podstawie analizy informacji przekazanych odpowiednio Szefowi ABW oraz Szefowi AW przez: 1) Prezesa NFZ – w zakresie, o którym mowa w art. 22 ust. 3 pkt 3–5 ustawy; 2) komisje lekarskie podległe odpowiednio Szefowi ABW oraz Szefowi AW – w zakresie, o którym mowa w art. 22 ust. 5 ustawy; 3) świadczeniodawców, o których mowa w art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowot- nej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, 1492, 1493, 1578, 1875 i 2112) – w zakresie, o którym mowa w art. 22 ust. 6 ustawy. 2. Analizy informacji, o których mowa w ust. 1, dokonuje podmiot prowadzący monitorowanie. 3. Podmiot prowadzący monitorowanie, na podstawie przekazanych informacji, dokonuje oceny: 1) dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przez weteranów poszkodowanych; 2) sytuacji zdrowotnej weteranów poszkodowanych – w zakresie urazów lub chorób powstałych w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa.
1. Podmiot prowadzący monitorowanie sporządza sprawozdanie z realizacji indywidualnego prawa do świadcze- nia opieki zdrowotnej weteranów poszkodowanych, zwane dalej „sprawozdaniem”. 2. Sprawozdanie zawiera analizę i ocenę realizacji indywidualnego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej weteranów poszkodowanych ze szczególnym uwzględnieniem dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej oraz sytuacji zdrowotnej weteranów poszkodowanych w związku z urazami lub chorobami powstałymi w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa. 3. Podmiot prowadzący monitorowanie przedstawia sprawozdanie odpowiednio Szefowi ABW oraz Szefowi AW do dnia 31 marca za poprzedni rok kalendarzowy.
Informacje o nabyciu uprawnień przez weterana poszkodowanego przekazuje do Prezesa NFZ: 1) Szef ABW – w odniesieniu do weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy ABW; 2) Szef AW – w odniesieniu do weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy AW.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki