t.j.
status: obowiązujący
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają: 1) ustawa – ustawę z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników; 2) spółka – spółkę akcyjną lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością; 3) uprawnieni pracownicy – osoby, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy; 4) akcje – akcje lub udziały w spółce będące przedmiotem udostępnienia uprawnionym pracownikom.
1. Spółka, w terminie miesiąca od dnia komercjalizacji przedsiębiorstwa albo od dnia wejścia w życie umowy rozporządzającej przedsiębiorstwem poprzez jego wniesienie do spółki, wzywa uprawnionych pracowników do złożenia oświadczenia o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji. 2. Wezwania dokonuje się przez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu ob- sługującego ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, na głównej stronie internetowej spółki i przez wywie- szenie ogłoszenia w widocznym, publicznie dostępnym miejscu w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach. Wezwanie może być także rozpowszechnione w inny, zwyczajowo przyjęty sposób. 3. W przypadku gdy podmiot inny niż minister właściwy do spraw aktywów państwowych wykonuje uprawnienia wy- nikające z praw majątkowych Skarbu Państwa wobec spółki, ogłoszenie zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej tego podmiotu. 4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, podmiot wykonujący uprawnienia wynikające z praw majątkowych Skarbu Państwa niezwłocznie przekazuje ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych informację o ogłoszeniu, która jest zamieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw aktywów państwowych. 5. Wezwanie zawiera co najmniej: 1) firmę (nazwę), siedzibę oraz adres spółki; 2) termin i miejsce składania oświadczeń; 3) informację o skutkach niezłożenia oświadczeń w terminie; 1) Minister Aktywów Państwowych kieruje działem administracji rządowej – aktywa państwowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1a rozpo- rządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Pań- stwowych (Dz. U. poz. 2256 oraz z 2020 r. poz. 496 i 1746). 4) informacje zawarte w art. 2 pkt 5 ustawy; 5) informację o terminie i miejscu udostępnienia do wglądu list uprawnionych pracowników oraz pouczenie o sposobie i terminach wnoszenia i rozpatrzenia reklamacji; 6) informację, że prawo do nieodpłatnego nabycia akcji może być wykorzystane przez uprawnionych pracowników tylko w jednej spółce.
1. Uprawnieni pracownicy, w terminie 6 miesięcy od dnia komercjalizacji przedsiębiorstwa albo od dnia wejścia w życie umowy rozporządzającej przedsiębiorstwem poprzez jego wniesienie do spółki, składają spółce pisemne oświad- czenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji, zawierające: 1) imię (imiona), nazwisko uprawnionego pracownika; 2) numer ewidencyjny PESEL, a w przypadku gdy osobie nie nadano tego numeru – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu albo numer identyfikacyjny innego dokumentu, na podstawie którego możliwe jest ustalenie danych osobowych; 3) miejsce zamieszkania i adres; 4) zamiar nieodpłatnego nabycia akcji od Skarbu Państwa; 5) datę złożenia oświadczenia; 6) podpis uprawnionego pracownika. 2. Wraz z oświadczeniem o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji uprawniony pracownik składa pisemne oświadcze- nie o nieskorzystaniu z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji lub udziałów w innej spółce.
1. W terminie miesiąca po upływie terminu wskazanego w § 3 ust. 1 spółka sporządza listę uprawnionych pra- cowników, którzy złożyli oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji, zawierającą: 1) imię (imiona) i nazwisko uprawnionego pracownika; 2) okresy zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku. 2. Spółka niezwłocznie po sporządzeniu listy uprawnionych pracowników udostępnia ją do wglądu osobom upraw- nionym w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach. Lista uprawnionych pracowników jest udostęp- niana przez okres miesiąca.
1. Osoby, które zostały pominięte na liście, o której mowa w § 4 ust. 1, lub którym wadliwie określono ich okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku, w terminie miesiąca od dnia udostępnienia do wglądu listy, mogą złożyć pisemną reklamację. 2. Reklamację składa się w spółce, dołączając do niej dokumenty potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy, bądź poświadczające okres zatrudnienia. 3. Reklamację rozpatruje, w terminie 14 dni od dnia jej złożenia, powołana przez zarząd spółki komisja, w której skład wchodzi co najmniej jeden przedstawiciel związków zawodowych, o ile takie działają w spółce. Rozpatrzenie rekla- macji wyczerpuje tok postępowania reklamacyjnego. 4. Niezwłocznie po rozpatrzeniu reklamacji spółka powiadamia na piśmie wnoszącego reklamację o sposobie jej roz- patrzenia.
Po zakończeniu postępowań reklamacyjnych spółka dokonuje, w miarę potrzeby, w terminie 14 dni, odpowied- niej korekty listy, o której mowa w § 4 ust. 1.
1. Minister właściwy do spraw aktywów państwowych, niezwłocznie po zbyciu przez Skarb Państwa pierwszych akcji lub udziałów na zasadach ogólnych, przekaże spółce informacje o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępnienia uprawnionym pracownikom. 2. Spółka, po otrzymaniu informacji o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania, sporządza w terminie 14 dni listę uprawnionych pracowników obejmującą okresy zatrudnienia tych osób w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce oraz łączny okres zatrudnienia w tych podmiotach. 3. Okres zatrudnienia w spółce jest liczony od dnia jej komercjalizacji do dnia zbycia przez Skarb Państwa pierw- szych akcji na zasadach ogólnych. 4. Przy ustalaniu okresów zatrudnienia, o których mowa w ust. 2, uprawnionych pracowników zatrudnionych pod ziemią oraz w kopalniach siarki lub węgla brunatnego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zaliczania okresów zatrudnienia przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury.
1. Spółka, w terminie 14 dni od dnia otrzymania od ministra właściwego do spraw aktywów państwowych infor- macji o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępnienia uprawnionym pracownikom, ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw aktywów państwo- wych, na głównej stronie internetowej spółki i przez wywieszenie ogłoszenia w widocznym, publicznie dostępnym miejscu w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach, o terminie udostępnienia do wglądu listy, o której mowa w § 7 ust. 2, oraz o terminie, miejscu i sposobie składania reklamacji co do okresu zatrudnienia w spółce. Ogłoszenie za- wiera również informację o terminie wygaśnięcia prawa. Przepisy § 2 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio. 2. Informacja o terminie, miejscu i sposobie składania reklamacji co do okresu zatrudnienia w spółce, o terminie udo- stępnienia do wglądu listy, o której mowa w § 7 ust. 2, oraz terminie wygaśnięcia prawa może zostać przekazana upraw- nionym pracownikom pisemnie przesyłkami poleconymi.
Uprawnieni pracownicy, którym wadliwie określono ich okres zatrudnienia w spółce, w terminie 14 dni od dnia udostępnienia do wglądu listy, o której mowa w § 7 ust. 2, mogą złożyć pisemną reklamację. Przepisy § 5 ust. 2–4 i § 6 stosuje się odpowiednio.
1. Uprawnieni pracownicy nabywają akcje Skarbu Państwa w równej liczbie w ramach grupy wyodrębnionej ze względu na łączny okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce. 2. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia uwzględnia się także okres zarządzania przedsiębiorstwem państwowym przez osoby fizyczne, o których mowa w art. 2 pkt 5 lit. b ustawy.
1. Grupy uprawnionych pracowników wyodrębnia się ze względu na następujące okresy zatrudnienia: 1) do 1 roku; 2) powyżej 1 roku do 3 lat; 3) powyżej 3 lat do 6 lat; 4) powyżej 6 lat do 9 lat; 5) powyżej 9 lat do 12 lat; 6) powyżej 12 lat do 15 lat; 7) powyżej 15 lat do 18 lat; 8) powyżej 18 lat do 21 lat; 9) powyżej 21 lat do 24 lat; 10) powyżej 24 lat. 2. Zaliczenie uprawnionych pracowników do grupy następuje na podstawie łącznego okresu zatrudnienia w komercja- lizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce.
1. Niezwłocznie po korekcie listy, o której mowa w § 9, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia jej do- konania, spółka sporządza listę uprawnionych pracowników z podziałem na grupy wyodrębnione ze względu na łączny okres zatrudnienia w komercjalizowanym przedsiębiorstwie państwowym oraz jego poprzedniku albo w przedsiębiorstwie, które zostało sprywatyzowane przez wniesienie do spółki, oraz jego poprzedniku i w spółce. 2. Zarząd spółki w porozumieniu ze związkami zawodowymi działającymi w spółce określa liczbę akcji przypadają- cych na każdą z wyodrębnionych grup. 3. W spółkach, w których nie działają związki zawodowe, zarząd spółki w porozumieniu z członkami rady nadzorczej wybranymi przez pracowników określa liczbę akcji przypadających na każdą z wyodrębnionych grup. 4. Liczba akcji przypadających na każdą z grup ma być podzielna w liczbach całkowitych przez liczbę pracowników tworzących grupę.
Niezwłocznie po dokonaniu czynności określonych w § 7–12 zarząd spółki sporządza ostateczną listę upraw- nionych pracowników uzupełnioną o dane dotyczące liczby akcji przysługujących uprawnionym pracownikom i przekazuje ją ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych, w terminie 14 dni od dnia jej sporządzenia, wraz z oświadcze- niem zarządu spółki o dochowaniu należytej staranności przy sporządzaniu listy.
1. Po przekazaniu przez zarząd spółki listy, o której mowa w § 13, minister właściwy do spraw aktywów pań- stwowych zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właści- wego do spraw aktywów państwowych ogłoszenie o przystąpieniu do zbywania akcji uprawnionym pracownikom. Spółka zamieszcza ogłoszenie na głównej stronie internetowej spółki oraz wywiesza je w widocznym, publicznie dostępnym miej- scu w siedzibie spółki oraz we wszystkich jej oddziałach i zakładach. Ogłoszenie może być także rozpowszechnione w inny, zwyczajowo przyjęty sposób. Przepisy § 2 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio. 2. Ogłoszenie zawiera: 1) firmę (nazwę), siedzibę oraz adres spółki, której akcje będą udostępniane; 2) liczbę akcji przeznaczonych do zbycia; 3) termin i miejsce zawierania umów; 4) datę wygaśnięcia prawa do akcji; 5) inne informacje mogące usprawnić wydawanie akcji, z wyłączeniem informacji zawierających dane osobowe.
1. Minister właściwy do spraw aktywów państwowych zawiera w imieniu Skarbu Państwa z uprawnionym pra- cownikiem umowę nieodpłatnego zbycia akcji. Dokument umowy zbycia akcji sporządza spółka. 2. Przed zawarciem umowy uprawniony pracownik ponownie składa pisemne oświadczenie o nieskorzystaniu, do dnia zawarcia umowy, z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji lub udziałów w innej spółce oraz oświadczenie o zapoznaniu się z ograniczeniami wynikającymi z art. 38 ust. 3 i 4 ustawy. Oświadczenia te stanowią załączniki do umowy zbycia akcji.
Po dokonaniu czynności z zakresu udostępnienia akcji uprawnionym pracownikom spółka przekazuje ministrowi właściwemu do spraw aktywów państwowych pisemne sprawozdanie z dokonanych czynności.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2) Minister Aktywów Państwowych: J. Sasin 2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 listopada 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy i ustalenia liczby akcji przypadających na każdą z tych grup oraz trybu nabywania akcji przez uprawnionych pracowników (Dz. U. poz. 2283), które traci moc z dniem wejścia w życie niniej- szego rozporządzenia zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 284).