t.j.
status: obowiązujący
Minister – Członek Rady Ministrów, zwany dalej „ministrem”, wykonuje zadania wyznaczone przez Prezesa Rady Ministrów.
Do zakresu działania ministra należy w szczególności: 1) koordynacja i prowadzenie działań sprzyjających dialogowi i współpracy Prezesa Rady Ministrów z jednostkami samorządu terytorialnego; 2) analiza potrzeb w zakresie tworzenia warunków do działania i rozwoju samorządu terytorialnego, proponowanie rozwiązań w tym zakresie oraz zapewnienie wsparcia doradczego i konsultacyjnego w tym zakresie; 3) promowanie, upowszechnianie i propagowanie idei samorządowej; 4) analiza rozwiązań prawnych, administracyjnych i organizacyjnych w zakresie rozwoju samorządu terytorialnego, w szczególności monitorowanie dobrych praktyk oraz rozwiązań dotyczących przeciwdziałania nieprawidłowościom w jednostkach samorządu terytorialnego w innych państwach; 5) podjęcie prac mających na celu: a) ustanowienie Rady Samorządowej przy Prezesie Rady Ministrów, b) utworzenie Funduszu Interwencji Samorządowej; 6) wykonywanie innych zadań zleconych przez Prezesa Rady Ministrów.
Minister, w zakresie realizacji zadań określonych w § 2, współdziała w szczególności z właściwymi ministrami, kierownikami urzędów centralnych, wojewodami i innymi organami administracji rządowej oraz z organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.
Obsługę ministra zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
W zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań minister może: 1) powoływać zespoły do opracowywania określonych zagadnień; 2) zlecać sporządzanie ekspertyz oraz innych opracowań.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 6 października 2020 r. Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki