w sprawie przyznawania zapomogi weteranowi-funkcjonariuszowi i weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi na pobyt w Domu Weterana (DU/2020/1174)

t.j.

status: obowiązujący

Rozporządzenie określa:         1) tryb przyznawania zapomogi na pobyt w Domu Weterana, zwanej dalej „zapomogą”, weteranowi-funkcjonariuszowi i weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi, zwanym dalej „weteranami”;         2) dokumenty, które należy dołączyć do wniosku;         3) sposób przekazywania zapomogi;         4) sposób tworzenia funduszu na zapomogi.

Wniosek o przyznanie zapomogi kieruje się do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:         1) dokumenty potwierdzające poniesione koszty pobytu, w szczególności faktury, rachunki lub dowody zakupu;         2) oświadczenie o wysokości dochodów za rok poprzedzający złożenie wniosku;         3) oświadczenie weterana o:             a) terminie pobytu w Domu Weterana oraz o miesięcznej opłacie za pobyt,             b) otrzymaniu bądź nieotrzymaniu z innych środków publicznych pomocy pieniężnej z przeznaczeniem na pokrycie kosztów pobytu.

Zapomogę wypłaca się weteranowi:         1) pobierającemu emeryturę lub rentę policyjną na podstawie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytal- nym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Mar- szałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r. poz. 723) – za pośrednictwem organu właściwego w sprawach zaopatrzenia emery- talnego,         1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).         2) pozostającemu w stosunku służbowym – za pośrednictwem jednostki organizacyjnej odpowiednio Policji, Straży Granicznej albo Państwowej Straży Pożarnej właściwej dla miejsca pełnienia służby funkcjonariusza oraz Służby Ochrony Państwa,         3) niepobierającemu emerytury lub renty policyjnej i niepozostającemu w stosunku służbowym – za pośrednictwem jednostki organizacyjnej odpowiednio Policji, Straży Granicznej albo Państwowej Straży Pożarnej właściwej dla ostatniego miejsca pełnienia służby funkcjonariusza oraz Służby Ochrony Państwa – przekazem pocztowym na wskazany adres lub przelewem na wskazane konto bankowe.

    1. Fundusz na zapomogi tworzy się w ramach środków budżetowych części budżetu państwa, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.     2. Fundusz na zapomogi stanowi pięćdziesięciokrotność kwoty bazowej dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy, ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. M. Wąsik         2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 czerwca 2012 r. w sprawie warunków i trybu przyznawania weteranowi-funkcjonariuszowi i weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi zapomogi na pobyt w Domu Weterana oraz sposobu tworzenia funduszu na zapomogi (Dz. U. poz. 686 oraz z 2019 r. poz. 220), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1726).