t.j.
status: obowiązujący
Rejestr chorób zakaźnych jest prowadzony w postaci elektronicznej.
1. Dane, o których mowa w art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zaka- żeń i chorób zakaźnych u ludzi, pochodzące ze źródeł, o których mowa w art. 30 ust. 3 tej ustawy, weryfikuje się pod względem ich kompletności, spójności i poprawności. 2. W przypadku gdy dane, o których mowa w ust. 1, są niekompletne lub budzą wątpliwości w zakresie spójności lub poprawności, dane te są uzupełniane lub weryfikowane na podstawie informacji udzielonych przez lekarza, felczera, diagnostę laboratoryjnego lub inną osobę uprawnioną do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryj- nej lub zawartych w dokumentacji medycznej udostępnionej przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych na pod- stawie art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 849).
Dane o przypadkach chorób zakaźnych są przechowywane w rejestrze chorób zakaźnych wieczyście, z wyjątkiem danych osobowych obejmujących: 1) imię i nazwisko, 2) numer PESEL, a w przypadku gdy osobie nie nadano tego numeru – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, 3) adres miejsca zamieszkania, z wyjątkiem informacji identyfikujących miejscowość, 4) nazwę i adres miejsca pracy lub nauki i inne informacje, na podstawie których jest możliwa identyfikacja osoby po- dejrzanej lub zakażonej, chorej na chorobę zakaźną lub zmarłej z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej – które są przechowywane przez 30 lat. 1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2269). 2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2019 r. poz. 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322, 374, 567 i 875.
Dane dotyczące przypadków zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną, które zostały zarejestrowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na podstawie przepisów dotychczasowych, są przechowywane w postaci papierowej lub elektronicznej przez okres wskazany w § 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.3) Minister Zdrowia: wz. W. Kraska 3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie sposobu prowa- dzenia rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną oraz zgonów spowodowanych zakażeniem lub chorobą zakaźną, ich po- dejrzeń, przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego oraz wzorów i terminów przekazywania raportów zawierających te informacje (Dz. U. poz. 610), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 567 i 695).