t.j.
status: obowiązujący
1. Rozporządzenie określa zasady ustalania przez kierowników urzędów, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 7b, 8a, 12, 14, 15 i 16 oraz w ust. 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia. 2. Przepisy rozporządzenia stosuje się do pracowników, o których mowa w art. 43 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych.
1. Kierownik urzędu ustala urzędnikom państwowym i innym pracownikom, zatrudnionym w urzędach, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 7b, 8a, 12, 14, 15 i 16, w ust. 2 i w art. 43 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracow- nikach urzędów państwowych, zwanych dalej „pracownikami”, rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w po- szczególnych dniach tygodnia w taki sposób, aby praca w urzędzie była: 1) wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin każdego dnia; 2) rozpoczynana nie wcześniej niż o godzinie 7.00 i nie później niż o godzinie 10.00, z zastrzeżeniem § 4. 2. W urzędach, w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala pracow- nikom rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach tygodnia w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane przez urząd między godziną 8.00 a godziną 18.00.
1. Ze względu na szczególny charakter zadań wykonywanych na danym stanowisku pracy kierownik urzędu może ustalić rozkład czasu pracy dla pracownika zatrudnionego na tym stanowisku pracy tak, aby przewidywał pracę zmianową, przypadającą między godziną 6.00 jednego dnia a godziną 6.00 następnego dnia, w systemie czasu pracy, który ma zasto- sowanie do tego pracownika. 2. Ze względu na szczególny charakter zadań wykonywanych w komórce organizacyjnej lub na danym stanowisku pracy kierownik urzędu może ustalić dniem pracy dla pracowników zatrudnionych w tej komórce organizacyjnej lub dla pracownika zatrudnionego na tym stanowisku pracy dzień tygodnia niebędący dniem pracy w urzędzie, w tym dzień wolny wyznaczony zgodnie z § 5 ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu.
Kierownik urzędu, ustalając rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach tygodnia w sposób, o którym mowa w § 2 i § 3, w miarę możliwości bierze pod uwagę ważne względy osobiste lub rodzinne pracowników.
1. Kierownik urzędu: 1) wyznacza dla pracowników dni wolne od pracy z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy, o którym mowa w art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2025 r. poz. 277); 2) może wyznaczać dni wolne od pracy podlegające odpracowaniu. 2. W przypadku, gdy w urzędzie administracji rządowej działa jednocześnie korpus służby cywilnej, dni wolne, o któ- rych mowa w ust. 1, wyznacza się w terminach dni wolnych od pracy wyznaczonych dla członków korpusu służby cywilnej na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 2 lub 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 409). 3. Odpracowanie dnia wolnego od pracy, wyznaczonego zgodnie z ust. 2, następuje w dniu wyznaczonym do odpra- cowania dla członków korpusu służby cywilnej. 4. W przypadku, gdy w urzędzie nie działa jednocześnie korpus służby cywilnej, kierownik urzędu wyznacza do od- pracowania dnia wolnego od pracy, wyznaczonego na podstawie ust. 1 pkt 2, sobotę przypadającą w tym samym okresie rozliczeniowym co wyznaczony dzień wolny lub w następnym okresie rozliczeniowym. 5. Kierownik urzędu niezwłocznie informuje pracowników oraz interesantów o wyznaczeniu dnia wolnego od pracy podlegającego odpracowaniu, w sposób przyjęty w danym urzędzie. 6. Kierownik urzędu informuje pracowników oraz interesantów o wyznaczeniu soboty dniem, w którym wykonuje się pracę w zamian za dzień wolny, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przy- jęty w danym urzędzie.
Z tytułu Święta Narodowego Trzeciego Maja przypadającego w sobotę 3 maja 2025 r. kierownik urzędu, w którym nie działa jednocześnie korpus służby cywilnej, może wyznaczyć dzień wolny od pracy, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej (Dz. U. poz. 505 oraz z 2008 r. poz. 295 i 775).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. Prezes Rady Ministrów: D. Tusk