t.j.
status: obowiązujący
Rozporządzenie określa: 1) sposób ewidencjonowania zasobów ochrony ludności, zwanych dalej „zasobami”; 2) sposób i tryb prowadzenia Centralnej Ewidencji Zasobów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej oraz Wojewódzkich Ewidencji Zasobów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, zwanych dalej odpowiednio „Centralną Ewidencją Zasobów” i „Wojewódzkimi Ewidencjami Zasobów”; 3) minimalny zbiór funkcjonalności Centralnej Ewidencji Zasobów oraz Wojewódzkich Ewidencji Zasobów, w tym sposób funkcjonowania w sytuacjach awaryjnych i wymagania dotyczące interfejsów do komunikacji z ewidencją.
1. Zasoby ewidencjonuje się przez: 1) wprowadzanie danych do Centralnej Ewidencji Zasobów oraz Wojewódzkich Ewidencji Zasobów przez organy ochrony ludności i podmioty ochrony ludności, zgodnie z ich właściwością; 2) bieżącą aktualizację stanu zasobów przez organy ochrony ludności i podmioty ochrony ludności po uzyskaniu informacji o zmianie stanu zasobów; 3) monitorowanie stanu zasobów przez organy ochrony ludności i podmioty ochrony ludności. 2. Organy ochrony ludności i podmioty ochrony ludności wyznaczają osoby odpowiedzialne za ewidencjonowanie zasobów. 3. Organy ochrony ludności i podmioty ochrony ludności otrzymują zgodnie ze swoją właściwością dostęp do systemu teleinformatycznego obsługującego Centralną Ewidencję Zasobów lub systemu teleinformatycznego obsługującego Woje- wódzką Ewidencję Zasobów w terminie 30 dni od dnia uzyskania odpowiednio statusu organu ochrony ludności albo pod- miotu ochrony ludności.
1. Zasoby ewidencjonuje się na podstawie katalogu zasobów zawartego w Centralnej Ewidencji Zasobów. 2. Podmioty ochrony ludności są obowiązane do aktualizowania stanu zasobów niezwłocznie po uzyskaniu informacji o zmianie stanu zasobów, zwłaszcza zmianie: 1) stanu ilościowego zasobów; 2) dostępności zasobów ze względu na stan techniczny. 1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738). 3. Organy ochrony ludności są obowiązane do monitorowania stanu zasobów, w szczególności do monitorowania prze- kroczenia minimalnych stanów zasobów, o których mowa w art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie lud- ności i obronie cywilnej.
1. Centralna Ewidencja Zasobów oraz Wojewódzkie Ewidencje Zasobów spełniają minimalne wymagania funk- cjonalne: 1) zapewniają możliwość prowadzenia ewidencji zasobów; 2) umożliwiają generowanie analiz, raportów, zestawień i statystyk oraz wyciągów z ewidencji; 3) funkcjonują w architekturze scentralizowanej z wykorzystaniem podstawowego i zapasowego ośrodka przetwarzania danych; 4) zawierają mechanizmy zapewniające zachowanie ciągłości funkcjonowania; 5) funkcjonują w architekturze wysokiej dostępności i są dostępne dla użytkowników wskazanych przez organy ochrony ludności i podmioty ochrony ludności; 6) zapewniają wykonywanie kopii bezpieczeństwa przetwarzanych danych; 7) posiadają mechanizmy umożliwiające identyfikację, uwierzytelnienie i autoryzację użytkowników; 8) posiadają mechanizmy pozwalające przypisać określone działanie do osoby fizycznej lub procesu oraz umiejscowić je w czasie; 9) zapewniają bezpieczeństwo przetwarzanych danych, w tym szyfrowanie danych przy ich przesyłaniu; 10) posiadają środowisko szkoleniowe. 2. Centralna Ewidencja Zasobów współpracuje z innymi systemami teleinformatycznymi, za pomocą uzgodnionych protokołów komunikacyjnych, w szczególności z: 1) rejestrem podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w art. 100 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2025 r. poz. 450); 2) Systemem Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia, o którym mowa w art. 24 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2025 r. poz. 302); 3) Systemem Wspomagania Decyzji Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 14g ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2025 r. poz. 188).
1. W przypadku wystąpienia braku dostępu do ewidencji: 1) ewidencjonowanie stanu ratowniczych zasobów odbywa się na stanowiskach kierowania Państwowej Straży Pożarnej; 2) ewidencjonowanie pozostałych zasobów odbywa się w komórkach organizacyjnych właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego w urzędach wojewódzkich, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarzą- dzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 122 oraz z 2024 r. poz. 834, 1222, 1473, 1572 i 1907), z wykorzystaniem połączeń telefonicznych lub urządzeń radiowych. 2. W przypadku braku możliwości wprowadzania danych do ewidencji: 1) dane dotyczące stanu ratowniczych zasobów są przekazywane, z wykorzystaniem połączeń telefonicznych lub urządzeń radiowych na stanowiskach kierowania Państwowej Straży Pożarnej, celem ich niezwłocznego wprowadzenia do Centralnej Ewidencji Zasobów; 2) dane dotyczące pozostałych zasobów są przekazywane, z wykorzystaniem połączeń telefonicznych lub urządzeń radiowych, do komórek organizacyjnych właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego w urzędach wojewódzkich, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, celem ich niezwłocznego wprowadzenia do Centralnej Ewidencji Zasobów.
Realizacja funkcjonalności Centralnej Ewidencji Zasobów i Wojewódzkich Ewidencji Zasobów odbywa się za pomocą interfejsu komunikacyjnego umożliwiającego w szczególności: 1) prowadzenie ewidencji zasobów; 2) monitorowanie i rejestrowanie stanu zasobów; 3) aktualizowanie katalogu, o którym mowa w § 3 ust. 1; 4) w odniesieniu do Centralnej Ewidencji Zasobów – pozyskiwanie informacji o zasobach i o ich aktualnym stanie z innych rejestrów, w szczególności określonych w § 4 ust. 2.
Dane dotyczące zasobów posiadanych przed dniem uruchomienia Centralnej Ewidencji Zasobów organy ochrony ludności i podmioty ochrony ludności wprowadzają do Centralnej Ewidencji Zasobów niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania dostępu do tej ewidencji.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. W. Leśniakiewicz